مستند "کودتای ۵۳" و افشای هویت جاسوس MI ۶ در جشنواره حقیقت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:18 - يکشنبه 10 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۶۸۳۰
تاریخ انتشار : شنبه ۰۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۳
مستند «کودتای ۵۳» که در جشنواره حقیقت امسال به نمایش درآمد، به واکاوی اسناد تازه‌ای از ۲۸ مرداد ۳۲ و افشای نقش جاسوس و عامل انگلیسی کودتای آن سال می‌پردازد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "کودتای ۵۳" (COUP ۵۳) ساخته "تقی امیرانی"، یک ایرانی تبار ساکن ایالات متحده است که در جستجوی اسنادی از کودتای ۲۸ مرداد به کشور‌های انگلستان، آلمان، سوئیس و فرانسه و البته ایران سفر می‌کند.

ساخت این مستند چند سال زمان برده و حتی برخی افرادی که با آن‌ها گفتگو شده است از دنیا رفته اند، اما ماحصل آن چه به لحاظ تکنیک و چه به لحاظ پژوهش درخور توجه و تحسین است. این مستند در جشنواره حقیقت که امسال به‌دلیل شرایط کرونا بصورت آنلاین برگزار شد، جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را کسب کرد و در رتبه دوم فروش قرار گرفت.

تمرکز این روایت پرده برداشتن از نقش انگلستان در انجام کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ است. گره‌ی فیلم پیدا کردن عامل اصلی کودتا در ایران، یک افسر MI۶ (سازمان جاسوسی انگلیس) به نام "نورمن داربی شیر" است که حرف‌های او برای اولین‌بار در این مستند پخش می‌شود و به نقش انگلستان در کودتا و همچنین قتل رئیس وقت شهربانی تهران که از حامیان مصدق بود اعتراف می‌کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۲°