امروز نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۴
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 11 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۶۵۳۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۷
سخنگوی وزارت خارجه گفت: نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۴ ساعت ۱۱:۳۰ به وقت تهران برگزار می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

آقای سعید خطیب زاده در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران که برای رعایت دستور العمل های بهداشتی به صورت برخط برگزار می شود، ضمن تبریک سالروز میلاد خجسته حضرت زینب (س) و روز پرستار به گاهشمار سیاست خارجی ایران در هفته گذشته اشاره کرد و افزود : همچنین تا دقایقی دیگر نشست غیر رسمی وزرای خارجه عضو برجام به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار و مجموعه تحولات چند ماه گذشته بررسی می شود. در نشست هفته قبل در سطح کارشناسی این تصمیم گرفته شد.

وی با اشاره به احضار سفرای آلمان و فرانسه در هفته گذشته، گفت: در این هفته گفتگوی تلفنی بین وزاری خارجه ایران و ترکیه پس از حواشی رژه باکو هم صورت گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات آقای لاوروف و مذاکره دوباره درباره برجام تصریح کرد: حواشی در این باره وجود داشته است. آنچه وزارت خارجه به صورت مداوم اعلام کرده این است که برجام موضوعی است که روند خود را داشته، نهایی شده و چیزی را که به این مرحله رسیده نمی شود باز کرد. برجام موضوعی نیست که دوباره مذاکره شود.

وی ادامه داد: بهتر است طرف های برجامی به تعهداتشان برگردند. درباره موضوعات فرعی هم که در مورد مذاکره شنیده می شود، باید گفت ایران با مقاومت حداکثری نشان داد درباره منافع ملی خود با کسی مذاکره نمی کند و این گمانه زنی ها منطبق بر واقعیت ها نیست. ایران در منطقه اولویت های خود را دارد و بر همان اساس عمل خواهد کرد.

وی درباره سفر زنگنه وزیر نفت به روسیه و صادرات چهار و نیم میلیون بشکه نفت به سوریه گفت: این مطلب را نشنیده‌ایم. البته رفت و آمد‌های این چنینی مرسوم است و وزارت نفت جزئیات این سفر را اعلام خواهد کرد. سهم ایران از بازار نفت مشخص است و ایران این سهم را در تلاش است تضمین کند و آنهایی که از دست رفته پس بگیرد.

 

گزارش هواپیمای اوکراینی به زودی منتشر می‌شود

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: گزارش فنی سقوط هواپیمای اوکراینی امروز و فردا قبل از یکساله شدن این فاجعه منتشر خواهد شد.

آقای خطیب زاده در ادامه نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران، در پاسخ به سوالی درباره اظهارات وزیر خارجه کانادا درباره سقوط هواپیمای اوکراینی و احتمال شکایت به دادگاه بین المللی گفت: این موضوع دو وجه مختلف دارد. یکی درباره واقعه ناگواری است که اتفاق افتاد؛ تمام نهاد‌های ایران از بالاترین مقامات ارشد تا دیگران داغدار از دست دادن فرزندان این ملت هستیم، شبی نیست که از اندوه این ماجرا ناراحت نباشیم. ما شریک داغ این خانواده‌ها هستیم.

وی ادامه داد: وزارت خارجه در بالاترین سطح به دنبال روشن شدن ابعاد ماجرا بوده است. درباره ابعاد فنی و متهمین، نیرو‌های مسلح باید گزارش بدهند و طبیعی است که اگر بپرسید توضیح خواهند داد. گزارش فنی آماده شده است. نهاد‌های جمهوری اسلامی با دستورات موکد این را پیگیری کردند و هیچ تاریخی در بررسی این پرونده عقب نیفتاده است.

آقای خطیب زاده افزود: امروز و فردا گزارش فنی، قبل از یکساله شدن این فاجعه به صورت برخط برای طرف‌های اوکراینی و کسانی که باید بدانند منتشر خواهد شد. تمام تلاشمان را می‌کنیم که با تمام شفافیت جلو برود.

وی همچنین تاکید کرد: اظهارات مداخله جویانه و غیر قابل قبولی هم از سوی مقامات کانادایی مطرح بوده؛ آن‌ها تمام تلاششان را کرده اند تا روند طبیعی روشن شدن ماجرا اتفاق نیفتد؛ سعی می‌کنند با این اظهارات برای خودشان فضایی درست کنند؛ برخی سیاسیون سیاست زده کانادا می‌خواهد برای خودشان کلاهی درست کنند و از غم برای خودشان تجارت کنند.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: به کانادا هشدار می‌دهم، پاسخگوی اقدامات خودشان باشند؛ دولتی که با کاخ سفید همکاری کرده دارو به ایران نرسد و تحریم‌های ضد انسانی را انجام داده است حق ندارد پشت چنین تریبونی قرار بگیرد. وزیر خارجه کانادا را به ادب دیپلماتیک دعوت می‌کنم.
 
مصوبه مجلس درباره برجام حتما باید اجرا شود

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: مصوبه مجلس درباره برجام حتما باید اجرا شود و همه مکلف به اجرا هستند و وقتی آیین نامه ابلاغ شود همه اجرا خواهند کرد.

آقای خطیب زاده در ادامه نشست خبری خود درباره اینکه آیا با توجه به مصوبه برجامی مجلس در گفتگو‌ها با ۱+۴ ضرب الاجلی از طرف ایران اعلام شده است؟ تاکید کرد: آنچه مجلس تصویب کرده حتما باید اجرا شود و همه مکلف به اجرا هستند و وقتی آیین نامه ابلاغ شود همه اجرا خواهند کرد؛ البته همه طرف‌ها باید بدانند چیزی که تبدیل به قانون شود اجرایی خواهد شد. این در نشست اخیر کمیسیون برجام هم مطرح شد و طرف‌های اروپایی هم خوب با این مسیر‌ها آشنا هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: یادتان هست در روز‌های بعد از برجام آقای اوباما چه مصوباتی علیه ایران داشت و آقای اوباما می‌گفت ناگزیر به اجرای مصوبات کنگره است. ما در این باره بر اساس قانون و چارچوب منویات مقامات عالیه نظام و رهبر انقلاب کار را انجام خواهیم داد.

اگر اسم ایران به لیست سیاه اف. ای. تی. اف بر نمی‌گشت به تدبیر نزدیک‌تر بود

آقای خطیب زاده در ادامه پاسخ به سوالی درباره موافقت رهبر انقلاب با بررسی مجدد اف. ای. تی اف، اظهار داشت: موضع ما همواره روشن بوده است. از روز اول وزارت خارجه گفته است که هرچی زودتر بتوانیم مشکل را حل کنیم به نفع سیستم مالی ما هست؛ نظراتمان را از اول به مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته ایم.

وی همچنین تاکید کرد: اگر اسم ایران به لیست سیاه اف. ای. تی. اف بر نمی‌گشت به تدبیر نزدیک‌تر بود؛ اما حالا امیدواریم مجمع تشخیص با توجه به مصالح نظام و با توجه به تاکید رهبری بررسی را انجام دهد. البته فشار‌هایی خواهد بود؛ مسائل فنی هم وجود دارد اجازه بدید در این باره بعدا صحبت شود.
 
قطعنامه حقوق بشری پارلمان اروپا ضد ایران خطابه‌ای تکراری است

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان قطعنامه حقوق بشری پارلمان اروپا ضد ایران را خطابه‌ای تکراری و نخ نما شده دانست و گفت: این قطعنامه نه قابل قبول است و نه ارزشی ندارد.

آقای خطیب زاده در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره قطعنامه حقوق بشری پارلمان اروپا علیه ایران گفت: صادر کردن خطابه‌های یک طرفه و تکراری و نخ نما شده نه قابل قبول است و نه ارزشی ندارد. پارلمان اروپا باید نشان می‌داد که نسبت به حقوق بشر حساس است.

آقای خطیب زاده افزود: به یاد ندارم وقتی بیماران پروانه‌ای و سرطانی نیاز به دارو داشتند کمپانی‌های اروپایی از ارسال دارو امتناع کردند بیانیه‌ای داده باشند! دعوت می‌کنم از پشت نفاق بیرون بیایند و ببینند به کدام مسئولیت خود عمل کردند. قطعنامه‌های گزینشی نه تنها قابل قبول نیست بلکه کاملا غیرقابل قبول است.

اروپا در موضوع اینستکس بی عملی خودش را نشان داد

آقای خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره سازوکار مالی موسوم به اینستکس که اروپایی‌ها وعده اجرای آن را داده بودند، گفت: طرف‌های اروپایی روزی که آمریکا از برجام خارج شد، خانم موگرینی و اعضای باقیمانده در برجام چه به صورت مکتوب و چه در ملاقات‌ها اعلام کردند ابعاد رفع تحریمی برجام را تضمین می‌کنند که ایران از برجام خارج نشود. ما یک سال صبر کردیم و برای بازگرداندن توازن در برجام در چارچوب برجام برخی گام‌های کاهش تعهدات را برداشتیم.

وی ادامه داد: یکی از مواردی که اروپا گفت در چارچوب آن تعهداتش را انجام دهد، خودران یا انتقال مالی بود که اول گفتند ”اس. پی. وی“ بعد شد اینستکس و ما گفتیم اگر می‌توانید در این چارچوب اقدامات خود را انجام دهید ما کمک می‌کنیم؛ تمام کمک‌های ما برای اینکه آن‌ها بتوانند تعهد خودشان را انجام بدهند به نتیجه نرسیدند و جز چند تراکنش اتفاقی نیفتاد و اروپا بی عملی خودش را نشان داد که توان حداقلی برای عملیاتی کردن این کانال را هم ندارند.

گفتگو درباره مسائل مرزی و دوجانبه در سفر نخست وزیر آذربایجان به تهران

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره سفر معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان به تهران گفت: مباحث جدی بسیار جدی مرزی داریم؛ برخی از شهر‌هایی که آزاد شده دارای تاسیسات مشترکی بین دو کشور است؛ ما توافقاتی درباره همکاری دو جانبه در حوزه مسائل آبی، سدی، ترانزیتی داشتیم؛ جزئیات بیشتر روشن شود من ارائه خواهم کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °