آغاز بهره برداری از طرح های عمرانی شهرداری های سراسر کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:26 - جمعه 08 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۶۳۲۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱
مراسم بهره برداری از ۹۹ طرح حمل و نقل و عمران شهری شهرداری‌های سراسر کشور با حضور رئیس جمهور و بصورت تصویری در مجموعه حافظیه تهران آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در ابتدای این مراسم وزیر کشور، شهردار تهران و شهرداران و مسئولان شهری مشهد مقدس، تبریز، ابهر و نوشهر گزارشی از برنامه‌ها و طرح‌های شهرداری‌ها ارائه کردند و پس از پاسخ به سئوالات رئیس جمهور، بهره برداری از این طرح‌ها بصورت تصویری آغاز شد.

از ۹۹ طرح عمران شهری شهرداری ها؛ ۱۲ طرح در پنج استان تهران، مازندران، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و زنجان به عنوان نمونه به بهره برداری رسید.
 
ایستگاه متروی برج میلاد و امیر کبیر تهران، پایانه زیر سطحی مجد و طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری مشهد مقدس، ۵۰ دستگاه واگن متروی تولیدی در ابهر برای متروی تبریز، اصفهان و شیراز، ایستگاه‌های ۹، ۱۶، ۱۷ و ۱۸ متروی تبریز و نیروگاه ۲۰۰ تنی زباله سوز نوشهر از جمله طرح‌هایی است که امروز با دستور رئیس جمهور به بهره برداری رسید. 

این طرح‌ها با سرمایه گذاری ۷ هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان تکمیل شده و برای دو هزار و چهارصدو چهل و هفت نفر اشتغال ایجاد کرده است.
 
ایجاد درآمد پایدار برای شهر داری‌ها

وزیر کشور گفت: تصویب لایحه پایدار درآمد شهرداری اقدام مهم دیگری است که صورت گرفت.

عبدالرضا رحمانی فضلی امروز در مراسم بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت کشور که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، افزود: شهرداری‌ها همیشه نسبت به این موضوع گلایه‌مند و مجبور بودند برای تامین درآمد، به برخی اقدامات از جمله فروش تراکم روی بیاورند.

وی گفت: این مسئله در ساخت و ساز‌ها و ترافیک شهری مشکلاتی را به وجود می‌آورد. وزیر کشور افزود: این لایحه در دولت تصویب شد و به مجلس رفت. آقای رحمانی فضلی گفت: لایحه مدیریت شهری هم از موضوع‌های بسیار پرمتقاضی در شهرداری‌ها بود که مراحل تنظیم آن طی و ارسال شده است.

وی افزود: لایحه استخدامی کارکنان شهرداری هم کاملا نظام بخشی شد. آقای رحمانی فضلی گفت: در شهرداری نزدیک به ۴ و نیم برابر نیروی مورد نیاز، نیروی انسانی داریم، زیرا نحوه استخدام و به کارگیری نامعلوم بود و در این زمینه اعمال نظر‌های زیادی صورت می‌گرفت و این برای شهرداری‌ها مشکل ایجاد می‌کرد.

وی افزود: با تقدیم این لایحه، هم اکنون این مسئله تعیین تکلیف و کاملا قانونمند شده است. وزیر کشور اضافه کرد: در حوزه آسیب شناسی‌های مختلف در حوزه شهر‌ها اسناد مختلفی را تنظیم و به رئیس جمهور و اعضای دولت تقدیم کردیم که در دولت تصویب شد و در حال اجراست.

تشکیل کمیسیون کلانشهر‌ها در دولت تدبیر و امید از اقدامات بسیار مهم بود

وزیر کشور گفت: تشکیل کمیسیون کلانشهر‌ها در دولت تدبیر و امید از اقدامات بسیار مهم بوده است.

آقای رحمانی فضلی افزود: این کمیسیون به طور مستقیم امر تصمیم سازی و تقدیم لایحه و مقدمات قانون را در دولت فراهم کرده است. وی گفت: نشست‌های این کمیسیون با شرکت شهردار تهران به عنوان نماینده و رئیس شورای عالی استان‌ها و بقیه کارشناسان دستگاه‌های کمیسیون تلفیقی از بخش عمومی غیردولتی و دولت برگزار می‌شود که عملکرد‌های خیلی خوبی داشته است. آقای رحمانی فضلی افزود: امروز ۹۹ طرح شاخص با رقم ۷ هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان با دستور رئیس جمهور افتتاح می‌شود. وی گفت: تا پایان دولت هم ۱۸۰ پروژه دیگر را در دستورکار داریم که با ۲۵ هزار میلیارد تومان افتتاح خواهد شد. وزیر کشور افزود: از طریق کمیسیون کلانشهر‌ها روی امور اساسی و نهادی شهرداری‌ها که واقعا روی زمین مانده بود از جمله مدیریت پسماند، وارد عمل شدیم.

آقای رحمانی فضلی گفت: مسئله مدیریت پسماند‌ها همواره از مشکلات عموم مردم ما به ویژه مردم استان‌های شمالی بوده است. وی افزود: در این باره قانونی را تصویب کردیم، به مجلس فرستادیم و تعیین تکلیف شد و امروز برای دومین سال اقدامات بسیار خوبی را در حوزه پسماند‌ها انجام می‌دهیم که این کار با مشارکت دولت، مردم و شهرداری‌ها تامین مالی می‌شود. آقای رحمانی فضلی اضافه کرد: امروز برخی از این پروژه‌ها افتتاح می‌شود.
 
راه اندازی ۱۸ سامانه الکترونیک در وزارت کشور

وزیر کشور گفت: در دولت کنونی، ۱۸ سامانه الکترونیک در چارچوب هوشمندسازی وزارت کشور راه اندازی شده است.

آقای عبدالرضا رحمانی فضلی در مراسم بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت کشور که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، افزود: در این زمینه ۲۴ بانک اطلاعاتی هم ایجاد کردیم.

وی گفت: سامانه معاینه فنی خودرو‌ها یکی از این سامانه هاست که قبلا این کار به صورت دستی صورت می‌گرفت که با اعمال نظر‌های شخصی همراه بود، اما در شرایط حاضر معاینه فنی خودرو‌ها کاملا الکترونیکی و بررسی‌ها کاملا دقیق است. آقای رحمانی فضلی افزود: در حوزه آموزش هم اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است و شهرداری‌ها را مکلف کرده ایم که برنامه محور باشند. وزیر کشور گفت: هم اکنون بیشتر شهرداری‌ها برنامه‌های پنج ساله دارند که ما هم متناسب با آن برنامه بر کارشان نظارت می‌کنیم.
 
 
شهردار تهران: تمام تجهیزات متروی تهران ایرانی است

شهردار تهران گفت: هر چند که تحریم شرایط بسیار حادی را برای ما به وجورد آورد، اما متروی تهران برای ما فرصتی ایجاد کرد تا تمام تجهیزات آن کاملا ایرانی ساخته شود.

آقای پیروز حناچی در مراسم افتتاح ایستگاه‌های مترو برج میلاد و امیرکبیر افزود: امروز دو ایستگاه از ایستگاه‌های اصلی ۶ و ۷ تهران را افتتاح خواهیم کرد و تا آخر سال ۱۰ ایستگاه دیگر افتتاح خواهد شد و در واقع خط‌های ۶ و ۷ از خطوط اصلی شهر تهران است که به طول ۳۲ کیلومتر حمل و نقل شهروندان را انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: هرچند که تحریم شرایط بسیار حادی را برای ما بوجود آورد، اما متروی تهران برای ما فرصتی ایجاد کرد تا برای ساخت آن تمام تجهیزاتمان ایرانی باشد و از توان تولید داخل استفاده کنیم.

آقای حناچی تصریح کرد: در حال حاضر با آمدن ویروس کرونا شرایط اقتصادی تحت شعاع این بیماری قرار گرفته و در رابطه با مدیریت شهری نیز ما نسبت به گذشته وضعیتمان تغییر کرده است چراکه سابق روزانه ۵ میلیون نفر- سفر در مترو را مدیریت می‌کردیم، اما طبق آخرین آمار در هفته گذشته تنها ۵۲۰ هزار نفر توسط مترو جا به جا شدند و این در صورتی است که حمل و نقل عمومی تهران از جمله مترو قابلیت بیش از دو هزار و ۲۰۰ سفر قطار‌های مترو را دارد.

وی افزود: ما در دوره حاضر خط ۱۰ مترو را کلنگ زدیم که از میدان کتابی تا منطقه ۲۲ را فرامی گیرد و مشکل ایستگاه نمایشگاه بین المللی را نیز حل کردیم.

شهردار تهران گفت: درخصوص بروزرسانی تجهیزات آتش نشانی تهران به قبل و بعد از پلاسکو تجهیزات آن قابل قیاس نیست، بلکه می‌توانم ادعا کنم ما در این دوره مدیریت شهری انضباط خاصی نیز در ساخت و ساز‌های شهری داشته ایم و پروانه ساخت و ساز به راحتی صادر نمی‌شود و هیچ پروانه‌ای دیگر به صورت دستی صادر نمی‌گردد.

آقای حناچی در پایان با اشاره به افتتاح این دو ایستگاه مترو خاطرنشان کرد: ایستگاه برج میلاد به عمق ۵۶ متر و اعتبار ۲۷۰ میلیارد تومان و ایستگاه امیرکبیر در محدوده پایین‌تر از میدان شهدا امروز افتتاح و بهره برداری می‌شود.
 

آغاز بهره برداری از دو ایستگاه متروی تهران

بهره برداری از دو ایستگاه مترو «برج میلاد » و «امیرکبیر» در تهران با دستور رئیس جمهور آغاز شد.

آقای روحانی در مراسم بهره برداری از طرح های حمل و نقل و عمرانی شهرداری های کشور در ارتباط تصویری، با قدردانی از خدمات شهرداری تهران، گفت: کار بسیار سنگینی که برای اداره مسائل کلانشهر تهران بر عهده شهرداری، شورای شهر و استانداری قرارگرفته که شایسته قدردانی است.

رئیس جمهور افزود: کار بزرگی که در دوره همه گیری کرونا انجام می شود، با توجه به مشکلاتی که این بیماری برای همه کشور به ویژه کلانشهرها ایجاد می کند، دشوارتر است.

آقای روحانی گفت: مترو یکی از وسایل حمل و نقل بسیار خوب و عادلانه در اختیار مردم است که به حفظ هوای پاک در کلانشهرها نیز کمک می کند که این موضوع برای ما بسیار اهمیت دارد. رئیس جمهور افزود: این موضوع برای دولت بسیار مهم است و به همین علت در این مقطع همه تلاش خود را برای کمک به توسعه شبکه اتوبوسرانی و مترو انجام خواهد داد.

آقای روحانی، مصوبه دولت در ستاد ملی مقابله با کرونا برای تامین 5 هزار دستگاه اتوبوس در شبکه حمل و نقل درون شهری تهران را از اقدامات حمایتی از این شبکه دانست.

پایانه زیر سطحی مجد و طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری مشهد مقدس، هم امروز پس از گزارش شهردار مشهد به بهره برداری رسید. 

 
۵۰ دستگاه واگن متروی تولیدی در ابهر برای متروی تبریز، اصفهان و شیراز، ایستگاه‌های ۹، ۱۶، ۱۷ و ۱۸ متروی تبریز هم امروز با دستور رئیس جمهور افتتاح شد. 
 

نیروگاه ۲۰۰ تنی زباله سوز نوشهر از جمله طرح‌هایی است که امروز با دستور رئیس جمهور به بهره برداری رسید.

رئیس جمهور پیش از افتتاح این طرح ها بر ایجاد و بهره برداری از زباله سوز در استان‌های ساحلی به ویژه سه استان شمالی کشور تاکید کرد.

آقای روحانی گفت: مساله زباله سوز برای حفظ محیط زیست اهمیت ویژه دارد.

رئیس جمهور افزود: یکی از موضوعاتی که همواره بر آن تاکید کردم این مساله بود و خوشحالم که برخی زباله سوز‌ها امروز به بهره برداری می‌رسد و برخی نیز تا پایان دولت به بهره برداری خواهد رسید. br/ آقای روحانی تاکید کرد: اگر جایی ایجاد نیروگاه امکانپذیر نبود، خود زباله سوز را بدون نیروگاه ایجاد کنید، چون بسیار مهم است تا مردم در فضای سالم زندگی کنند.

رئیس جمهور گفت: امروز اعلام می‌کنم استان‌هایی که کنار ساحل شمال و جنوب کشور قرار دارند از اهمیت ویژه برخوردار است، به ویژه در استان‌های شمالی که باید برای موارد لازم زباله سوز آماده کنیم و تا آخر دولت نیز در حد توان هر جا براساس اولویت‌ها اعلام شود از آن حمایت می‌کنیم.

بهره برداری از ایستگاه زباله سوز نوشهر و ۸۷ طرح عمرانی در سراسر کشور با دستور رئیس جمهور آغاز شد.
 
زیبا سازی شهر‌ها باید جاذبه گردشگری ایجاد کند

رئیس جمهور گفت: زیباسازی شهر‌ها مخصوصا شهر‌های تاریخی و فرهنگی باید جاذبه گردشگری ایجاد کند.

آقای روحانی در مراسم بهره برداری از طرح‌های عمرانی شهری شهرداری‌ها که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود: شهردار‌ها درگذشته فضا را می‌فروختند برای اینکه شهر‌ها را اداره کنند، به همین دلیل یک برج بلند بالا می‌رفت آن‌ها ظاهرا تراکم را می‌فروختند، اما حق همه مردم می‌فروخته می‌شد.

وی افزود: اگر بتوانیم در آمد پایدار داشته باشیم می‌توانیم از این اقداماتی که دقیق نیست، فاصله بگیریم، امروز این قدم‌ها برداشته شده و سند معماری شهرسازی که مصوب شده و زحمات زیادی برای این سند کشیده شده است که باید طبق این سند عمل شود.

رئیس جمهور همچنین گفت: زیباسازی شهر‌ها برای ما مهم است، مخصوصا شهر‌های تاریخی و فرهنگی و باید ساختمان‌ها در چارچوب هنری آن باشد و جاذبه برای گردشگری درست کند که موجب آبادانی آن هم خواهد شد.

از موج سوم کرونا عبور کرده ایم

رئیس جمهور گفت: از موج سوم کرونا عبور کردیم؛ امیدوارم که با تلاش‌های مضاعف دچار موج زمستانی نشویم.

​ آقای روحانی در مراسم بهره برداری از طرح‌های عمرانی شهرداری‌های کشور در ارتباط تصویری، افزود: امروز ۷ هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان در قالب ۹۹ طرح و پروژه افتتاح شد و بسیار خوشحالم که تا پایان دولت ۱۸۰ پروژه دیگر نیز با اعتبار ۲۵ هزار میلیارد تومان افتتاح خواهد شد.

رئیس جمهور موضوع خدمات شهری را بسیار حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: ۷۴ درصد مردم کشور در شهر‌ها زندگی می‌کنند و متاسفانه روستا‌های ما خالی و خلوت شده است، البته یکی از تلاش‌های مهم خدمت رسانی و آبادی روستاهاست تا بتواند جاذبه معکوس بوجود بیاورد و مهاجرت از شهر به روستا‌ها صورت گیرد که این کار امکانپذیر است.

آقای روحانی گفت: یکی از ابتکارات دولت یازدهم و دوازدهم خدمات بی نظیر به روستا‌ها در حوزه‌های برق رسانی، گازرسانی، آب بهداشتی، جاده، خدمات بهداشتی، مدارس و سایر بوده است، اما جمعیت عظیم کشور در شهر‌ها زندگی می‌کنند که اداره این شهر‌ها بسیار حائز اهمیت بوده و بخشی از آن نیز، چون خدمات برق، آب، گاز، بهداشت و آموزش مستقیما بر عهده دولت است و در این راستا نیز به طور عادلانه در تلاش است.

رئیس جمهور افزود: یکسری خدمات ویژه شهری نیز برعهده شهرداری هاست که البته در روستا‌ها نیز این خدمات برعهده دهیاران است.

آقای روحانی با اشاره به اداره شهر در زمینه خدمات حمل و نقل، بهداشت و حوادث غیرمترقبه تصریح کرد: گاهی یک باران و یا یک برف ممکن است کل شهر را مختل کند و گاهی نیز ممکن است اگر اقدامات بجا درخصوص یک آتش سوزی صورت نگیرد، کل شهر مختل می‌شود که متاسفانه در این روز‌ها شاهد بودیم که به دلیل بارندگی‌های شدید در شهر بزرگی مثل مردم به خاطر آبگرفتگی‌ها گرفتار شده اند.

رئیس جمهور خطاب به استاندار خوزستان و شهردار اهواز و همچنین ستاد مدیریت بحران کشور تاکید کرد: همه توان خود را به کار بگیرید تا در این ایام بارندگی که تا فصل بهار نیز ادامه دارد، مشکلات مردم کاهش یابد و برنامه ریزی صحیح‌تر و دقیق تری ولو در مدت کوتاه باقیمانده دولت انجام گیرد.

آقای روحانی با اشاره به زحمات شهرداری‌ها در ایام کرونا گفت: بسیار خوشحالم که با همکاری مردم، کادر درمان و قرارگاه عملیاتی، بسیج و همچنین نیرو‌های مردمی از موج سوم کرونا عبور کردیم و امیدوارم که با تلاش‌های مضاعف دچار موج زمستانی نشویم و از این مساله عبور کنیم.

رئیس جمهور افزود: در مساله اداره شهر‌ها حضور دولت، کمک شهرداری و مردم نیاز است چراکه هم مردم باید حضور فعال داشته باشند و هم شهرداری‌ها و دولت. خوشحالم که اقدامات اساسی برای شهرداری‌ها انجام گرفت.
 
وحدت ملی دشمنان را وادار به تسلیم می‌کند

رئیس جمهور گفت: وحدت ملی است که با ایجاد قدرت ملی، دشمنان را وادار به تسلیم می‌کند که در برابر ملت سر فرود بیاورند.

آقای روحانی در مراسم بهره برداری از طرح‌های عمرانی شهرداری‌های کشور در ارتباط تصویری، بر تلاش قوای سه گانه برای تقویت وحدت ملی در چارچوب توصیه دیروز رهبر معظم انقلاب تاکید کرد و افزود: اگر یک روز از عمر سه قوه بگذرد که در آن روز کاری انجام و یا سخنی گفته شود که فاصله و شکاف میان مردم را زیاد کند، خلاف شرع، ​ قانون و توصیه مقام معظم رهبر انقلاب است.

رئیس جمهور بار دیگر تاکید کرد: همه باید به تقویت وحدت ملی کمک کنیم، زیرا وحدت ملی قدرت ملی را برای ما می‌سازد و قدرت ملی دیگران را وامی دارد که در برابر حقوق مردم ایران سر تعظیم فرو آورند.

آقای روحانی گفت: تردید ندارم که ایستادگی سه ساله ملت ایران، دولت آینده آمریکا را واخواهد داشت که در برابر مردم ایران کرنش کنند و به تعهداتشان برگردند و اینگونه تحریم‌ها شکسته شود.

رئیس جمهور افزود: البته همه باید برای بی اثر کردن یا کم اثر شدن تحریم‌ها تلاش کنیم، اما وظیفه نخست همگان این است که تلاش کنیم تا تحریم‌ها شکسته شود.

آقای روحانی گفت: همانطور که رهبر معظم انقلاب دیروز فرمودند که یک ساعت هم نباید در شکسته شدن تحریم‌ها تاخیر شود، دولت باید همه توانش را در این زمینه به کار گیرد و تاخیر یک ساعت هم برای دولت مجاز نیست؛ ​ این رهنمود بسیار مهمی بود که ایشان دیروز بر آن تاکید کردند و دولت نیز همه تلاش و توانش را در این راه به کار خواهد گرفت.

رئیس جمهور به مردم ابراز اطمینان داد که مقاومت و ایستادگی آنان حتما سبب تسلیم دشمن در برابر قدرت ملی خواهد شد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۷°