انصارالله یمن اتهام حمله به فرودگاه عدن را رد کرد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 04 تير 1400
کد خبر : ۸۰۷۱۱۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۹
انصارالله یمن ادعا‌ها درباره دست داشتن این جنبش در انفجار امروز فرودگاه عدن را رد کرد و آن را به "مزدوران عربستان و امارات" نسبت داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از ایرنا به نقل از شبکه الجزیره قطر، «محمد البخیتی» عضو دفتر سیاسی انصارالله یمن تاکید کرد که هدف قرار گرفتن فرودگاه بین المللی عدن از سوی خود مزدوران وابسته به عربستان سعودی - آمریکایی و امارات برای تسویه حساب درگیری‌های مداوم بین خود آن‌ها انجام شد.

امروز همزمان با ورود اعضای دولت جدید عبدربه منصور هادی به فرودگاه بین‌المللی عدن، انفجار مهیبی در محوطه فرودگاه روی داد و سپس درگیری‌های مسلحانه رخ داد.

منابع خبری یمن گزارش دادند که این انفجار در سالن ورودی فرودگاه عدن به وقوع پیوست که در پی آن چندین نفر کشته و زخمی شدند.

وزارت امور خارجه و امور مهاجران اردن، سفیر انگلیس در یمن، اتحادیه عرب و سفیر عربستان در یمن نیز حمله امروز به فرودگاه عدن را که همزمان با ورود دولت جدید به عدن بود و منجر به کشته و زخمی شدن شماری از یمنی‌ها شد محکوم کردند.

همچنین مارتین گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل در یمن با محکوم کردن این حمله گفت که این اقدام‌های خشونت آمیز غیرقابل قبول است و بر اهمیت بازگشت یمن به مسیر صلح تاکید کرد.

مقامات دولت «عبد ربه منصور هادی» در اظهاراتی شتاب زده، نیرو‌های انصارالله را به انجام این حمله متهم کردند. این در حالی است که پس از انفجار درگیری‌های مسلحانه بین نیرو‌های امنیتی فرودگاه و افراد مسلح ناشناس به وجود آمد.

نیرو‌های وفادار به منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن و نیرو‌های شورای انتقالی جنوبی طی سال‌های اخیر با یکدیگر اختلاف دارند و طی این مدت درگیری‌های خونینی بین آن‌ها به وجود آمده است.

نیرو‌های شورای انتقالی جنوبی چند روز قبل با ورود اعضای دولت جدید وابسته به منصور هادی به عدن مخالفت خود را اعلام کرده بودند.

دولت جدید منصور هادی به ریاست «معین عبدالملک» که دست نشانده عربستان و امارات است روز شنبه گذشته در مقابل عبد ربه منصور هادی در مقر اقامتش در ریاض سوگند یاد کرد.

تشکیل دولت جدید منصور هادی مطابق با توافق ریاض انجام شد که یک سال پیش به منظور پایان دادن به اختلافات بین دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب و بر اساس ابتکار عمل شورای همکاری خلیج فارس امضا شد.

شورای انتقالی جنوب یمن در سال ۲۰۱۷ پس از برکناری «عیدروس الزبیدی» استاندار پیشین عدن با حمایت ابوظبی تشکیل و هدف آن استقلال مجدد بخش جنوبی یمن اعلام شد.

نیرو‌های شورای انتقالی جنوب تحت حمایت امارات کنترل شهر‌های زنگبار و جعار در استان أبین را در اختیار دارند و نیرو‌های وابسته به دولت مستعفی یمن مورد حمایت عربستان از شمال مأرب تا جنوب أبین را در کنترل خود دارند.

ائتلاف کشور‌های عربی به سرکردگی عربستان از ۲۶ مارس۲۰۱۵ (فروردین ۹۴) به بهانه بازگرداندن منصور هادی به قدرت یمن را هدف حمله‌های خود قرار داده‌اند. این در حالی است که پس از گذشت بیش از پنج سال از این جنگ، ائتلاف سعودی هیچ دستاوردی در یمن کسب نکرده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °