تلاش سازمان جهانی گمرک برای بی اثر کردن کرونا بر تجارت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:15 - يکشنبه 05 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۶۶۰۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۵
سازمان جهانی گمرک از 182عضو خود خواست برای بی اثر کردن کرونا از فن آوری هوش مصنوعی، بلاک چین و کنترل های نامحسوس در تسهیل تجارت بهره ببرند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت:سازمان جهانی گمرک در پیام خود به تلاش‌های یکپارچه گمرکات کشور‌ها برای خروج از بحران کوید-۱۹ و حمایت از مردم و مشاغل با تقویت زنجیره تامین جهانی، افزایش همکاری بین کشور‌های عضو، استفاده از فناوری‌های نوین و قرار دادن «مردم» در مرکز فرآیند تحول تاکید کرده است.

وی افزود: در پیام سازمان جهانی گمرک آمده است که پس از کووید-۱۹ به سمت بازسازی حرک کرده و گمرکات باید به بررسی مشارکت فعال در شکل گیری یک محیط تجاری پایدارتر و سازنده و همچنین یافتن راه حل‌های آینده نگر بپردازند.

لطیفی در ادامه گفت: سازمان جهانی گمرک، از گمرکات عضو دعوت کرده است تا برای استفاده و توسعه تحولات دیجیتالی در مرزها، توجه ویژه‌ای به اتوماسیون، استفاده از فن آوری‌های نوآورانه و اتخاذ رویکرد مشترک با همه ذینفعان در طول زنجیره تامین داشته باشند و برای دستیابی به منافع حداکثری زنجیره تامین پایدار کمک کنند.


دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در خصوص راه‌های سازمان جهانی گمرک برای بهبود و روان سازی تجارت تحت تاثیر کووید ۱۹ گفت: سازمان جهانی گمرک با بیان مشکلات پیش امده در مسیر تجارت به دلیل نگرانی‌های شیوع کرونا، مانند کنترل‌های اضافی، سردرگمی عمومی اولیه، کمبود منابع انسانی و تاخیر در مرزها، اقدامات پیشگیرانه دولت‌ها مانند فاصله اجتماعی، قرنطینه، تعطیلی و محدودیت‌های سفر، که بسیاری از بخش‌های اقتصاد را تحت تأثیر قرار داد، بر بازسازی زنجیره تامین و عادی سازی تجارت تاکید کرده است که تخصص و همکاری همه سازمان‌های مرزی و ذینفعان را عامل تعیین کننده می‌داند و از گمرکات خواسته تا در این روند، در سطح ملی و بین المللی، رهبری خود را نشان دهند. به طوری که این بحران نشان داده است مدیریت هماهنگ مرزی توسط گمرکات امکان پذیر و کارآمد است و می‌تواند نهادینه شود و می‌توان چارچوب استاندارد و امن، از جمله استاندارد‌های AEO را بسیار قابل توجه دانست و در بخش دیگری تاکید می‌کند به دلیل افزایش تجارت الکترونیکی در این دوران، برای کشور‌های عضو می‌توان چارچوب استاندارد‌های WCO درباره تجارت الکترونیکی فرامرزی را به منظور پرداختن به امنیت و تسهیل در چارچوب این زنجیره تأمین نو ظهور با همکاری نزدیک با ذینفعان پیاده سازی کرد.


لطیفی در خصوص پیشنهاد‌های فناورانه سازمان جهانی گمرک، توضیح داد: در پیام سازمان جهانی گمرک، فناوری‌های نوظهور و موثر مبتنی بر استفاده از کلان داده ها، تله ماتیک و فضای ابری و بهره گیری از کنترل‌های نامحسوس و ابزار‌های الکترونیکی را روش‌های موثر و مثبت بر عملکرد کلی گمرک اعلام کرده است؛ که با تلفیق فناوری‌های نوآورانه در عملکرد مأموریت‌های گمرک، می‌توان فرایند‌های ترخیص را الکترونیکی کرد. دستگاه‌های کنترل نامحسوس، استفاده از بلاکچین، هوش مصنوعی، حسگر‌ها و سایر فناوری ها، اشیاء بهم پیوسته و سایر پیشرفت‌های فن آورانه از نظر جمع آوری، ترکیب، به اشتراک گذاری و تجزیه و تحلیل داده ها، مزایای محسوسی دارند و این مزایا باید به حداکثر برسند.

لطیفی در خصوص نقش افراد در این پیام گفت: از نظر سازمان جهانی گمرک، برای ایجاد تاب آوری بیشتر، «افراد» باید در مرکز توجه مدل احیاء باشند؛ و از انجا که شهروندان در سراسر جهان به دلیل شیوع کرونا زندگی روزمره خود را تغییر داده اند. به همین علت، از گمرکات خواسته می‌شود تا در نحوه کار خود نیز تجدید نظر کرده و از طریق افزایش آگاهی و ظرفیت سازی برای ارائه خدمات حرفه‌ای آماده شوند.

سخنگوی گمرک در ادامه گفت: در این پیام، بر تاب آوری مبتنی بر درستکاری تاکید شده است و فقدان درستکاری در گمرک را مخدوش کننده فرصت‌های تجاری و سرمایه گذاری و تضعیف کننده اعتماد عمومی به دولت و در نهایت خطری برای رفاه شهروندان دانسته است.

لطیفی در پایان افزود: سازمان جهانی گمرک یک سازمان بین دولتی است که مقر آن در بروکسل است و در خصوص توسعه قرارداد‌های بین المللی، اندازه گیری و طبقه بندی کالاها، ارزش گذاری، قواعد مبداء، گرداوری عواید و تعرفه گمرکی، امنیت زنجیره تامین، تسهیلات گمرکی بین المللی، مبارزه با جعل اسناد، مدرنیزاسیون گمرک‌ها و استاندارد‌های جهانی تجارت کالا را دنبال می‌کند و سامانه هماهنگ شماره گذاری کالا (HS) را پشتیبانی می‌کند و مدیریت جنبه فنی سازمان تجارت جهانی، توافقنامه ارزشگذاری گمرکی و قواعد مبدا را بر عهده دارد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۵°    ۳°