هدف از حذف نام مولانا در کتاب درسی، صیانت از جایگاه مشاهیر است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 11 آذر 1400
کد خبر : ۸۰۷۰۳۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۶
معاون سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش، علت حذف نام مولانا در یکی از صفحات کتاب فارسی پایه نهم را تایید تعلق نداشتن بیت، به مولانا و صیانت از جایگاه مشاهیر بزرگ عنوان کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
علی محبی؛ در گفتگو با برنامه پیگیری در تشریح ماجرا گفت: پیشتر نام مولانا در صفحه ۳۱ فارسی پایه نهم به عنوان شاعر بیت" تا توانی می‌گریز از یار بد یار بد بدتر بود از مار بد" ثبت شده بود. در اسفند ماه سال ۹۶ خبرنامه گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان، نقدی را مطرح می‌کند که این شعر متعلق به مولانا نیست و در دیوان وی چنین بیتی وجود ندارد.
 
وی افزود: با بررسی گروه تالیف درستی خبر تایید شد؛ بنابر این در چاپ ۹۸-۹۹ روی کتاب اصلاحیه صورت می‌گیرد و با توجه به اینکه شاعر شعر مشخص نبود، اما مضمون بیت آموزنده بود با حذف نام مولانا بیت تحت عنوان شاعری در کتاب قرار می‌گیرد.

معاون سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، تاکید کرد: بنابر این هدف از حذف نام مولانا از این صفحه کتاب، برعکس آنچه در برخی رسانه‌ها مطرح شد فقط حفظ و صیانت از جایگاه مشاهیر بزرگ بوده است.

علی محبی افزود: از آنجا که شعر مضمون آموزنده دارد اصل شعر مولانا با این عنوان " مار بد جانی ستاند از سلیم یار بد آرد سوی نار مقیم" برای چاپ بعدی در همین صفحه درج خواهد شد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۷۹°    ۹.۹۹°