کرونای انگلیسی از زبان دکتر مردانی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 29 شهريور 1400
کد خبر : ۸۰۷۵۷۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۰
مسعود مردانی - متخصص بیماری‌های عفونی: مرگ و میر کرونای انگلیسی نسبت به ویروس قبلی بیشتر نیست و از این نظر نگران نیستیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مسعود مردانی - متخصص بیماری‌های عفونی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: تفاوت ویروس جهش یافته یا کرونای انگلیسی با ویروس کرونای قبلی این است که شدیداً آلوده کننده است.
وی افزود: میزان بیماری زایی و سرایت آن در حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد است و افراد مبتلا به این ویروس با یک تماس کوچک می‌توانند اطرافیان را مبتلا کنند. ویروس کرونا افراد زیر بیست سال را بیشتر از افراد میانسال دیگر مبتلا می‌کند.
مردانی گفت: ویروس کرونا جهش یافته از اواخر شهریور در انگلیس رخ نمود و به بیشتر مناطق سرایت کرد و مقامات انگلیس در اعلام آن با تاخیر اعلام کردند البته برخی معتقدند جانسون نخست وزیر انگلیس این موضوع را اعلام نکرده، اما در هر صورت این ویروس جهش یافته در جنوب انگلیس مشاهده و بلافاصله در اکثر کشور‌های اروپایی دیده شد و حتی به کانادا و استرالیا هم سرایت کرد.
مسعود مردانی افزود: انجام تست پی سی آر برای تشخیص این ویروس کافی نیست. مراکز رفرانس که قدرت دسته بندی ویروس دارند؛ می‌توانند این ویروس را تشخیص دهند.
وی افزود: خیلی از کشور‌ها ممکن است امکانات تشخیص کروموزومی و ژنتیکی این ویروس را نداشته باشند، اما خوشبختانه در ایران توانایی شناسایی این ویروس با تست پی سی آر داریم.

وی گفت: شهروندان از دور همی‌ها پرهیز و سعی کنند به دیدار افرادی که از مسافرت خارجی آمده اند نروند.همه کسانی که به کشور‌های خارجی سفر کرده اند و به ایران بر می‌گردند پس از بازگشت باید حداقل دو هفته در قرنطینه بمانند و اگر علایمی داشتند، سریعا مراجعه کنند و تست بدهند و در این مدت از دید و بازدید از فامیل، بوسیدن و در آغوش گرفتن اعضای خانواده و دوستان و نزدیک شدن به دیگران خودداری کنند.متخصص بیماری‌های عفونی افزود: در کمین ویروس کرونای جهش یافته یا انگلیسی هستیم و این ویروس دوست دارد افرادی را که تاکنون درگیر کرونا نشده اند، گرفتار کند.
مسعود مردانی افزود: در انگلیس که جهش ویروس را اعلام کرد، واکسن کرونا به شهروندان تزریق می‌شود و این نشان می‌دهد که به احتمال زیاد واکسن‌های تولید و تایید شده در دنیا روی این ویروس جهش یافته موثر است.
متخصص بیماری‌های عفونی درباره چرایی جهش ویروس کرونا گفت: ماهیت ویروس علت اصلی جهش کروناست. راههای پیشگیری از کرونای انگلیسی فرقی با کرونا معمولی ندارد. ماسک، فاصله گذاری، شستن دست و پرهیز از دورهمی ها توصیه می شود.
وی گفت: استفاده از ماسک باعث شد امسال آنفلوانزا نداشته باشیم و شاید از معدود سال‌هایی بود که ما درگیری عمده این بیماری در کشور نداشتیم.
متخصص بیماری‌های عفونی افزود: موارد آنفلوانزا به شدت نسبت به سال‌های گذشته کم بود و علت آن هم مراقبت‌های مردم است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۷.۵۹°    ۳۰.۹۹°