گذری بر نرخ تورم در سبد خانوار
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:06 - چهارشنبه 01 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۶۷۱۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۶
معاون مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه‌ای کالا‌های اساسی خانوار‌ها را حدود ۸۰ درصد اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
"ایوب فرامرزی" در گفتگو با ۱۸:۳۰ میزان نرخ تورم ماهانه را ۲ درصد اعلام کرد و گفت: نرخ تورم نقطه‌ای (آذر ماه امسال نسبت به آذر ماه سال گذشته) ۴۴.۸ درصد، و نرخ تورم ۱۲ ماهه ۳۰.۵ درصد است.

معاون مرکز آمار ایران با بیان اینکه بیشترین تورم ماهیانه سال به سه گروه روغن و چربی ها، لبنیات و تخم مرغ، میوه‌ها و خشکبار اختصاص دارد، افزود: قیمت این سه گروه کالا در یکماه گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته است.

او تورم را متوسط قیمت ۴۷۵ قلم کالای پر مصرف خانوار‌ها اعلام کرد و گفت: تورم نقطه‌ای میوه و خشکبار ۷۶ درصد افزایش قیمت داشته است.
او چای، قهوه و کاکائو را به بالاترین افزایش قیمت در ۱۲ ماه گذشته اعلام کرد.

فرامرزی نمونه آمارگیری را در بین ۴۰ هزار خانوار (شهری و روستایی) اعلام کرد و گفت: بیشترین وزن سبد خانوار ۳۱ درصد و مربوط به اجاره مسکن خانواده‌ها اختصاص دارد.
 
معاون مرکز آمار ایران با بیان اینکه مرکز آمار در هر ابتدای ماه قیمت ها رصد می کند، گفت: متوسط قیمت کالاهای اساسی در ششم هر ماه و در سایت مرکز آمار منتشر می شود که نیاز به تحلیل دارد.
فرامرزی گفت: آنچه که منتشر می شود میانگین قیمت ها و تورم در بین خانوار های شهر و روستا است.
 
او تورم را سرعت افزایش میانگین قیمت ها معنی کرد و گفت: محاسبه قیمت ها و تورم از شهر به روستا و از پایین به بالا محاسبه می کند.

کارشناس پولی و بانکی هم گفت: میانگین ۱۰ قلم کالای اساسی خانوار‌ها مانند قیمت مرغ حاکی از ۲ برابر شدنِ قیمت‌ها (صد در صد) از ابتدای سال است. قیمت این ارقام برای مردم محسوس و قابل لمس است.

"صمد عزیزنژاد" افزود: بررسی قیمت ۴۷۵ قلم کالا برای تصمیم گیری‌های مسئولین است. آنچه که مصرف کننده قیمت‌ها را لمس می‌کند حدود ۱۰ قلم کالای اساسی است.

عزیزنژاد به تفاوت گرانی و تورم پرداخت و گفت: خانوارها قیمت اجناس را در استان های مختلف؛ متفاوت پرداخت می کنند. 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۳°