تشریح جزئیات برقراری سفر‌های زیارتی در دوران کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:16 - سه‌شنبه 30 دی 1399
کد خبر : ۸۰۷۳۶۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۷
رئیس سازمان حج و زیارت آخرین جزئیات برقراری سفر‌های زیارتی در دوران شیوع کرونا را تشریح کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ آقای علیرضا رشیدیان رییس سازمان حج و زیارت ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید سلیمانی ابراز امیدواری کرد: راه این شهید بزرگوار همواره در کشور ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به فداکاری کادر درمان و مدیریت سلامت در شرایط موجود که با تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه رو به رو هستیم، مطرح کرد: امیدوارم در مسیری که در آن قرار دارید خداوند به شما قوت داده و از ادامه راه خسته نشوید تا این ویروس منحوس از کشورمان ریشه کن شود.

آقای رشیدیان با بیان اینکه تمام سفر‌های زیارتی از ابتدای شیوع این بیماری در کشور لغو شدند، گفت: به دنبال لغو سفرها، روال کاری بیش از ۲۵۰۰ دفتر زیارتی و ۶۰ هزار کارگزار با محدودیت‌هایی همراه شد.

رییس سازمان حج و زیارت ادامه داد: ما در راستای کمک به بهبود شرایط موجود هرچه در توان داشتیم را به کار گرفتیم تا به مردم خدمت کنیم. تلاش کردیم در قالب کمیته اماکن متبرکه مجموعه وظایفی را که بر عهده داشتیم را منطبق با سیاست‌های ستاد ملی مقابله با کرونا انجام دهیم.

وی به مجموعه اقداماتی که توسط نهاد‌های مردمی با کمک خیران انجام شده است، اشاره و بیان کرد: در قالب طرح مواسات مومنانه بسته‌های غذایی تهیه و در مناطق محروم توزیع می‌شود؛ توزیع کپسول‌های اکسیژن، ماسک، مواد ضدعفونی از دیگر اقداماتی بوده که توسط این نهاد‌ها انجام شده است.

آقای رشیدیان در ادامه نشست با اشاره به آخرین جزئیات از برگزاری حج امسال با بیان اینکه حج پارسال با توجه به سیاست عربستان به صورت محدود و تنها با حضور اتباع عربستانی و اتباع مقیم این کشور برگزار شد، تصریح کرد: حج عمره هم به صورت محدود برگزار شد؛ و براساس شواهد و برنامه ریزی‌هایی که انجام داده اند، حج امسال برگزار خواهد شد.

رییس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: براساس اعلام وزارت حج عربستان مذاکرات حج امسال در دو‌مرحله نشست تصویری (ویدئو کنفرانسی) و حضوری برای امضای قرارداد برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: با ارسال نامه‌ای رسمی برای وزیر حج عربستان خواستار ارائه توضیحاتی درباره دستورالعمل‌های بهداشتی این کشور شدیم.

آقای رشیدیان به سه سناریوی عربستان در خصوص حج اشاره و عنوان کرد: برگزار نشدن، برگزاری با ۵۰ یا ۳۰ درصد سهمیه هرساله، سناریو‌های پیش روی عربستان است.

رییس سازمان حج و زیارت در ادامه با بیان اینکه هنوز مشخص نیست که واکسیناسیون جزو شروط حج است یا خیر، به مجموعه شروطی که برای حج عمره مطرح شده بود اشاره و تصریح کرد: در عمره شروطی همچون منفی بودن آزمایش کرونا، قرنطینه سه روز پیش از ورود و خروج به کشور، میانگین سنی زائر از ۱۸ تا ۵۰ سال و نداشتن بیماری زمینه‌ای مطرح شده بود.

وی ادامه داد: هر که وارد عربستان می‌شد یک طواف عمره می‌توانست انجام دهد و تعداد نفرات برای حضور در نماز جمعه مسجد النبی و مسجد الحرام را ۶۰ هزار نفر پیش بینی کرده بودند که متقاضیان باید ابتدا در سامانه مربوطه ثبت نام می‌کردند؛ ممکن است برای حج امسال هم همین محدودیت‌ها را در نظر گرفته باشند.

آقای رشیدیان واکسیناسیون را از دیگر شروط احتمالی عربستان برای ورود زائران در حج امسال عنوان کرد.

رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به ورود مردم عراق به ایران طی ماه‌های اخیر، خاطرنشان کرد: در ماه‌های تابستان ورود عراقی‌ها به کشور ما ملموس بود؛ در شهریور ماه از ۲ فرودگاه امام خمینی (ره) و شهید هاشمی نژاد بیش از ۷ هزار عراقی وارد کشور شده اند. بر اساس اظهارات مسجدی سفیر ایران در عراق این افراد زائر نبوده و با ویزای درمانی و یا به بهانه بازدید اقوامشان به ایران آماده اند.

وی ادامه داد: در همان برهه زمانی تلاش کردیم محدودیت‌هایی برای تردد آن‌ها در سطح شهر‌ها در نظر گرفته شود که متاسفانه این موضوع محقق نشد.

آقای رشیدیان با بیان اینکه ماه گذشته حدود ۳ هزار ایرانی از مرز‌های زمینی و هزار و ۲۰۰ نفر از مرز‌های هوایی به عراق سفر کرده اند، بیان کرد: براساس اخبار غیر رسمی متوجه شدیم ویزا‌های زیارتی توسط دلال‌ها خرید و فروش می‌شود که این موضوع روبه افزایش است.

رییس سازمان حج و زیارت در ادامه از برگزاری کمیسیون مشترک ایران و عراق با محوریت وزیر نیرو و با موضوع بررسی ورود و خروج غیرقانونی به کشور که سبب انتقال بیماری خواهد شد، خبر داد.

وی ادامه داد: درنظر داشته باشیم ویروس کرونا وجود دارد و باید بتوانیم با شرایط کنونی زندگی کنیم؛ برای همین در بحث زیارت هم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کار را دنبال می‌کنیم.

آقای رشیدیان همچنین با بیان اینکه سفر به سوریه هم با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی باید انجام شود، گفت: ما شیوه نامه سلامت را که وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تهیه کرده است از طریق وزارت امور خارجه برای آن‌ها ارسال کرده ایم و اعلام آمادگی کرده اند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۲°