زنگ خطر افزایش مصرف گاز با سرد شدن هوا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:25 - چهارشنبه 08 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۶۶۲۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۴
اگرچه ظرفیت تولید گاز به یک میلیارد متر مکعب در روز رسیده اما افزایش بی رویه مصرف گاز در کشور و تزریق ۸۱۰ میلیون متر مکعب به شبکه سراسری در نخستین روز از زمستان، ‌زنگ خطر مصرف را در کشور به صدا درآورده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از ایرنا،  آنگونه که وزارت نفت ایران اعلام کرده، در نخستین روز زمستان امسال، مقدار گاز تزریق‌شده به شبکه خطوط سراسری ۸۱۰ میلیون مترمکعب بود که این مقدار نسبت به دوره مشابه پارسال افزایش ۱۰.۸ درصدی را نشان می‌دهد.

«محمدرضا جولایی» مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران اعلام کرده که مصرف روزانه گاز کل کشور در نخستین روز زمستان امسال (۲۴ ساعت گذشته) در مقایسه با دوره مشابه پارسال، ۵۵ میلیون مترمکعب افزایش یافته و به ۷۴۰ میلیون مترمکعب رسیده است.

وی با اشاره به افزایش مصرف گاز طبیعی در کشور گفت: سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده از این مقدار، ۵۶۵ میلیون مترمکعب بود که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۱ درصد افزایش یافته است.

جولایی ادامه داد: مصرف صنایع عمده هم ۱۲۰ میلیون مترمکعب و نیروگاه‌ها ۵۵ میلیون مترمکعب بوده که گازرسانی به نیروگاه‌های کشور نسبت به زمان مشابه پارسال ۲۴ درصد کاهش یافته و دلیل آن افزایش مصرف مشترکان بخش خانگی است.

به گفته جولایی، عمده مصرف گاز طبیعی اکنون در استان‌های شمالی کشور شامل گلستان، مازندران و گیلان، خراسان شمالی و آذربایجان غربی و تهران است و این استان‌ها رکورددار مصرف گاز طبیعی در کشور هستند.

این در حالی است که مصرف گاز طبیعی در نخستین روز زمستان پارسال ۶۸۵ میلیون مترمکعب بود، هرچند افزایش تعداد مشترکان گاز در این روند رو به رشد تاثیر داشته است، اما به گفته کارشناسان، مصرف گاز نباید تا این اندازه افزایش داشته باشد.

طبق توضیحات مسئولان کشور، منابع تولید گاز محدود است و ما یک پارس جنوبی بیشتر نداریم، بنابراین با آغاز فصل زمستان و کاهش قابل توجه دمای هوا به‌ویژه در شهر‌ها و روستا‌های کوهستانی کشور، توجه بیشتر مردم برای صرفه‌جویی از این انرژی پاک لازم است.

با این حال هم‌اکنون تأمین گاز مشترکان در کشور پایدار است، اما رعایت نکات ایمنی و صرفه‌جویی در مصرف گاز طبیعی برای همه مصرف‌کنندگان ضروری است تا این زمستان هم بدون قطعی گاز در هیچ شهر و دیاری طی شود. شرکت ملی گاز ایران هم اعلام کرده اگر مشترکان گاز ۱۰ تا ۱۵ درصد در مصرف صرفه‌جویی کنند این مجموعه برای تأمین پایدار گاز به اهداف خود می‌رسد.

در این میان توصیه شرکت ملی گاز ایران به مشترکان خانگی کاهش ۲ درجه‌ای دما است تا مصرف گاز در کشور کنترل شود و به تعادل برسد.

موضوعی که علاوه بر پایداری شبکه گاز، مانع از هدررفت ثروت ملی می‌شود و این امکان را فراهم می‌کند تا ایران با خیالی آسوده به تعهدات صادراتی خود پایبند باشد.

همچنین میزان گاز تحویلی به نیروگاه‌ها و صنایع را نیز افزایش خواهد داد که می‌توان در کاهش آلودگی هوا به ویژه در فصل زمستان راهگشا باشد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۱°