بم؛ ۱۷ سال پس از زلزله
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:03 - شنبه 27 دی 1399
کد خبر : ۸۰۶۷۵۱
تاریخ انتشار : جمعه ۰۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۰
۱۷ سال پیش در سحرگاه جمعه پنجم دی سال ۸۲، زمین زیر پای اهالی بم لرزید. بیش از ۳۰ هزار نفر از ساکنان شهر‌های بم و بروات، جان باختند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در زمین لرزه بم، هزاران نفر مجروح شدند و آنان که ماندند داغی عمیق بر دل و شهری ویران پیش رو داشتند.
 
بم؛ ۱۷ سال پس از زلزله

حالا ۱۷ سال از آن حادثه دلخراش می‌گذرد و همه چیز نونوار است بلوار‌های پر دار و درخت؛ میدان‌های زیبا و مصفّا؛ ساختمان‌های نوساز و خوش‌نما به ویژه مساجد، مدارس و اماکن تجاری، ورزشگاه‌ها و کتابخانه‌ها و اماکن تجاری ... زیبا ومستحکم، همه و همه دست به دست هم داده‌اند تا آثار زلزله را از چهره شهر پاک کنند.
 
بم؛ ۱۷ سال پس از زلزله

شهر نخل و نارنج از دل ویران‌ها زیبا و مستحکم ساخته شده، اما هنوز چهره کوچه‌ها خاکی و دو تپه بزرگ بازمانده از آوار زلزله خود نمایی می‌کند.

فرماندار بم هم با طرح برخی مشکلات در این شهر، معابر و کوچه‌های خاکی بم، ساختمان‌های نیمه ساز، بیمارستان ۲۰۲ تختخوابی، مدارس کانکسی، مساجد و تکایا ناتمام را از جمله این کاستی‌ها بر شمرد.

شهسوار پور افزود:طرح گاز رسانی به بم و بروات اجراشده وطرح انتقال آب از سد نساء به شهر‌های بم و بروات با هفتاد درصد پیشرفت در حال اجراست و تا اردیبهشت سال آینده تکمیل می‌شود.

علی زینی وند استاندار کرمان هم، ارگ بم را جزئی از هویت فرهنگی کشورمان دانست وافزود: تامین اعتبار نورپردازی ارگ تاریخی بم از اعتبارات ملی و استانی و اقدامات اولیه برای طرح جامع گردشگری ارگ بم و اطراف آن انجام شده و حمایت از آثار فرهنگی انجام خواهد شد.
 
بم؛ ۱۷ سال پس از زلزله

مدیر پایگاه میراث جهانی و منظر فرهنگی بم نیز گفت: ارگ بم و منظر فرهنگی آن در ۱۷ تیر ۸۲ چند ماه قبل از وقوع زلزله در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت ودر زلزله صبحگاه پنجم دی ۸۲ این بنای تاریخی تخریب شد.

قاسمی افزود: از نگاه کارشناسان یونسکو، مرمت ۹۰ درصد ارگ تاریخی بم انجام شده، اما واقعیت مرمت کمتر از ۵۰ درصد را نشان می‌دهد.

به گفته وی علاوه بر ارگ بم، قنات‌های اکبر آباد و قاسم آباد و کویر لوت در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت جهانی شده است. 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۳°