عراقچی: اروپایی‌ها حق اعتراض ندارند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:36 - چهارشنبه 01 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۷۴۶۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۴
معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: اروپایی‌ها به هیچ وجه حق صحبت کردن درباره غنی سازی ۲۰ درصد اورانیوم را ندارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای سیدعباس عراقچی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما، افزود: اگر آن‌ها می‌گویند غنی سازی ۲۰ درصد انحراف از برجام است این موضوع به دلیل اجرا نشدن و انحراف کامل تعهدات آن‌ها در رفع تحریم هاست.

وی گفت: خود اروپایی‌ها اعلام کرده اند و در کمیسیون مشترک تکرار شده است و حتی در این اواخر که کمیسیون مشترک غیر رسمی برجام در سطح وزرا برگزار شد در بیانیه نهایی تاکید کردند رفع تحریم‌ها پایه اجتناب ناپذیر برجام است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه افزود: اگر رفع تحریم‌ها انجام نشود یک پایه برجام لنگ است و اروپایی‌ها به جای اینکه به غنی سازی ۲۰ درصد بپردازند، قدردان ایران باشند که در چند سال گذشته به رغم اینکه از منافع رفع تحریم‌ها بهره‌مند نبود، اما برجام را حفظ کرده است. آقای عراقچی گفت: آن‌ها باید ممنون ایران باشند که تا اینجا برجام را حفظ کرده است.

وی با بیان اینکه برجام برای ما منافع سیاسی و راهبردی داشته است افزود: اروپایی‌ها که خود را به اصطلاح مهد دموکراسی می‌دانند حق ندارند به اجرای قانون مجلس ایراد بگیرند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: بهتر است اروپایی‌ها اگر خواهان حفظ برجام هستند انحرافات خودشان را اصلاح کنند که آن زمان خواهند دید ایران به تعهدات خود باز می‌گردد و برجام حفظ می‌شود.

آقای عراقچی افزود: راه حفظ برجام این نیست که به ایران فشار بیاورند که از حقوق خودش در برجام استفاده نکند بلکه راه حفظ برجام این است که طرف‌های غربی به تعهدات خود در برجام مانند رفع تحریم‌ها بپردازند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه افزود: اروپایی‌ها ناتوانی خود را در زمینه برجام به طور کامل نشان داده اند البته برخی‌ها اعتقاد دارند آن‌ها برای انجام تعهداتشان اراده ندارند خود اروپایی‌ها اعتراف می‌کنند توانایی ندارند.

آقای عراقچی گفت: هر کدام درست باشد در نتیجه تفاوتی ندارد و به هر حال کشور‌های اروپایی نتوانسته اند بهره مندی جمهوری اسلامی ایران از منافع خودش در برجام را تضمین کنند و بر این اساس حق طلبکاری ندارند.
 
وی افزود: آغاز غنی سازی ۲۰ درصد به معنای مرگ برجام نیست بلکه عکس العمل به اقدامات و بدعهدی آنهاست.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: ارزش برجام برای طرف‌های غربی بعد عدم اشاعه است همانطور که برای ما رفع تحریم هاست.

آقای عراقچی افزود: آن‌ها تصور می‌کردند شاید ایران در پی سلاح هسته‌ای باشد و از طریق برجام جلوی این موضوع را گرفته اند، اما از نظر ما این موضوع ارزشمند نیست، زیرا از اساس جمهوری اسلامی ایران در پی بمب نبوده است.

وی گفت: اکنون چهار هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده زیر ۵ درصد داریم که بر اساس برجام باید حدود ۳۰۰ کیلوگرم باشد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه افزود: در تحقیق و توسعه نیز از برجام جلوتر رفته ایم و مرز‌های برجام را در بعد عدم اشاعه جا به جا کرده ایم.

آقای عراقچی گفت: این واقعیت است که برجام اکنون اثر عدم اشاعه‌ای که آن‌ها در پی ان بودند، ندارد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۳°