کرونا و کاهش ۲۰ درصدی بهای جهانی نفت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 04 تير 1400
کد خبر : ۸۰۷۱۷۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۷
همه گیری ویروس کرونا، باعث شد تا قیمت نفت در بازار جهانی در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یابد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از خبرگزاری فرانسه از لندن، در معاملات روز کاری لندن، بهای نفت خام سبک ‏برنت دریای شمال، که ‏از آن به عنوان ‏یکی از مهمترین مراجع قیمت گذاری ‏ نفت داد و ستد شده در ‏‏بازار اروپا ‏استفاده می‌شود برای تحویل فوریه با ۲۲ درصد کاهش نسبت به همین ماه در سال گذشته به ۵۱ دلار و ۲۶ سنت رسید.
 این بیشترین کاهش از سال ۲۰۱۵ تاکنون بوده است. حتی در سال ۲۰۱۸ قیمت نفت در بازار جهانی ۱۹ و هشت دهم درصد در مقیاس سالیانه، یعنی ‏نسبت ‏به همین مدت زمان در ‏سال ‏گذشته، کاهش یافته بود.
 در اوایل سال ۲۰۲۰ بیشتر کارشناسان، کارگزاران و تحلیلگران بازار انرژی و نفت برعکس نگران پیامد‌های منفی اقتصادی ‏و ‏مالی ناشی از تنش‌های ژئوپلتیک در منطقه خاورمیانه بودند که در صورت وقوع عرضه نفت دچار اختلال می‌شد و همین امر نیز باعث شد تا قیمت نفت در بازار جهانی افزایش یابد.
 ترور ژنرال قاسم سلیمانی در حمله هوایی آمریکا در بغداد و اقدام تلافی جویانه ایران در شلیک موشک به مواضع آمریکایی‌ها در عراق باعث شد بهای نفت خام سبک ‏برنت دریای شمال، که ‏از آن به عنوان ‏یکی از مهمترین مراجع قیمت گذاری ‏ نفت داد و ستد شده در ‏‏بازار اروپا ‏استفاده می‌شود به ۷۱ دلار و ۷۵ سنت برسد.
 اما به تدریج بحران بهداشتی ناشی از شیوع بیماری همه گیر ویروس کرونا ۲۰۱۹، کووید-۱۹، روی داد که سراسر جهان را درگیر کرد.
 ادامه شیوع ویروس کووید- ۱۹ در جهان و محدودیت‌های ناشی از آن که باعث کاهش رشد اقتصادی در کشور‌های مختلف جهان و به تبع آن، کاهش تقاضا برای نفت و قیمت آن در بازار جهانی شد.
 بعد از این رویداد‌ها، روسیه و عربستان سعودی به ترتیب دومین و سومین تولید کننده بزرگ نفت در جهان بعد از آمریکا، وارد جنگ قیمت‌ها شدند و این امر باعث کاهش بیشتر قیمت نفت در بازار جهانی شد.
 نتیجه آنکه در تاریخ ۲۰ آوریل امسال قیمت نفت، نخستین بار در طول تاریخ حتی به زیر صفر دلار رفت. در این مقطع زمانی بهای هر بشکه نفت خام سبک و ‏‏شیرین (وست تگزاس اینترمیدییت‏) هم که برای ‏‏قیمت گذاری نفت مصرفی ‏‏آمریکا، به کار ‏برده می ‏شود به منفی ۴۰ و ۳۰ سنت نیز رسید. علت منفی شدن قیمت‌ها نیز این بود که سرمایه گذاران نفتی به علت نبود خریدار نفت زیادی روی دست شان مانده بود و برای خلاص شدن از این حالت حتی به خریداران احتمالی در ازای هر بشکه خرید پول هم می‌دادند.
 بهای نفت خام سبک ‏برنت دریای شمال، که ‏از آن به عنوان ‏یکی از مهمترین مراجع قیمت گذاری ‏ نفت داد و ستد شده در ‏‏بازار اروپا ‏استفاده می‌شود نیز دو روز بعد هر بشکه ۱۵ دلار و ۹۸ سنت رسید.
 در همین راستا گروه نفتی اوپک پلاس، اوپک+، سازمان کشور‌های صادر کننده نفت (اوپک) و کشور‌های عضو آن به ویژه روسیه، نیز برای جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت نفت در بازار جهانی توافقنامه محدود سازی تولید و صادرات نفت امضاء کردند و این سرآغاز افزایش تدریجی قیمت‌ها شد.
 اعلام خبر تولید واکسن ضد بیماری همه گیر ویروس کرونا ۲۰۱۹، کووید-۱۹، امیدوار‌ها را برای افزایش قیمت نفت در بازار جهانی تقویت کرده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °