دلیل تاخیر در تامین بذر کشاورزان؟
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:58 - شنبه 27 دی 1399
کد خبر : ۸۰۷۵۶۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۴
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان شمالی درباره علت کمبود بذر با قیمت دولتی گفت: دلیل تاخیر جزئی در توزیع بذر، مشکل در بوجاری بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

تشکری معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان شمالی در گفتگو با بخش "پیگیری" شبکه خبر درباره کمبود بذر گندم و جو در این استان اظهار کرد: ما امسال بذر خوبی برای کشاورزان تدارک دیده ایم، توان خوبی برای تولید بذر در استان وجود دارد و تقریبا در این زمینه خودکفا هستیم و نگرانی بابت تامین بذر وجود ندارد.

وی افزود: ما ۲۵ درصد نیاز بذری استان را از بذور اصلاح‌شده تامین می‌کنیم و در اختیار کشاورزان قرار می‌دهیم، اما امسال تقاضای بیش از حد داشتیم که این میزان تا ۴۰ درصد هم افزایش یافت.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان شمالی در پاسخ به سوالی درباره علت اینکه بذر دولتی به دست کشاورز نمی‌رسد، اما در بازار آزاد با قیمت ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان به وفور پیدا می‌شود هم تصریح کرد: امسال در بازار آزاد، قیمت دانه گندم افزایش یافته و بیش از ۵۰۰۰ تومان شده بود، ولی بذر اصلاح شده ما با قیمت کمتری عرضه می‌شد لذا یکی از عواملی که تقاضا زیاد شد، همین بود و ما هم سعی کردیم بذر را برای کشاورزانمان تامین کنیم.

تشکری ادامه داد: ما عملیات بوجاری بذر را در دو شیفت روزانه در ۴ کارخانه استان انجام می‌دهیم و بذور مرتباً بوجاری شده و برای کشاورزان ارسال می‌شود البته دلیل تاخیر جزئی در توزیع بذر ، مشکل در بوجاری بوده است. 

وی در پاسخ به این سوال که چرا بذر دولتی تا پیش از پایان فصل کشت به دست کشاورزان استان نمی‌رسد، اظهارکرد: تقریبا ۹۹ درصد کشت ما انجام شده و فقط یک درصد در نقاط خاص باقی مانده است که در همین هفته هم بذر برای آن‌ها تامین می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان شمالی افزود: ما تمام کشاورزانی که به بذر نیاز داشتند، بذرشان را تامین کردیم و در اختیارشان قرار دادیم، اما وقفه‌ای که در توزیع بذر ایجاد شد به خاطر عملکرد کارخانه‌ها بود البته اکنون نیاز بذری تامین شده و کشاورزان می‌توانند به جهاد کشاورزی شهرستان‌ها مراجعه کنند و بذر را تحویل بگیرند.

وی ادامه داد: ما طی دو هفته قبل، از کسانی که بذر نیاز داشتند نام نویسی و طبق نام نویسی، بذر را برای آن‌ها تامین کردیم.

به گفته تشکری، در اراضی دیم به ازای هر هکتار ۲۰۰ کیلوگرم و در اراضی آبی هم ۲۵۰ کیلوگرم بذر در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۳°