رونمایی از کُوو ایران برکت؛ تزریق نخستین واکسن کرونای ایران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:07 - پنجشنبه 09 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۷۰۰۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۷
کُوو ایران برکت؛ نخستین واکسن کرونای ساخت محققان ایرانی با تزریق بر روی داوطلبان رونمایی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نخستین تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا تولید شده توسط گروه تحقیقاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با نام اختصاصی کُوو ایران برکت انجام شد.
 
رونمایی از کُوو ایران برکت؛ تزریق نخستین واکسن کرونای ایران

دختر آقای محمد مخبر رییس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و یکی از مدیران ارشد مجموعه ستاد اجرایی نخستین داوطلبان آزمایش انسانی کُوو ایران برکت بودند.
 
رونمایی از کُوو ایران برکت؛ تزریق نخستین واکسن کرونای ایران

نخستین تزریق با موفقیت و بدون علائمی نظیر َشوک و تب تا این لحظه انجام شده است.
 
رونمایی از کُوو ایران برکت؛ تزریق نخستین واکسن کرونای ایران


مراسم آغاز مرحله نخست مطالعات بالینی واکسن کرونا با حضور وزیر بهداشت و معاون علمی وفناوری رئیس جمهور برگزار شد.
 
رونمایی از کُوو ایران برکت؛ تزریق نخستین واکسن کرونای ایران

دکتر حسینی مدیر گروه مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا و رییس مرکز مطالعات بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: امروز ۳ داوطلب واکسن را دریافت می‌کنند و به مرور مرحله نخست تا تزریق به داوطلب آخر که ۵۶ نفر هستند ادامه خواهد داشت.

وی افزود: ۲ تزریق در روز صفر و ۱۴ انجام می‌شود و بعد از ۲۸ روز از آخرین تزریق نتایج اطلاع رسانی خواهد شد.
 
آقای حجت نیک ملکی سخنگوی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) می‌گوید: با کسب مجوز آزمایش انسانی امروز نخستین مرحله آزمایش با تزریق روی داوطلبان کلید می‌خورد و آزمایش انسانی واکسن کرونای تولید محققان ایرانی با تزریق واکسن بر روی چند داوطلب امروز آغاز می‌شود.

به گفته وی، تا کنون بیش از ۶۵ هزار نفر داوطلب آزمایش انسانی واکسن کرونای ساخت گروه شفافارمد مجموعه ستاد اجرای فرمان امام (ره) شده اند که در مرحله نخست آزمایش روی ۵۶ نفر و آنهم به صورت مرحله‌ای انجام می‌شود.
 
نخستین واکسن کرونای آسیا را ساختیم

وزیر بهداشت در مراسم تزریق نخستین واکسن ایرانی کرونا گفت: ما نخستین واکسن ساز آسیا بودیم و تجربه‌ای ۱۰۰ ساله در این حوزه داریم.
 
رونمایی از کُوو ایران برکت؛ تزریق نخستین واکسن کرونای ایران
 

دکتر نمکی افزود: از روز نخست همراه کسانی بودم که کار مطالعه و تولید واکسن ایرانی کرونا را دنبال می‌کنند.

وی گفت: امروز نخستین تزریق را روی یک انسان (دختر آقای مخبر) انجام دادیم و پیام این عمل این بود که ما خون خود را رنگین‌تر از سایر مردم نمی‌بینیم و ابتدا خانواده خود را برای تست این واکسن به میدان آورده ایم.
 
دومین تزریق موفق واکسن کرونا انجام شد

دومین تزریق واکسن کرونای تولید محققان ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با نام کُوو ایران برکت نیز با موفقیت انجام شد.
 
رونمایی از کُوو ایران برکت؛ تزریق نخستین واکسن کرونای ایران
 
معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان امام پس از تزریق واکسن گفت: الحمدلله خیلی خوشحالم، حس افتخار دارم. این واکسن کاملا ایمن است، ان شالله در مراحل بعدی این موضوع ثابت خواهد شد.

دکتر عسکری تصریح کرد: اطمینان دارم اتفاقی نخواهد افتاد، ما در موضوع ساخت واکسن در کشور سابقه طولانی داریم.

معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان امام گفت: این فناوری بسیار ایمن است. ان شاءالله مراحل طی شود و مردم بتوانند به زندگی عادی بازگردند. بازگشت مردم به زندگی عادی آرزوی ما است.

خانم طیبه مخبر، دختر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام اولین داوطلب دریافت واکسن کرونای ایرانی درباره این رویداد گفت: امیدوارم این فرآیند علمی به نتیجه برسد، من هم مثل بقیه مردم هستم.

وی گفت: خوشحالم، نه فقط از اینکه به عنوان اولین نفر واکسن را تزریق می‌کنم و امیدوارم نتیجه این جریان سلامتی مردم باشد.
 
ظرفیت تولید یک و نیم میلیون دُز واکسن کرونا در ماه

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در این مراسم گفت: موفقیت در تولید واکسن کرونا نتیجه کار گروهی است و ظرفیت تولید یک و نیم میلیون دُز را تا سه ماه آینده داریم.

آقای دکتر محمد مخبرافزود: تولید واکسن کرونا در ایران محصول یک کارگروهی و نزدیک وزارت بهداشت، معاونت علمی ریاست جمهوری و دانشمندان شجاع کشور با این ستاد و یک کار بی نظیر و ماندگار در تاریخ کشور است.

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) افزود: اگر یک چنین همکاری گروهی نبود هرگز به چنین دستاورد بزرگی نمی‌رسیدیم. البته ستاد اجرایی فرمام امام (ره) از روز‌های نخست شروع شیوع کرونا در ایران در کنار وزارت بهداشت بوده است. اولین جلسه همکاری را شب انتخابات مجلس داشتیم و من به آقای نمکی اعلام کردم که هر کمکی لازم است ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در خدمت وزارت بهداشت است.

وی ادامه داد: در روز‌های اول شیوع این بیماری مشکلات زیادی داشتیم و حتی تامین وسایل ضدعفونی یا ونتیلاتور در کشور مشکل بود، اما امروز نه تنها این مشکلات را نداریم، بلکه در این مدت توانستیم هر دارویی که کمترین احتمال را در بهبود بیماری کووید-۱۹ داشته در مدت دو تا سه هفته در کشور به تولید برسانیم و نگذاشتیم کشور دچار مشکل شود.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) گفت: اکنون نیز با همت و تلاش ۲۴ ساعته دانشمندان ایرانی و حمایت و دلگرمی خانم دکتر محرز توانستیم اولین واکسن کرونا را در ایران تولید کنیم و با تمام توان برای توسعه این مسیر گام بر می‌داریم.

دکتر مخبر تاکید کرد: علاوه بر این واکسن که امروز وارد فاز مطالعه بالینی انسانی شد، شش مسیر دیگر را برای تولید واکسن دنبال می‌کنیم که خدا را شاکرم که این دانشمندان با همت و تلاش شبانه روزی در این مسیر اقدام کردند. از شش مسیری که دنبال میکنیم، به جز واکسنی که امروز تزریق انسانیاش آغاز شد، سه مسیر دیگرمان هم در همین مراحل است.

وی افزود: واقعا باید از تیم وزارت بهداشت که با شجاعت و اعتماد به نفس اقدام کردند، تشکر کنیم. خوشبختانه این اقدام انجام شده است. اینکه واکسن را به صورت آزمایشگاهی تولید کنیم، یک موضوع است و اینکه مشکل مردم را در حوزه واکسن حل کرد، مطلب دیگری است. ما این اقدامات را از روز‌های اول آغاز کردیم و امروز ملت عزیزمان خاطرجمع باشند که قطعا در حوزه واکسن با دانشمندان شجاع کشور، قطعا کشور از نظر واکسن دچار مشکل نخواهد شد. در حال حاضر توانایی داریم که از دو یا سه هفته آینده ماهانه ۱.۵ میلیون دوز از واکسن کرونا را در ایران طراحی و تولید کنیم.

وی ادامه داد: تجهیزاتی که آورده و متصل میشود که بخشی از آن‌ها در داخل قابل تهیه هستند و این امکان را به ما میدهد تا بتوانیم بیش از ۱۲ میلیون دوز واکسن در ماه تولید کنیم. قطعا اگر به این نقطه برسیم، دیگر چیزی به اسم مشکل واکسن نخواهیم داشت. امیدواریم با کمک خدابتوانیم این اقدامات را پیش بریم.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۲°