مهمانی مرگ ممنوع؛ عامل کاهش بیماری خود مردم هستند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۶۳۱۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۴
معاون درمان وزیر بهداشت گفت: آن چیزی که باعث کاهش بیماری کرونا شده واقعا خود مردم بوده اند و نتایج صبر و تحمل مردم کاهش مرگ و میر هموطنان و عزیزانشان بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر قاسم جان بابایی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان این مطلب افزود: هر موقع مردم رعایت کرده اند بار بیماری کاهش پیدا کرده است و به محض این که کمترین غفلتی اتفاق افتاده بار بیماری باز افزایش یافته است.

جان بابایی با اشاره به کاهش بیماری در این دو سه هفته اخیر گفت: بیش از ۳۰ تا ۵۰ درصد مراجعات به بیمارستان‌ها کم شده و فرصت برای رسیدگی به بیماران غیر کرونایی بیشتر شده است.

معاون درمان وزیر بهداشت با بیان این که در هر استانی که مردم پروتکل‌ها و فاصله گذاری اجتماعی را بیشتر رعایت کرده اند بار بیماری کمتر شده گفت: یکی از عواملی که بر میزان مرگ و میر کرونا تاثیر دارد سن بیماران است، حدود ۱۲ درصد بیماران سن بالای ۸۰ سال داشتند، اما ۷۳ درصد فوتی‌های ما مربوط به افراد بالای ۶۰ سال است از این رو با حفظ افراد مسن می‌توانیم مرگ و میر را تا ۷۰ درصد و بیشتر کاهش دهیم.

جان بابایی درباره عامل دیگر موثر بر مرگ و میر گفت: بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت و فشار خون و بیمرای‌های قلبی و ... نیز میزان فوت مبتلایان را بالا می‌برد.

او گفت: میزان بار بیماری و شیوع اپیدمی هم سومین عاملی است که بر مرگ و میر تاثیر دارد.

معاون درمان وزیر بهداشت هم چنین گفت: یکی از عوامل کاهش مرگ و میر هم افزایش مهارت و تجربه کادر درمان و مراقبت‌های آنهاست.

جان بابایی با اشاره به تولید واکسن کرونا افزود: موج سینوسی بیماری که اتفاق می‌افتد به رفتار‌های اجتماعی مردم و آداب و رسوم وابسته است، اصل، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز ار حضور در تجمعات و مهمانی‌ها است.

او با بیان این که مردم نگران واکسن نباشند گفت: همه دارو‌هایی که به کنترل و درمان بیماری کمک می‌کند در کشور موجود است و تولید می‌شود.

دکتر حمید سوری اپیدمیولوژیست نیز با ابراز خشنودی از کاهش مرگ و میر بیماران کرونایی گفت: کرونا به شدت تابع رفتار مردم است و مهمانی‌های خانوادگی از عوامل انتقال بیماری است و مهمانی شب یلدا می‌تواند مهمانی مرگ باشد.

این پزشک متخصص افزود: زدن ماسک در مهمانی‌ها خوب است، اما در فضا‌های بسته که چندین نفر حضور دارند بعد از گذشت ۱۵ دقیقه ضریب ابتلا و سرایت بیماری افزایش می‌یابد.

سوری با بیان این که سرنوشتمان دست خودمان است و باید پروتکل‌ها را رعایت کنیم گفت: آن دسته کمی که رعایت نمی‌کنند دیگران را قربانی رفتار خود می‌کنند و باید با آن‌ها برخورد سلبی کرد.

او همچنین با ابراز رضایت از نتایج اجرای طرح شهید سلیمانی گفت: طرح شهید سلیمانی فراتر از انتظارات ما موثر بود ما پیش بینی می‌کردیم با اجرای طرح ۱۰ درصد مرگ و میر و ۳۰ درصد بستری‌ها کاهش یابد، اما مرگ و میر نصف شد و میزان بستری به قدری کم شد که الان بسیاری از تخت‌ها خالی شده است و برنده این طرح همه مردم هستند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °