قاچاق علت افزایش قیمت گوشت و دام نیست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:49 - شنبه 27 دی 1399
کد خبر : ۸۰۶۶۳۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۲ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۳
رئیس سازمان دامپزشکی گفت: در حال حاضر ۶۷ میلیون رأس گوسفند و بز در کشور وجود دارد که نسبت به پارسال بیش از ۲۵ درصد افزایش داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
علی اصغر ماکنعلی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با اعلام این مطلب گفت: علت قاچاق دام یکی افزایش تولید و جمعیت دام است و دیگری کاهش ارزش ریال، نیاز کشور‌های جنوب خلیج فارس و اختلاف قیمت باعث جریان قاچاق می‌شود، یعنی قاچاق پدیده‌ای است تابع اختلاف قیمت دو سوی مرزها.

رئیس سازمان دامپزشکی با تاکید بر افزایش ۲۵ درصدی دام در کشور گفت: چیزی تحت عنوان کمبود در داخل کشور نداریم و خروج دام از کشور به صورت ملموس و محسوس بر قیمت گوشت در داخل کشور تاثیر ندارد.

او گفت: در سال ۸۴ با وجود صادرات ۱ میلیون و ۹۶۲ هزار رأس دام تاثیر منفی بر قیمت گوشت داخلی مشاهده نشد.

ماکنعلی در خصوص خرید دام از دامداران گفت: در این باره وزارت جاهد رأسا نمی‌تواند تصمیم بگیرد و نهاد‌های بالادستی مثل ستاد تنظیم بازار و شورای عالی امنیت ملی باید خرید دام را مصوب کنند که در این صورت ما اقدام می‌کنیم.

رئیس سازمان دامپزشکی با اشاره به مبادله پروتکل صادرات سازمان‌یافته دام با کشور‌های جنوب خلیج فارس افزود: صادرات باید اتفاق بیفتد و یک ضرورت برای کشور است.

سردار جلال ستاره جانشین فرمانده مرزبانی ناجا مهمان تصویری برنامه نیز گفت: ما با ۱۵ کشور همسایه هستیم، اما قاچاق دام فقط به ۲ کشور صورت می‌گیرد یکی عمان و دیگری کشور عراق.

سردار ستاره درخصوص آمار قاچاق دام توضیح داد: در منطقه صفر مرزی تا الان که خدمت شما هستم و با احتساب ۴۱۲ رأس دامی که امشب گرفته اند میزان کشفیات دام به ۷۳ هزار رأس دام رسیده است.

جانشین فرمانده مرزبانی ناجا افزود: دام‌هایی که کشف می‌شود و صاحب دارند به سازمان اموال تملیکی تحویل می‌شود و آن‌هایی که صاحب ندارند ستاد اجرایی فرمان امام تحویل می‌گیرد.

او تاکید کرد: به جرأت می‌توانم بگویم که مرزبانی بیش از ۵۰ درصد موارد قاچاق را کشف می‌کند.

جانشین فرمانده مرزبانی ناجا با گله از سازمان اموال تملیکی که با تاخیر نسبت به تحویل گرفتن دام‌های قاچاق اقدام می‌کند گفت: این به هر حال مشکلی است که قانون گذار باید آن را حل کند، این مشکل در خصوص کشفیات جوجه یکروزه آسیبش بیشتر است برای این که موجب تلف شدن حجم عظیمی از آن‌ها می‌شود.

سردار جلال ستاره در خصوص قاچاق دام ماده هم گفت: اطلاعات ما، قاچاق دام ماده را با اهداف آسیب رساندن به تولید داخل تایید می‌کند، اما در عمل و کشفیات این دیده نشده است.

اما سید حسین میر معینی معاون سازمان جمع اوری و فروش اموال تملیکی هم در پاسخ به سردار جلال ستاره گفت: در قانون نیامده که ما کالا‌ها را تحویل بگیریم و هزینه‌ای برای آن پیش بینی نشده است بلکه باید کالا‌های مکشوفه را به ما تحویل دهند.
 
حمید محله‌ای معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت هم گفت: در خصوص صادرات دام ستاد تنظیم بازار باید تصمیم بگیرد، اما با توجه با افزایش قیمت مرغ و گوشت در بازار، صادرات الان به صلاح نیست و با صادرات افزایش قیمت بیشتری رخ خواهد داد.

این مسئول با نامناسب دیدن صادرات دامی که نهاده ۴ هزار ۲۰۰ تومانی استفاده کرده افزود: اگر قرار باشد صادراتی اتفاق بیفتد باید تضمینی هم برای حفظ و ثبات قیمت اتفاق بیفتد در این صورت وزارت صمت هم موافق خواهد بود.

افشین صدر دادرس، مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور نیز در ارتباط تصویری با برنامه آمار اعلامی کشفیات قاچاق را ۲۰ تا ۳۰ درصد میزان واقعی قاچاق دانست و افزود: مقدار نهاده‌ای که برای دام وارد شده به هیچ وجه پاسخگوی نیاز دامداران نبوده است.

دادرس با انتقاد از نبود امکان صادرات دام گفت: فصل صادرات دام از اردیبهشت است تا شهریور، الان با افزایش تولید و گذشت فصل صادرات، انباشت دام در کشور مضاعف شده و عرضه بسیار بیشتر از تقاضاست.

او گفت: دامداران الان دارند به دولت و مردم از جیب خودشان یارانه می‌دهند و دولت هم هیچ حمایتی از آن‌ها نکرده، قرار بود بخشی از دام‌ها را دولت خریداری کند که اتفاق نیفتاده است، در این شرایط تولید کننده توان نگه داری دامش را ندارد.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور گفت: علت تاثیر گذار نبودن قاچاق بر قیمت‌ها این است که بازار داخل دیگر کشش ندارد و جا ندارد قیمت بیشتر از این بالا برود.


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۳°