ابلاغ قانون اخذ مالیات از خانه های خالی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:25 - دوشنبه 29 دی 1399
کد خبر : ۸۰۷۴۳۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۸
رئیس جمهور قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی را برای اجرا به وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مطابق قانون مزبور، هر واحد مسکونی واقع در کلیه شهر‌های بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از ۱۲۰ روز ساکن یا کاربر نداشته باشد، به عنوان خانه خالی شناسایی شده و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، بدون لحاظ معافیت‌های مندرج در این قانون، ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره به شرح ضرایب زیر می‌شود:

سال اول-معادل شش برابر مالیات متعلقه.
سال دوم- معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه.
سال سوم به بعد- معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه.

همچنین واحد‌های نوساز پس از ۱۲ ماه و در طرح‌های انبوه سازی پس از ۱۸ ماه از زمان صدور گواهی اتمام عملیات ساختمانی، مشمول مالیات مذکور می‌شوند.

مطابق این قانون، وزارت راه و شهرسازی موظف است با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، یک ماه قبل از اتمام مهلت‌های مذکور، اخطار لازم را به مالک واحد مسکونی یا به کدپستی محل آن ارسال کند.

همچنین ضرایب مالیاتی فوق برای کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله اشخاصی که دارای بیش از پنج خانه خالی در هر سال مالیاتی باشند، نسبت به کل واحد‌ها دو برابر ضرایب مذکور درصد ماده اعمال می‌شود.

مطابق این قانون، مالکان واحد‌های مسکونی تمام مناطق کشور اعم از شهری و روستایی موظفند اطلاعات املاک خود را با تعیین نوع بهره برداری، حداکثر دو ماه پس از انتشار دستورالعمل نحوه ثبت اطلاعات که توسط وزارت راه و شهرسازی تدوین و ابلاغ می‌شود، در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت کنند.

همچنین مالیات مورد اشاره تا زمانی که تعداد واحد مسکونی موجود در شهر‌های بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت به ۲۵/۱ برابر تعداد خانوار‌های ساکن در این شهر‌ها برسد، قابل اجرا است.

قانون مذکور در جلسه علنی پنجم آذر ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی، تصویب شد و در تاریخ ۲۶ آذر به تایید شورای نگهبان رسید.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۲°