۴ کشته در جریان تصرف کنگره آمریکا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:42 - سه‌شنبه 07 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۷۵۸۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۴
۴ نفر از هواداران ترامپ از جمله یک زن، در درگیری پلیس و نیرو‌های امنیتی در داخل کنگره آمریکا کشته شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
طرفداران ترامپ که با فراخوان او به خیابان‌ها آمده بودند با عبور از موانع امنیتی، چند ساعت کنگره را تصرف کردند.
 
شهردار واشنگتن از ساعت ۶ عصر تا ۶ صبح (به وقت محلی) حکومت نظامی اعلام کرد. پلیس واشنگتن برای اعمال قانون منع رفت‌وآمد از ساعت ۶ عصر، در خیابان‌های نزدیک کنگره مستقر شد. گارد ملی آمریکا هم با فرمان رئیس ستاد مشترک ارتش به کنگره اعزام شد.

رسانه‌های آمریکا گزارش می‌دهند شماری از طرفداران ترامپ (با نادیده گرفتن حکومت نظامی) در خیابان‌های واشنگتن باقی مانده‌اند. پس از تعطیلی ۶ ساعته کنگره، نمایندگان سنای آمریکا جلسه بررسی آرای الکترال را از سر گرفتند. این نشست پس از هجوم طرفداران ترامپ و تصرف کنگره تعطیل شده بود. در این جلسه اعتراض ۶۰ نماینده کنگره به نتیجه انتخابات در آریزونا ثبت شد.

منابع خبری از حدود یک ساعت درگیری تن به تن هواداران ترامپ با نیرو‌های امنیتی، داخل کنگره خبر دادند. «ان‌بی‌سی نیوز» کشته شدن یک معترض را که در کنگره هدف گلوله قرار گرفته بود، تایید کرد و گزارش داد: معترض آمریکایی را پلیس آمریکا کشته است.

سی‌ان‌ان از زخمی شدن چند پلیس در درگیری با معترضان خبر داد. به گزارش سی‌ان‌ان، صدای شلیک‌های متعدد و پیاپی از داخل کنگره شنیده شده است.
 
ان‌بی‌سی گزارش داد در جریان تصرف کنگره مایک پنس، و برخی دیگر از سناتور‌ها احتمالاً از طریق تونل‌های ویژه از ساختمان کنگره خارج و به مکان امنی منتقل شدند.
 
سی‌ان‌ان هم گزارش داد: قانونگذاران آمریکایی از ساختمان کنگره، تخلیه و به یک پایگاه نظامی منتقل شدند. شماری از طرفداران ترامپ، پرچم آمریکا را از بالای ساختمان کنگره پایین کشیدند.

بایدن آنچه را در کنگره رخ داده، شورش و هرج‌و‌مرج دانست و گفت وقایع کنونی به ما یادآوری می‌کند نظام سیاسی آمریکا تا چه حد شکننده است. بایدن افزود: از دیدن اینکه آمریکا به چنین لحظه تاریکی رسیده، بهت‌زده‌ام.
 
در مقابل ترامپ اعلام کرد، آنچه در واشنگتن روی داده، نتیجه سرقت «پیروزی خیره‌کننده» او بوده است. ترامپ پس از تصرف کنگره خطاب به طرفداران خود گفت: انتخابات پر از تقلب بود؛ اما ما آرامش می‌خواهیم. ترامپ به هوادارنش گفت اندوه شما را درک می‌کنم؛ اما به خانه‌های خود بازگردید.

با آغاز حکومت نظامی در واشنگتن، جلسه تعطیل شده سنای آمریکا برای بررسی آرای الکترال انتخابات ریاست جمهوری از سر گرفته شد.
 
رسانه‌های آمریکا گزارش می‌دهند شماری از طرفداران ترامپ، با نادیده گرفتن حکومت نظامی، در خیابان‌های واشنگتن باقی مانده‌اند.
 
با آغاز حکومت نظامی در واشنگتن، جلسه تعطیل شده سنای آمریکا برای بررسی آرای الکترال انتخابات ریاست جمهوری، پس از ۶ ساعت، از سر گرفته شد. مجلس سنای آمریکا با ۹۳ رای مخالف در برابر ۶ رای موافق اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایالت آریزونا را رد کرد.

پس از ناآرامی‌ها در کنگره آمریکا، موج استعفا‌ها در کاخ سفید آغاز شد. رسانه‌های آمریکایی از استعفای مسئول امور اجتماعی کاخ سفید و معاون سخنگوی کاخ سفید خبر دادند.
 
سی‌ان‌ان هم از احتمال استعفای «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید و دو مقام دیگر خبر داد. سی‌بی‌اس هم گزارش داد کابینه آمریکا برکناری ترامپ را بررسی می‌کند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۱°