انگلیس و اتحادیه اروپا به توافقاتی رسیدند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:22 - دوشنبه 06 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۶۷۲۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۴ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۱
انگلیس و اتحادیه اروپا روز پنجشنبه به یک توافق تجاری برای تنظیم روابط دو طرف بعد از برگزیت دست پیدا کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از فارس، انگلیس و اتحادیه اروپا امروز پنجشنبه به یک توافق تجاری برای تنظیم روابط دو طرف بعد از برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) دست پیدا کردند.

به نوشته روزنامه «هافینگتون پست»، دو طرف بعد از مذاکراتی طولانی به این توافق دست یافته‌اند. این آخرین سری از مذاکرات میان بروکسل و لندن به منظور دستیابی به یک توافق تجاری نهایی بود.

گزارش‌هایی حاکی است که علاوه بر مذاکرات میان «دیوید فراست»، مذاکره کننده ارشد انگلیس و «میشل بارنیه»، همتای وی در اتحادیه اروپا و همچنین «استفانی ریسو»، دستیار «اورزولا فن در لاین»، رئیس کمیسیون اروپا، گفتگو‌های بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس با فن در لاین از طریق تلفن در دستیابی به این توافق موثر بوده است.

میشل بارنیه، مذاکره ارشد اتحادیه اروپا برای مذاکرات برگزیت در این خصوص گفت که دسترسی به این توافق یک «آسودگی خیال»، زیرا تا قبل از ضرب‌الاجل آن شکل گرفت.

«آنگلا مرکل»، صدر اعظم آلمان نیز در واکنش به این توافق ابراز رضایت کرد و گفت توافق میان انگلیس و اتحادیه اروپا نتیجه خوب مذاکرات میان آنهاست.

این توافق بدان معناست که انگلیس از اول ژانویه، شرایط برای برقرای روابط تجاری با اتحادیه اروپا به ارزش ۶۷۰ میلیارد پوند را پذیرفته است.

انگلیس رسماً در تاریخ ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ (۱۱ بهمن۹۸) از اتحادیه اروپا خارج شد.

انگلیس و اتحادیه اروپا تا پایان سال جاری (۳۱ دسامبر ۲۰۲۰) دوران گذار را سپری کردند و انگلیس در این دوران ملزم به حفظ معیار‌های اصلی عضویت در این اتحادیه بود.

بروکسل و لندن در حالی به این توافق دست یافته‌اند که پیش از این میشل بارنیه و دیوید فراست پس از دیداری تأکید کرده بودند که باید تا پیش از اتمام سال جاری میلادی توافق نهایی حاصل شود.

با این وجود، پیشتر گمانه‌زنی‌هایی در خصوص عدم دستیابی دو طرف به توافقی تجاری وجود داشت.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۸°