بودجه ۱۴۰۰ بر اساس واقعیات
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۶۲۴۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۱
مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت تا جایی که امکان داشت بودجه را بر اساس واقعیت‌ها بسته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مهرداد لاهوتی در گفتگو با تیتر امشب گفت: دولت با توجه به شرایط حاکم تا جایی که امکان داشت به دنبال حفظ سهمیه اوپک و کم نشدن برداشت نفت در میادین مشترک است.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه پیشتر بودجه شرکت‌های دولتی در مجلس رسیدگی نمی‌شد، گفت: یکماه قبل از ارائه بودجه عمومی به مجلس ابتدا بودجه شرکت‌های دولتی (۱ هزار ۵۶۱ هزار میلیارد تومان) مشخص شد که این مقوله یکی از امتیازات خوب اصلاحات ساختاری بودجه ۱۴۰۰ است.

لاهوتی به توجه ویژه بودجه ۱۴۰۰ به استان‌ها اشاره کرد و افزود: ۶۹ درصد اعتبارات استانی افزایش یافته است.

او گفت: بودجه سال گذشته برای دریافت ۱۷۹ هزار میلیارد تومان مالیات پیش بینی شده بود. می‌توان در بودجه مالیات‌ها را افزایش داد و وابستگی به نفت را کاهش داد. اما امسال با افزایش ۴۵ هزار میلیار تومانی دریافت مالیات را ۲۲۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه به توان دولت برای صادرات ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه فروش نفت اشاره کرد و گفت: قدرت صادرات و پیش فروش  افزایش اوراق نفتی به مبلغ ۷۰ هزار میلیارد تومان از ابتکارات دیگر دولت بود.

لاهوتی افزود: فروش اموال منقول و غیر منقول، فروش نفت و مالیات سه منبع درآمد دولت و تکیه دولت در بودجه ۱۴۰۰  است.

 عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از برخی اقلامی که در بودجه عمومی دولت لحاظ نشده است گفت و افزود: لایحه‌ای که امسال تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است ایرادات جدی دارد، رشد بودجه نسبت به عملکرد که حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان است، حدود ۶۰ درصد رشد دارد.

"جعفر قادری" گفت: سهم اعتبارت عمرانی در بودجه تقدیمی از ۲۲ درصد به ۱۱ درصد رسیده است و کمترین سهم را دارا است.

قادری افزود: مالیات‌ها در بودجه ۱۴۰۰ رشد آنچنانی نداشته است. سهم اعتبارات عمرانی به ۱۱ درصد در بودجه پیش بینی شده و کمترین سهم را دارد.
او به رشد هزینه‌های جاری دولت اشاره کرد و گفت: فرض دولت بر اساس فروش روزانه 3 میلیون و ۳ دهم بشکه از فروش نفت و برداشتن تحریم‌ها بنا شده است.
برچسب ها: بودجه ، مجلس
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °