ایران یکی از پیشرفته‌ترین قوانین تخلفات اداری را دارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:45 - چهارشنبه 01 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۶۷۱۹
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۴ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۶
رئیس دستگاه قضا:
رئیس قوه قضاییه گفت: قانون رسیدگی به تخلفات اداری در ایران از بهترین و مترقی‌ترین قوانین در جهان است و آنچه مشکل ایجاد کرده، اجرایی نشدن آن است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از ایرنا حجت الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی عصر پنجشنبه در جمع قضات و کارکنان دستگاه قضا در خراسان شمالی اظهار داشت: اینکه گفته می‌شود قانون رسیدگی به تخلفات اداری کشور نمی‌تواند پاسخگو باشد درست نیست، بلکه اشکال نه از قانون گذاری که از اجرا نشدن آن است.

وی با بیان اینکه سازمان اداری کشور باید برای عملی کردن قانون رسیدگی به تخلفات اداری تلاش کند، افزود: اگر قانون رسیدگی به تخلفات اداری به درستی اجرا شود کار سازمان بازرسی و دستگاه قضا نیز سبک شداه و از شمار پرونده‌های این بخش کاسته می‌شود.

وی همچنین قانون ارتقای سلامت اداری در ایران را از قوانین خوب و قوی عنوان کرد و گفت: باید به این قانون نیز عمل شود.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود عدالت را امری فطری دانست و گفت: وقتی بحق تصمیم گرفته می‌شود و حکمی صادر می‌شود، هر دو طرف راضی هستند، هرچند یکی از طرفین آن را ابراز نکند.

وی تصریح کرد: افراد در باطن خود به حکم درستی که از روی عدالت صادر شده باشد راضی هستند، هرچند حق به فرد داده نشود و علیه او باشد.

رئیس قوه قضاییه گفت: عدالت خواهی در فطرت انسان است و تلاش قضا هم حق خواهی و بر کرسی نشاندن حق است.

وی با اشاره به اینکه هر کاری باید برای رستگاری در آخرت و حق خواهی باشد، افزود: قاضی مامور به حکم به ظواهر و کشف حقیقت است و در این زمینه، سازمان‌های مختلف زیرمجموعه دستگاه قضا از جمله پزشکی قانونی باید وی را در کشف حقیقت یاری کنند.

وی درباره لایحه مربوط به شورای حل اختلاف گفت: دولت بخشی از این لایحه را قبول نکرد و اکنون پیگیر آن هستیم تا این لایحه در مجلس بررسی شود.

حجت الاسلام و المسلمین رییسی با اشاره به سالروز شهادت سردار قاسم سلیمانی اظهار داشت: حاج قاسم را خداوند زیاد کرد و فزونی داد و جایگاهش را ارتقا داد.

وی با تاکید بر اینکه امسال باید سال پایان دادن به پرونده‌های معوق باشد، گفت: تلاش بر این است که پایان سال، پرونده‌های معوق جز موارد خاص وجود نداشته باشد.

رئیس قوه قضاییه سیاست کاهش جمعیت کیفری و الکترونیکی کردن خدمات دادرسی را از اقدامات خوب دستگاه قضا عنوان کرد.

وی با اشاره به جایگاه قاضی، گفت: قاضی اگر نفوذناپذیر باشد و حتی از خود نفوذ نپذیرد و حب و بغض را در قضاوت دخالت ندهد، عزیز خواهد شد.

رئیسی با تاکید بر لزوم آموزش مسائل حقوقی به شهروندان، گفت: ناآشنایی با حقوق یکی از دغدغه‌ها است که باید این آموزش‌ها توسعه یابد، اگر این موارد فراگرفته شود، بسیاری از مراجعات به دستگاه‌ها تنظیم می‌شود.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: شهروندان باید با مسائل حقوقی آشنا شوند و در این زمینه رسانه ها، به ویژه رسانه ملی نقش مهمی دارند.

رئیس دستگاه قضا روز پنجشنبه به منظور بررسی وضعیت قضایی استان خراسان شمالی به بجنورد سفر کرد که حضور در نشست‌های شورای اداری و قضایی استان و دیدار با کارکنان قضایی و اداری، اعضا و کارکنان شورا‌های حل اختلاف، اقشار و نخبگان استان از برنامه‌های این سفر یکروزه بود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۳°