رشد اقتصادی مثبت در دوران کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:56 - پنجشنبه 09 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۷۵۳۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵
رئیس جمهور گفت: ما جزو معدود کشور‌های دنیا هستیم که در دوران شیوع کرونا رشد اقتصادی مثبت داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 آقای روحانی در جلسه امروز هیات دولت با اشاره به بسته معیشتی که برای ۶۰ میلیون نفر فراهم شد، افزود: به غیر از این، بسته‌های معیشتی متعددی را مقرر کردیم؛ چند ماه برای ۳ میلیون نفری که خیلی در مضیقه بودند بسته حمایتی قرار دادیم. وام در اختیار بنگاه‌ها و مردم قرار دادیم. در این اواخر هم یک بسته حمایتی جدیدی برای ۳۵ میلیون نفر مقرر کردیم.
 رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت در همه مقاطع اولین هدفش اقشار آسیب پذیر بوده است که در این جنگ کمتر آسیب ببینند اظهارداشت: در عین حال دولت فعالیت‌های توسعه‌ای و عمرانی خود را ادامه داده است.
آقای روحانی با اشاره به اینکه در سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ هر روز افتتاح‌های متعدد می‌بینیم، گفت: در یک رسانه خارجی دیدم که خیلی عصبانی شده بودند که من گفته ام در این دولت بیش از دولت‌های قبل به اقشار آسیب پذیر رسیدگی کردیم؛ گفتند این را از کجا می‌گویید؛ از آنجا که در این دولت با همه فشار‌ها در زمینه آب، برق، ارتباطات، راه، بهداشت، آموزش و برای روستا‌های دورافتاده کار‌هایی کردیم که آمار و ارقام به روشنی آن را نشان می‌دهد.
 وی افزود: در همین هفته‌ای که گذشت ۱۳۷ روستا به شبکه آب سالم پایدار متصل شد. در طول این ۷ سال و چند ماه بیش از ۱۲ هزار روستا به شبکه آب سالم پایدار متصل شده است.
 رئیس جمهور اضافه کرد: در این دولت، آب سالم پایدار در اختیار یک جمعیت بیش از ۸ میلیون نفری قرار گرفته است و تا پایان این دولت به عدد بیش از ۱۰ میلیون نفر می‌رسد در حالی که قبل از این دولت یعنی تا قبل از سال ۹۲ حدود ۹۰۰ هزار نفر از روستاییان ما دارای آب سالم و پایدار بودند.
 وی با اشاره به رایگان شدن آب، برق و گاز برای افراد کم مصرف که عمدتا از اقشار محروم هستند، اظهارداشت: حالا اگر کسی از این بابت عصبانی شده تقصیر ما نیست؛ این کار ملت ماست که علی رغم فشار دشمن و تحریم هم تسهیلات و هم امکانات زیرساختی را فراهم کرده است.
 رئیس جمهور با بیان نکاتی تاریخی درباره پیروزی‌های ملت ایران در شرایط فشار و تحریم، اظهارداشت: در هر سه مقطع تاریخی که از ۱۹ دی ۵۶ آغاز می‌شود در یک سال بعد یعنی دی ۵۷ شاه از کشور خارج می‌شود و در بهمن هم به پیروزی نهایی می‌رسیم، در سال ۵۹ به ما جنگ تحمیل شد، اما یک سال بعد در مهر سال ۶۰ پیروزی بزرگ شکست حصر آبادان و بعد پیروزی‌های بعدی را شاهد هستیم؛ یکسال بعد از جنگ اقتصادی سال ۹۷ در سال ۹۸ برای مهار رشد تورم و همچنین رشد اقتصادی پیروزی داشتیم.
 آقای روحانی تصریح کرد: در سال ۹۹ علی رغم تحریم، جنگ و کرونا، رشد اقتصادی را می‌بینیم و ان شاء الله در پایان امسال باز رشد مثبت خواهیم داشت و ما جزو معدود کشور‌های دنیا هستیم که در شرایط کرونا رشد اقتصادی ما مثبت است و تورم ماهانه ما در آذرماه کنترل شده و تورم نقطه به نقطه هم کاهش پیدا کرده است.
 رئیس جمهور همچنین تاکید کرد: روند به گونه‌ای است که کشور روی پای خودش ایستاده. کسی در دنیا فکر نکند که تحریم ملت ایران را از پا درمی آورد. ما مسیر را ادامه می‌دهیم البته هرگاه طرف مقابل ما تسلیم قانون شد ما هم استقبال می‌کنیم.
 
 
متخلفان ارز ۴۲۰۰ تومانی را محاکمه کنید
رئیس جمهور گفت: متخلفان ارز ۴۲۰۰ تومانی را محاکمه و با آن‌ها برخورد کنید، اما مبنای اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی کار کاملا درستی بوده است.
آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه هیات دولت، افزود: برخی از دوستان که در رسانه‌ها صحبت می‌کنند حواسشان باشد که شرایط ما چه بوده، در شرایط مختلف اقدامات مختلف نیاز است یک بار کشور در شرایط تعادل است، اما یک وقتی هم شرایط کشور شرایط جنگ و شرایط التهاب است، آنجا دیگر شرایط دیگری را اقتضا می‌کند.
 آقای روحانی تصریح کرد: اگر دولت آمد برای کالا‌های اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی را مقرر کرده و با همه مشکلات اساسی برای بانک مرکزی، دولت، وزارت صمت، کشاورزی؛ اینکه این کالا‌ها را در اختیار مردم قرار داده با یک قیمتی که قابل تحمل باشد، کسی نیاید بگوید چرا ارز ۴۲۰۰ تومانی و بعد می‌آیند می‌گویند یک نفر سوء استفاده کرده از این ارز؛ این شد حرف؟!
 رئیس جمهور گفت: برای یک عده مردمی که گرفتار هستند بسته‌هایی را درست کردیم، حالا هم یک نفر این بسته را نرساند، باید بگوییم کل بسته ایراد داشته؟
 آقای روحانی افزود: یک عده آدم‌هایی بودند که ارز ۴۲۰۰ تومان را گرفتند، جنس را نیاوردند، ببرید این افراد را محاکمه کنید و هر کاری می‌خواهید انجام بدهید، هر چه قانون می‌گوید، هر که تخلف کرده با او برخورد کنید این که یک تعداد معدودی تخلف کردند مبنا نمی‌شود که کار نادرست است، کار کاملا درست و بر مبنای یک کار درست بوده است.
 رئیس جمهور گفت: البته ما در یک سال گذشته، تعدادی از کالا‌هایی که با ارز ۴۲۰۰ بوده را به تدریج خارج کردیم، از جمله چای، برنج، شکر و موارد متعددی بود که به تناسب و آرام آرام در حدی که جامعه بتواند تحمل کند و قابل قبول باشد خارج کردیم.
 آقای روحانی افزود: چند قلم از این کالا‌های ارز نیمایی باقی مانده که این چند قلم برای ما مهم است، دارو بوده و چند قلم دیگر که آن‌ها را نگه داشتیم، اما در عین حال برای آن‌ها هم در یک شرایط مناسب قابل قبولی، ممکن است دولت تصمیمی بگیرد.
 رئیس جمهور همچنین گفت: امروز دور دور کردن، تبل و دهل راه انداختن که آقا دوران ارز ۴۲۰۰ تومانی پایان یافته به چه کسی خدمت می‌کنید؟ بعضی حرف‌ها هست که باید به درستی عمل کرد نه جار زد، موقع جار زدن نیست و بیاییم مدام شعار بدهیم، اگر شعار بدهیم نتیجه چه می‌شود، یک عده سوء استفاده می‌کنند، رانت و فساد به وجود می‌آید.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۲°