میزان با سوادی در کشور به بیش از ۹۶ درصد رسیده است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:58 - دوشنبه 06 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۶۸۱۴
تاریخ انتشار : شنبه ۰۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۲
دستاورد‌ها و موفقیت‌های نهضت سواد آموزی در سطح ملی و بین المللی در ارتباط زنده رئیس این نهضت با شبکه خبر تشریح شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به مناسبت هفته سواد آموزی (اول تا هفتم دی ماه) شاپور محمد زاده رئیس نهضت سواد آموزی میهمان برنامه روی خط خبر شبکه خبر شد و دستاورد‌ها و موفقیت‌های نهضت سواد آموزی در سطح ملی و بین المللی را تشریح کرد.
 

محمد زاده درباره وضعیت باسوادی در کشور گفت: میزان با سوادی در گروه سنی ۱۰ تا ۴۸ سال در سال ۵۵ حدود ۴۸.۸ درصد بود که بر اساس آخرین سرشماری در سال ۹۵ به بیش از ۹۴ درصد رسید و اکنون نیز بیش از ۹۶ درصد است.

او درباره عدالت جنسیتی و جغرافیایی در میزان باسوادی افزود: بر اساس عدالت جنسیتی ۸۰ درصد فعالیت ما برای زنان روستایی و عشایر است. این در حالی است که قبل از انقلاب فاصله باسوادی در بین زنان و مردان بیش از ۲۶ درصد بود که در سال ۹۵ به ۲.۸ درصد رسید.

همچنین فاصله اختلاف با سوادی بین روستاییان و شهرنشینیان در قبل انقلاب (سال ۵۵) بیش از ۳۸ درصد بود که بر اساس آخرین آمار سال ۹۵ به کمتر از هفت دهم درصد رسیده است.

رئیس نهضت سواد آموزی آموزش به اتباع غیر ایرانی را از دیگر اقدامات  این نهضت بر شمرد و اعلام کرد: تعداد اتباع خارجی آموزش دیده تا کنون به حدود ۸۰۰ هزار نفر رسیده است.

وضعیت استخدام سواد آموزان موضوع دیگری بود که محمد زاده به آن پرداخت و گفت: آزمون استخدامی آموزگاران نهضت سواد آموزی هم برگزار شد و بالغ بر ۱۷ هزار یکصد و سیزده نفر در آن قبول شدند؛ که تا پایان برنامه ششم توسعه باید استخدام شوند.

گفتنی است نهضت سواد آموزی در دی ماه ۱۳۵۸ به دستور امام خمینی (ره) با شعار «ایران را مدرسه کنیم» تشکیل شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۸°