در نیروگاه های تهران و البرز، مازوت مصرف نمی شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:42 - يکشنبه 28 دی 1399
کد خبر : ۸۰۷۳۷۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۰
وزیر کشور در نشست بررسی مدیریت مصرف سوخت زمستانی کشور گفت: در هیچیک از نیروگاه های استان تهران و البرز، مازوت مصرف نمی‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 آقای رحمانی فضلی وزیر کشور در این نشست، ضمن تشکر و قدردانی از زحمات وزرای نفت و نیرو و معاونان آن‌ها که در برهه‌های مختلف اوج مصرف مانند زمستان و تابستان سعی در تامین برق و گاز مصرفی مردم دارند، و همچنین استانداران و فرمانداران که مجری سیاست‌ها و مسئول پیگیری و هماهنگی‌ها هستند، گفت: در حال حاضر، شرایط اجتماعی خاصی داریم؛ فشار‌های زیادی به مردم وارد می‌شود، در حوزه اقتصادی مواجه با نوسانات زیاد ناشی از تحریم‌ها هستیم، در حوزه کرونا نیز با فشار‌های اقتصادی، اجتماعی و روانی بالایی مواجه هستیم، همچنین به صورت مستمر کشور با مواردی مواجه است که می‌تواند در مردم به نوعی استرس، نگرانی و اضطراب ایجاد کند.
 وی ادامه داد: در زمستان سه موضوع می‌تواند علاوه بر موارد گفته شده، موجب ناراحتی و دغدغه مردم شود. اول؛ آلودگی به ویژه درکلانشهر‌ها که مردم به حق نگران هستند، شاخص‌های آلاینده‌های هوا بالاست و این آلاینده‌ها موجب بروز بیماری‌ها و افزایش اضطراب و نگرانی مردم می‌شود. دوم؛ موضوع خاموشی برق است که شب گذشته نیز در چندین استان به صورت موردی با این مسئله مواجه شدیم که اگر مراعات نشود احتمالا این خاموشی‌ها زیاد خواهد بود؛ چراکه با توضیحاتی که در نشست امروز در خصوص میزان سوخت نیروگاه‌ها ارائه شد، روشن است که میان مصرف و منابع موجود سوخت نیروگاهها، فاصله‌ای وجود دارد. سوم؛ کسری سوخت مصرفی نیروگاه‌ها است. به هرحال سقف تولید گاز و گازوئیل کشور مشخص است و با افزایش مصرف، با مشکلاتی مواجه هستیم.
 وزیر کشور اظهار کرد: در نشست امروز، زمینه‌های حل این دغدغه‌ها بررسی شد و راه حل‌هایی دنبال شد تا بتوانیم در کوتاه مدت این مسائل را مدیریت و حتی المقدور رفع کنیم.
  رحمانی فضلی در همین راستا با بیان اینکه همه ما باید تلاش کنیم که مصرف سوخت را در کوتاه مدت پایین بیاوریم، تصریح کرد: مصرف خانگی رقم بالایی را به خود اختصاص داده که باید مدیریت و کنترل شود و این امر بدون همکاری و مساعدت مردم محقق نخواهد شد. کاهش مصرف به معنای سخت گذشتن به مردم نیست، بلکه باید مصرف را بهینه کنیم و از مردم بخواهیم که مصرف سوخت را به گونه‌ای مدیریت کنند که در خانه خود آرامش داشته باشند، اما مصرف به گونه‌ای نباشد که در شرایط خاص مجبور به قطع گاز شویم و یا به صورت طبیعی و در اثر افزایش مصرف، قطع شود.
 وزیر کشور با بیان اینکه استانداران بایستی قانون هوای پاک را بند به بند اجرا کنند، گفت: اجرای این قانون می‌تواند کمک کند تا بتوانیم این مراحل را پشت سر بگذاریم.
 رحمانی فضلی بر ممنوعیت تردد خوردو‌های سنگین در کلانشهر‌ها تاکید کرد و گفت: حتما باید برای تردد کامیون‌های دود زا، اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌هایی که مطابق با استاندارد‌ها نیستند و معاینه فنی ندارند، ممنوعیت ایجاد شود.
 وزیر کشور همچنین به پیشنهاد استانداران مبنی بر اولویت بندی استان‌ها براساس شاخص‌های مختلف در امر مصرف سوخت و مدیریت آن اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه شرایط استان‌ها یکسان نیست و میزان آلودگی، شرایط اقلیمی و جمعیت در استان‌ها و شهر‌های مختلف آن‌ها متفاوت است، در صورتی که بتوانیم متناسب با این شرایط، شاخص‌های مختلف بگذاریم و اولویت بندی‌ها در سطح استان و شهرستان انجام شود، اقدام مناسبی خواهد بود که باید این پیشنهاد بررسی کارشناسی شود و جنبه‌های عملیاتی آن مورد بررسی قرار گیرد که آیا می‌توان چنین طرحی را عملیاتی کرد یا خیر؟
 وی در ادامه به پیشنهاد استانداران مبنی بر ایجاد فضای رقابتی میان استان‌ها و شهرستان نیز پرداخت و گفت: سقف میزان سوخت برای استان‌ها تعیین شود تا استان‌ها بتوانند در این چارچوب برنامه ریزی کرده و مصرف خود را بهینه و صرفه جویی کنند که در این مسیر می‌توان رقابت مسالمت آمیزی میان استان‌ها و شهرستان‌ها ایجاد کرد.
 رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در ادامه به نقش موثر رسانه‌ها به ویژه صدا وسیما اشاره کرد و گفت: رسانه‌ها و صدا و سیما باید با قدرت در حوزه مدیریت مصرف سوخت وارد شوند و با تولید برنامه‌های مفید، با توصیه و پیشنهاد مستمر مصرف بهینه به مردم و همچنین تهیه گزارش و اخبار و هر نوع قالب محتوایی دیگر که می‌تواند در این عرصه نسبت به آگاه سازی و همراه کردن مردم در امر کنترل مصرف سوخت منجر شود، ورود کنند.
 وی افزود: استانداران در استان‌ها جلساتی را با صدا و سیما و رسانه‌های محلی در همین راستا برگزار کنند، تقسیم کار کنند و ضمن تبیین اهمیت مسأله، از آن‌ها بخواهند تا کمک کنند، هدف صرفه جوئی محقق شود.
 وزیر کشور در همین راستا به تدوین جدول برنامه ریزی تولید و پخش محتوای رسانه‌ای در این زمینه اشاره کرد و گفت: وزارت نفت، وزارت نیرو و سازمان محیط زیست برنامه‌های خود را برآن اساس ارائه کنند و تولید اطلاعات برای رسانه‌ها نیز بر عهده خود دستگاه‌ها باشد. بعلاوه بعضی از نماهنگ‌ها و برنامه‌ها و توصیه‌های رسانه‌ای را دستگاه‌ها بسازند تا صدا و سیما برای مردم پخش کند. پس دستگاه‌ها هم در این روند، علاوه بر صدا و سیما برنامه تولید کنند و صدا وسیما پخش کند.
 رحمانی فضلی همچنین بر ممنوعیت مصرف برق در دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال غیرمجاز تاکید کرد و گفت: استخراج هر بیت کوین حدود ۷۰۰ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند. بعلاوه بر اساس مصوبه دولت، ماینر‌هایی که به صورت غیرقانونی مصرف برق دارند، باید تعطیل شوند. این ممنوعیت هم باید اعلام شود.
 وزیر کشور به هماهنگی دادستان‌های کل کشور با وزارتخانه‌های نفت و نیرو در راستای مصرف مازوت در نیروگاه‌ها تاکید و اظهار کرد: در شرایط بسیار خاصی هستیم؛ به هر حال در صورتی که امکان مصرف سوخت نداشته باشیم، نیروگاه تعطیل می‌شود و در این صورت خاموشی خواهیم داشت که تبعات زیادی به دنبال دارد که یا باید این شرایط را بپذیریم یا اینکه در برخی مناطق با ملاحظات زیست محیطی و رعایت شاخص‌هایی که محیط زیست و وزارت نفت داده است، بتوانیم از سوخت مازوت استفاده کنیم که این مسئله هم باید در کارگروه‌های مدیریت مصرف سوخت استان‌ها بررسی شود و دادستان‌ها با آن کارگروه هماهنگ شوند و به گونه‌ای نباشد که با مشکلات بیشتری مواجه شویم. البته وزیر نفت امروز تأکید کرد که در هیچ نیروگاهی در استان تهران و البرز، مازوت مصرف نمی‌شود.
 آقای رحمانی فضلی همچنین اضافه کرد: استانها، اولویت بندی مصرف سوخت شهرستان‌های خود را براساس آلودگی هوا تعیین کنند، چراکه عمده آلودگی‌ها در کلانشهرهاست.
 وی در خصوص نحوه صرفه جویی مصرف سوخت در استان‌ها گفت: هر استان متناسب با شرایط داخل استان می‌تواند روش‌های خاصی را در جهت کاهش مصرف سوخت اجرایی کند. استان‌ها هرهفته با وزارت نفت، نیرو و محیط زیست جلساتی برگزار و برنامه‌ها و شیوه‌های کاهش مصرف و صرفه جویی را مدون کنند تا ابلاغ کنیم و بر اجرای این برنامه‌ها هم نظارت شود.
 وی اضافه کرد: بعلاوه هر استان، اقدامات ویژه و خاصی که در این زمینه اعمال کرده است، به استانداران دیگر نیز منتقل کند تا سایرین هم بتوانند استفاده کنند. وزارتخانه نیرو و نفت نیز اگر عملکرد خوبی در هر استانی دیدند، به همکاران خود در سایر استان‌ها اعلام کنند تا همه بهره‌مند شوند.
 وزیر کشور با ابزار امیدواری به اینکه به لطف خداوند از این سه ماه زمستان عبور خواهیم کرد، اظهار کرد: تمام تلاش ما براین است که عبور از زمستان، با هزینه بسیار کمی برای مردم باشد و این سه ماه با شرایط مطلوب و مناسبی برای زندگی توأمان باشد و فشار‌های جدیدی بر بار فشار‌های زندگی مردم اضافه نکنیم که در این مسیر هم باید خود مردم مشارکت داشته باشند.
 فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: مردم در مدیریت بیماری کرونا همکاری خوبی در ۱۱ماه گذشته داشتند و با اینکه فراز و فرود‌هایی داشتیم، اما هروقت که مردم به صحنه آمدند و مشارکت بالایی داشتند، موفق بودیم، امیدواریم در مدیریت مصرف سوخت نیز این همکاری صورت گیرد.
 در این نشست زنگنه وزیر نفت گزارشی از وضعیت مصرف سوخت نیروگاه‌ها در کشور، اقدامات صورت گرفته برای بهینه سازی مصرف سوخت، شیوه‌های مدیریت و اعمال محدودیت بر مصرف گاز ارائه و انتظارات از استانداران و سایر مسئولان استانی را در این راستا مطرح کرد.
 در این نشست، همچنین پس از ارائه گزارشی از وضعیت تولید برق در نیروگاه‌های کشور و میزان مصرف سوخت نیروگاه‌ها از سوی اردکانیان وزیر نیرو، استانداران تهران، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و اصفهان گزارشی از جمع بندی وضعیت مصرف سوخت در استان‌های سراسر کشور ارائه و در ادامه پیشنهادات مورد نظر برای مدیریت مصرف سوخت را مطرح کردند. از جمله این پیشنهادات می‌توان به بازنگری در مقررات ملی ساختمان در راستای بهینه سازی مصرف سوخت، افزایش ناوگان حمل ونقل سوخت و نفتکش‌ها برای تسریع در روند انتقال سوخت، بازدید و نظارت موتورخانه‌های خانگی و صنعتی، اعمال مدیریت هدفمند مصارف، رفع موانع موجود در واردات گاز طبیعی، ارائه سوبسید برای خرید و جایگزینی بخاری‌های استاندارد با بخاری‌های قدیمی، کاهش میزان برق مصرفی معابر و پارک‌ها و همچنین اولویت بندی ارائه گاز طبیعی به نیروگاه‌ها براساس تعداد روز‌های هوای پاک و سالم شهرستان‌ها را مطرح کردند.
 ​استانداران همدان، گلستان، فارس، یزد، قم و سیستان و بلوچستان نیز به طرح برخی از مشکلات و دغدغه‌های استان‌های متبوع خود در زمینه مصرف سوخت پرداختند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۱°