تخت روانچی: نیرو‌های آمریکا باید سوریه را ترک کنند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:36 - پنجشنبه 07 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۶۳۲۴
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۵
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با غیرقانونی دانستن حضور نیرو‌های آمریکایی در سوریه گفت که این نیرو‌ها باید این کشور را ترک کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مجید تخت‌روانچی در نشست شورای امنیت با تاکید بر اینکه حضور نیرو‌های آمریکایی در سوریه غیرقانونی و برای تعقیب اهداف پنهانی دانست گفت که این نیرو‌ها باید این کشور را ترک کنند.

وی، افزود: همه باید حاکمیت، استقلال سیاسی، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را به طور کامل محترم بشمارند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با مخالفت با هرگونه اقدامات جدایی‌طلبانه و ابتکارات نامشروع خودگردان در سوریه، گفت: تمام نیرو‌های خارجی که حضورشان بدون اجازه دولت سوریه است، باید این کشور را ترک کنند. جمهوری اسلامی ایران به طور کامل به حل سیاسی بحران سوریه متعهد است و بار دیگر این پیام در سفر اخیر وزیر خارجه سوریه به تهران، تاکید شد و طیف گسترده‌ای از مسائل، از جمله راه‌های تقویت حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و کاهش رنج مردم آن نیز مورد بررسی قرار گرفت.

تخت‌روانچی همچنین به رایزنی اخیر نماینده ویژه ایران در امور سوریه و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه درباره آخرین تحولات روند سیاسی از جمله نشست اخیر کمیته قانون اساسی این کشور اشاره و تاکید کرد که این کمیته باید بدون هر گونه دخالت یا فشار خارجی یا تعیین هرگونه مهلت تصنعی برای فعالیت آن، به کار خود ادامه دهد.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد افزود: مکان‌هایی، چون ادلب نباید به پناهگاه امنی برای گروه‌های تروریستی تبدیل شوند و ضمن تلاش کامل برای حفاظت از جان غیرنظامیان، مبارزه با تروریست‌ها باید تا حذف کامل تهدید آن‌ها ادامه یابد.

تخت‌روانچی تجاوز‌های مستمر رژیم صهیونیستی به سوریه را نیز به شدت محکوم کرد و گفت این ماجراجویی‌های نظامی تحریک‌آمیز باید متوقف شود.

وی همچنین با تاکید بر لزوم تسهیل بازسازی سوریه و بازگشت امن و داوطلبانه پناهندگان و آوارگان داخلی به مکان‌های اصلی اقامت خود در سوریه، اظهار کرد: منافع میلیون‌ها پناهنده سوری نباید به خاطر تحقق منافع سیاسی چند قدرت خاص به گروگان گرفته شود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: هر اقدامی در به تاخیر انداختن بازگشت آن‌ها فقط باعث افزایش و طولانی شدن رنجشان می‌شود.

تخت‌روانچی گفت: تحریم‌های یکجانبه به ویژه تحریم‎های آمریکا، آسیب‌پذیرترین اقشار را بیشتر از دیگران هدف قرار می‌دهد و بر رنج‌های آن‌ها می‌افزاید و این اقدام غیر انسانی باید متوقف شود.

وی تصریح کرد ایران به حمایت از مردم و دولت سوریه در مبارزه و غلبه بر تهدید تروریسم و اشغال خارجی ادامه خواهد داد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۴°