گلایه انجمن فروشندگان لوازم خانگی از وزارت صمت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 11 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۶۲۳۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۵
رئیس انجمن فروشندگان لوازم خانگی گفت: اگر وزارت صمت طرح سامانه هوشمند گارانتی را در سال ۹۵ به تولیدکنندگان ابلاغ می‌کرد، امروز کالا‌های با کیفیت ایرانی با نام تولیدات خارجی و با قیمت چند برابر فروخته نمی‌شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

  "اکبر پازوکی" در گفت‌وگو با ۱۸:۳۰ با بیان اینکه دستگاه متولی سامانه هوشمند گارانتی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است، گفت: قرار بود سامانه هوشمند گارانتی در سال ۹۶ اجرایی شود، ولی متأسفانه به سال ۹۸ موکول و در سال ۹۸ طرح سامانه تجارت و طرح شناسه کالا به اتحادیه ابلاغ شد.

او افزود: در تاریخ ۹۶/۱۲/۲۲ ورود لوازم خانگی به کشور ممنوع شد، اگر طرح سامانه هوشمند گارانتی که مصوبه سال ۹۵ مجلس شورای اسلامی را داشت اجرایی می‌شد، در دو سال و نیم گذشته قیمت مواد اولیه، کمبود کالا، افزایش بی‌رویه کالای قاچاق از بین می‌رفت.

پازوکی اضافه کرد: اگر در سال ۹۵ این مصوبه مجلس به مبادی ورودی و تولیدکننده داخلی ابلاغ می‌شد که در زمان ورود، تولید و عرضه کالا به بازار حتما باید کالای شما شناسه داشته باشد، اکنون با ضعف زیرساخت مواجه نبودیم.

او تأکید کرد: اگر شناسه‌دار کردن کالا در سال ۹۵ اجرایی می‌شد، کالاهای با کیفیت ایرانی با نام تولیدات خارجی و با قیمت چند برابر فروخته نمی‌شد.

رئیس انجمن فروشندگان لوازم خانگی با تأکید بر اینکه ضعف نظارتی نداریم، گفت: وقتی قانونی مصوب می‌شود، سپس باید اجرا شود، برای اجرا نیاز به زیرساخت است. وقتی زیرساخت تهیه نشده و این قانون را به یکباره به تولیدکننده ابلاغ می‌کنیم چگونه توقع داریم در فاصله ۶ تا یکسال قانون اجرا شود؟ همچنین زمانی‌که نظارت صورت می‌گیرد، این نظارت به کف بازار می‌آید و مشکل اصلی همین موضوع است.

تمام اقلام لوازم خانگی تولید داخل شناسه دارند
"حمیدرضا غزنوی" سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: حدود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه لوازم خانگی بزرگ مورد نیاز سالانه بازار کشور است و طبق آمار رسمی وزارت صمت از این میزان، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه لوازم خانگی بزرگ سه قلم از این موارد در داخل کشور تولید شده است؛ و این نشان دهنده آن است که تا پایان سال نیاز بازار را مرتفع خواهیم کرد.

او افزود: طبق قانون؛ تولیدکنندگان داخلی، کالا تولیدی خود را شناسه‌دار کردند و کالای داخلی در بازار مشخص و قابل تمییز از کالای قاچاق است.

ستاد مبارزه با قاچاق کالا، سامانه‌ای تحت عنوان سامانه هوشمند گارانتی ندارد

"حمیدرضا دهقانی‌نیا"، سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: طبق قانون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز سامانه‌ای تحت عنوان سامانه هوشمند گارانتی ندارد، همچنین وظیفه‌ای در حوزه اجرا متوجه ستاد نیست، ولیکن هماهنگی با ستاد است.

او افزود: سامانه هوشمند گارانتی در حوزه قاچاق لوازم خانگی مسئولیتش بیشتر متوجه مصرف کننده است و برای مصرف کننده یک شفاف‌گر حوزه تشخیص کالای قاچاق است. در حوزه قاچاق کالای لوازم خانگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق بر اساس ماده ۱۳ قانون زیرساخت قانونی و سیاستگذاری به عبارتی شناسه کالا و کد رهگیری را اعمال کرده است.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: با هماهنگی‌ ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت صمت زیرساخت‌های فنی راه‌اندازی سامانه هوشمند گارانتی انجام شده است.

نخستین عرضه اختصاصی صنعت لوازم خانگی در هفته جاری

"کیوان گردان" مدیرکل صنایع فلزی وزارت صمت گفت: در شیوه‌نامه جدید ابلاغی دولت دو سند خودرو و لوازم خانگی به صورت عرضه اختصاصی دیده شده است و نخستین عرضه اختصاصی صنعت لوازم خانگی در هفته جاری انجام می‌شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °