خروج آمریکا از منطقه، زمینه ساز استقرار صلح
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:33 - دوشنبه 29 دی 1399
کد خبر : ۸۰۶۵۹۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۶
دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان خروج آمريكا از منطقه را زمينه ساز استقرار صلح و امنيت پايدار دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 به نقل از دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي؛ آقاي حمدالله محب مشاور امنيت ملي رئيس جمهور افغانستان صبح امروز و در بدو ورود به تهران با دريابان علي شمخاني دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان ديدار و گفتگو كرد.

 آقاي شمخاني در اين ديدار با تبيين سياست اصولي جمهوري اسلامي ايران مبني برتقويت حسن همجواري و برقراري روابط راهبردي با كليه همسايگان خود تصريح كرد؛ افغانستان به دليل اشتراكات و پيوندهاي فراوان ميان دو ملت از جايگاه ويژه اي در سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران برخوردار است.

 وي با ابراز مسرت از افتتاح راه آهن خواف - هرات و ابراز اميدواري از اينكه اين پروژه بتواند نقش موثري در ارتقاء و تحكيم روابط دو كشور و رفاه و پيشرفت اقتصادي مردم افغانستان داشته باشد؛ ايجاد زير ساخت هاي لازم براي توسعه روابط در همه زمينه ها را حياتي و اجتناب ناپذير توصيف كرد.

 دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان با اشاره به تهديدات و منافع مشترك دو كشوردر موضوعات مختلف بويژه مسئله گسترش تروريسم و ضرورت ايجاد ثبات و امنيت در منطقه، بر حمايت قاطع ايران از دولت قانوني افغانستان و لزوم افزايش همكاري و تعامل ميان تهران - كابل در ابعاد مختلف سياسي، اقتصادي و امنيتي تاكيد كرد.

 آقاي شمخاني با بيان اينكه آمريكا در طي يك سال گذشته اقدامات نا امن ساز خود را در منطقه غرب آسيا تشديد و با ترور ناجوانمردانه فرماندهان ارشد مبارزات ضد تروريستي سردار قاسم سليماني ابو مهدي المهندس اين رفتار را به اوج رساند؛ تصريح كرد؛ جمهوري اسلامي ايران مصمم است با گرفتن انتقام سخت از آمران و عاملان اين جنايت تاريخي، از تداوم اقدامات تروريستي ،تشنج آفرين و ضد امنيتي آمريكا و عمالش جلوگيري و آنان را وادار به خروج از منطقه نمايد.

 وي با هشدار نسبت به تشديد و توسعه فعاليت هاي داعش در افغانستان و خطراتي كه از اين ناحيه براي مردم اين كشور و ديگر كشورهاي منطقه ايجاد خواهد شد؛ بر ضرورت هوشياري، همكاري و اشتراك مساعي همه كشورها براي دفع شر كامل اين غده سرطاني تاكيد كرد.

 آقاي حمدالله محب مشاور امنيت ملي رئيس جمهور افغانستان نيز در اين ديدار طي سخناني با ابراز خرسندي از سفر به جمهوري اسلامي ايران، آمادگي دولت و ملت افغانستان براي گسترش همكاري و تعامل با دولت و ملت بزرگ ايران را اعلام و از ايران به عنوان خانه دوم خود ياد كرد.

 وي، همچنين با اشاره به حمايت هاي بي دريغ جمهوري اسلامي ايران و ميهمان نوازي مردم شريف ايران از مردم افغانستان در طول ۴۰ سال گذشته گفت: دولت و ملت افغانستان همواره قدردان محبت ها، كمك ها و حمايت هاي ايران و ايرانيان بوده و خواهد بود.

آقاي حمدالله محب با ارائه گزارشي از روند گفتگوهاي صلح در افغانستان افزود: متاسفانه علي رغم توافقات امضاء شده ميان آمريكا و طالبان، حملات و اقدامات مخرب اين گروه نه تنها كاهش نيافته بلكه سير صعودي نيز داشته است.

وي با تمجيد از نقش موثر و سازنده جمهوري اسلامي ايران براي برقراري صلح و ثبات در افغانستان خاطر نشان ساخت: گروه طالبان با سوء استفاده از توافق با آمريكا در تلاش براي تحميل شرايط خود و وادار سازي دولت افغانستان به تسليم بود ليكن ما با تاكيد بر مواضع اصول و قانوني خود مقابل زياده خواهي آنان ايستادگي كرديم.

آقاي حمدلله محب در سفر يك روزه خود به تهران با برخي ديگر از مقامات عالي سياسي و امنيتي جمهوري اسلامي ايران نيز ديدار و گفتگو مي كند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۲°