همکاری اصناف و بازاریان مانع از مرگ ۷ هزار و ۵۰۰ نفر شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:46 - پنجشنبه 02 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۶۸۵۶
تاریخ انتشار : شنبه ۰۶ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۹
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: با کمک اصناف و بازاریان و کسبه در کنار تلاش کارکنان بخش سلامت از فوت 7 هزا و 500 نفر و ابتلا و بستری حداقل 50 هزار نفر جلوگیری شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر علیرضا رئیسی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با قدردانی از همه مردم و کسبه و اصناف که پروتکل‌ها را رعایت کردند گفت: اگر محدودیت‌ها اجرا نمی‌شد و همکاری خود مردم و کسبه و اصناف نبود و روند بیماری کرونا نزولی نشده بود تا الان ۵۰ هزار نفر بیشتر بستری شده بودند و ۷ هزار و ۵۰۰ مرگ بیشتری داشتیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به مصوبات امروز ستاد ملی کرونا گفت: بنابر اعلام روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، ممنوعیت رفت و آمد شبانه در کاهش بیماری خیلی مؤثر بوده است، البته فقط بحث محدودیت نیست این فقط یک هشدار است و خود مردم با آگاهی دارند رعایت می‌کنند، الان در تهران بالای ۸۰ درصد بعد از ساعت ۲۱ و شروع محدودیت رعایت می‌کنند.

رئیسی با اشاره به تاثیر دورهمی‌های خانوادگی در گسترش بیماری گفت: با توجه به تاثیر خوب محدودیت تردد شبانه، تصمیم گرفته شد این طرح در شهر‌های زرد هم اجرا شود.

او افزود: درباره بازگشایی مدارس همه پیشنهاداتی شده بود که با توجه به شرایط بیماری، ستاد با بازگشایی مدارس موافقت نکرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با ابراز نگرانی از تراکم جمعیت در وسائل حمل و نقل عمومی گفت: این را می‌دانیم که زدن ماسک کافی نیست و فاصله گذاری و تهویه مناسب هم باید باشد، اما در این مورد واقعا راهکاری به جز افزایش ظرفیت‌ها نیست که این مورد با دستور رئیس جمهوری در دستور کار شهرداری و مترو قرار گرفته است.

رئیسی با اشاره به دستاورد‌های خوب طرح‌های اجرا شده افزود: ۵ هفته پیش تعداد بستری‌ها به حدود ۳ هزار نفر در روز رسید، اما امروز ۷۳۲ نفر بستری شدند، با رعایت همه پروتکل‌ها واقعا ۴۰ درصد ورودی بیمارستان‌ها کم شده و تعداد فوتی‌ها حداقل ۵۰ درصد کاهش یافته است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ابراز امیدواری کرد که با انجام تست‌ها و شناسایی بیماران و اجرای محدودیت‌ها و پروتکل‌ها و اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی روند نزولی بیماری ادامه پیدا کند.

دکتر رئیسی با بیان این که روزانه ۶۰ هزار تست سریع و پی سی آر انجام می‌گیرد گفت: با توجه به کاهش مراجعه بیماران سرپایی، فرصت شناسایی مبتلایان و ناقلان، بیشتر فراهم شده و الان اکثرا از اطرافیان و نزدیکان افراد مبتلا تست می‌گیریم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به جهش خاص ویروس در انگلیس و افزایش سرعت سرایت آن گفت: این ویروس جهش یافته در ایران مشاهده نشده، بررسی ژنی بیماران ایران نشان داد که پیکی که اتفاق افتاد به علت ویروس جهش یافته نبوده است.

او گفت: در هر صورت چه ویروس در ایران جهش پیدا کند یا این که ویروس جهش یافته به ایران سرایت کند، کاری جز همین کار‌هایی که الان داریم انجام می‌دهیم نمی‌توانیم بکنیم و تنها راهکار، رعایت دقیق و کامل پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی است.

رئیسی گفت: اگر رعایت نکنیم با کوچکترین غفلتی بیماری باز اوج خواهد گرفت.

او درباره واکسن هم گفت: حتی با زدن واکسن هم باز باید رعایت کنیم برای این که طول می‌کشد تا همه بخواهند واکسن بزنند و و مدت زمانی هم طول می‌کشد تا واکسن اثر کند و تازه اثر گذاری واکسن هم در هیچ کجای دنیا ۱۰۰ درصد نیست، اما خوب واکسن به ما کمک خواهد کرد.

رئیس افزود: با این ویروس حدود ۶۶ درصد جامعه باید ایمن شوند تا زنجیره قطع شود و با ویروس جدید ۸۰ درصد جامعه باید ایمن شوند تا زنجیره انتقال آن قطع شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره مناسبت‌ها و برگزاری تجمع‌ها هم گفت: در این خصوص باید نظر کارشناسان حوزه درمان و سلامت کشور را بپذیریم و پروتکل را رعایت کنیم، هر تجمعی آن هم در فصل سرما که فضا‌ها بسته است بسیار گرفتاری ایجاد خواهد کرد، پروتکل در این باره این است که از تجمعات باید پرهیز کرد، تجمع خودش خلاف پروتکل است، در مناطق قرمز تجمع بیش از ۱۵ نفر، در مناطق نارنجی بیش از ۲۰ نفر و در مناطق زرد هم بیشتر از ۳۰ نفر نباید باشد و آن هم با رعایت فاصله حداقل ۴ متر.

دکتر رئیسی تاکید کرد: با توجه به فصل سرما ۲ ماه سرنوشت ساز پیش رو داریم و هنوز روزانه ۱۷۳ نفر را داریم از دست می‌دهیم که واقعا یک نفرش هم نباید اتفاق بیفتد و این باید به صفر برسد از اینرو همه باید رعایت کنیم، در غیر این صورت بیماری دوباره به شدت اوج خواهد گرفت.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۵°