افزایش مصرف گاز و برق
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:23 - يکشنبه 28 دی 1399
کد خبر : ۸۰۷۵۷۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۲
موضوع افزایش قابل توجه مصرف برق در کشور نسبت به سال گذشته در گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر بررسی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

محمدحسن متولی زاده مدیرعامل شرکت توانیر در بخش "گفتگوی ۱۸:۳۰" شبکه خبر با اشاره به افزایش بی‌سابقه مصرف برق در کشور نسبت به سال گذشته اظهار کرد: نکته‌ای که باید هموطنان ما بدانند این است که صنعت برق افتخارات زیادی کسب کرده و پوشش صددرصدی برق در ایران، یکی از نقاط قوت است و شاخص‌های صنعت برق ایران نسبت به کشور‌های پیشرفته دنیا قابل ارائه است.

وی افزود: نکته‌ای که در کشور ما کمتر به آن توجه شده، بهره وری انرژی است، این مسئله باعث می‌شود که در برخی از ایام سال مصرف برق و فشار روی نیروگاه‌ها افزایش می‌یابد و برای سوخت نیروگاه‌ها محدودیت ایجاد می‌شود لذا در این ایام از نظر شبکه برق التهابی وجود ندارد و مشکل، عموما از نظر تامین سوخت نیروگاههاست.

متولی زاده تصریح کرد: ما در تابستان بیش از ۶۰ هزار مگاوات برق مردم و نیاز کشور را تامین کردیم، اما در این ایام اوج مصرف ما در حد ۴۰ هزار مگاوات است یعنی اختلاف قابل ملاحظه‌ای دارد هر چند از نظر تاسیسات و شبکه هیچ محدودیتی وجود ندارد، اما به دلیل افزایش مصرف سوخت گاز خانگی و تجاری که در حال حاضر حدود ۷۰ درصد از مصرف گاز طبیعی کشور، صرف امور تجاری و خانگی می‌شود، به همین دلیل گاز نیروگاه‌ها محدود شده و ما مجبور شدیم سوخت مایع مصرف کنیم.

مصرف برق کشور از ابتدای امسال ۴.۵ درصد رشد داشته است

وی تصریح کرد: از نظر انرژی از ابتدای سال تا این لحظه، مصرف انرژی برق در کشور ۴.۵ درصد رشد داشته است. در این بخش، صنایع بزرگ که تولید اصلی کشور را بر دوش دارند، نسبت به مدت مشابه، ۱۵ درصد افزایش مصرف دارند و این یعنی مصرف انرژی در کشور اگر افزایش یافته، بیشتر صرف افزایش تولید شده است.

متولی زاده افزود: این روند که در بعضی ایام سال به دلیل گرما یا سرمای شدید، مصرف برق و انرژی افزایش می‌یابد در تمام کشور‌های دنیا رخ می‌دهد و لذا برنامه‌های متناسب هم تدوین و اعلام می‌شود.

مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه ما برای پیشگیری از قطعی برق اولین کاری که کردیم، تعدیل روشنایی معابر بود، اظهار کرد: این کار، اقدام نمادینی بود و ضمن اینکه کاهش مصرف انرژی دارد، باعث شده که حدود یک و نیم میلیون لیتر مصرف سوخت در نیروگاه‌ها کاهش یابد.

وی ادامه داد: همچنین درباره ادارات نیز بخشنامه شد و هم کنترل می‌شود که مصرفشان را کنترل کنند و بعد از ساعات اداری، تاسیسات و روشناییشان خاموش شود. قطعا همکاری مردم می‌تواند به عنوان نکته اصلی و اثرگذار باشد.

وی تصریح کرد: ما در تابستان امسال و سال گذشته، با همکاری مردم توانستیم از این شرایط عبور کنیم و فصل گرم سال بدون خاموشی پشت سر گذاشته شود.

متولی زاده گفت: ما حتی در این زمینه از بسیج ادارات کمک خواستیم و تقاضا کردیم برای نظارت و کنترل به میدان بیایند و حتما مردم عزیز هم اگر اطلاعاتی داشتند تماس بگیرند، ما به صورت جدی دنبال می‌کنیم.

چند راهکار ساده برای کاهش ۱۰ درصدی مصرف انرژی

مدیر عامل توانیر در پاسخ به این سوال که مردم در زمینه صرفه جویی باید چه کنند، گفت: اگر مردم یک درجه دمای محیط منزلشان را کاهش دهند و یک لامپ را خامش کنند، می‌توانند بدون اینکه سطح رفاهشان را تغییر دهند، ۱۰ درصد صرفه جویی کنند و این ۱۰ درصد صرفه جویی یعنی ۷۰ میلیون متر مکعب سوخت که این، سوخت نیروگاه‌ها را تامین می‌کند و ما دیگر سوخت گازوئیل و مازوت مصرف نخواهیم کرد.

در ادامه این برنامه، جولایی مدیر دیسپاچینگ شرکت ملی گاز که به صورت تصویری مهمان برنامه بود، اظهار کرد: مطابق آمار ما نسبت به سال گذشته، ۳۰ درصد افزایش مصرف داریم که رقم بالایی است.

وی افزود: بیشترین فشار را ما در استان‌های شمالی، شمال شرق و شمال غرب داریم و تهران هم سهم عمده‌ای در این مصرف دارد.

ادامه نوع مصرف فعلی، می‌تواند شبکه انرژی کشور را تهدید کند

جولایی تصریح کرد: خوشبختانه تا الان و در سه هفته اخیر که اوج مصرف را داشتیم، در شهر یا روستایی کاهش یا قطع گاز نداشتیم، اما ادامه این وضعیت قطعا شبکه انرژی کشور را می‌تواند تهدید کند.

وی افزود: اگر مردم یک درجه از دمای منزلشان کاهش بدهند، معادل یک فاز پارس جنوبی در مصرف گاز صرفه جویی خواهد شد.

جولایی تصریح کرد: اولویت ما بخش خانگی و تجاری است و به ناچار اگر احساس کنیم که این خط تهدید می‌شود، مجبوریم صنایع را محدودیت بدهیم که طبعا این کار در بخش‌های اقتصادی کشور تاثیر گذار خواهد بود.

وی در خصوص علت کمبود سوخت در نیروگاه‌ها نیز گفت: با توجه به افزایش مصرف گاز در بخش خانگی، محدودیت‌هایی در نیروگاه‌ها اعمال شده و مجبور شده اند از سوخت مایع استفاده کنند.

شبکه انرژی کشور به شدت تحت فشار است

وی افزود: شبکه انرژی کشور به شدت تحت فشار است و این فشار می‌طلبد که مردم همکاری کنند تا نه در بخش گاز نه در برق قطعی داشته باشیم.

جولایی گفت: ما تقریبا در کلانشهر‌ها مازوت استفاده نمی‌کنیم و سعی‌مان بر این است که سوخت گاز را به نیروگاه‌هایی بفرستیم که سیکل ترکیبی باشند و ظرفیت و راندمان بیشتری داشه باشند که بتوانند تولید برق را بیشتر انجام دهند و در نقاطی که در نزدیکی کلانشهر‌ها هستند، ما بتوانیم گاز یا نفت‌گاز که آلودگی کمتری دارد را استفاده کنیم.

جولایی تاکید کرد: درست است که ما اولین کشور ذخایر گازی دنیا هستیم، اما این دلیل نمی‌شود هر جوری که دوست داریم از گاز استفاده کنیم و انرژی کشور ا اینگونه به چالش بکشیم البته این امر مربوط به امسال نیست و سال‌های بعد ممکن است این وضعیت پیچیده‌تر شودلذا مصرف انرژی باید در داخل کشور کنترل شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۳°