بهره برداری از سه طرح ملی و ۲ کارخانه نوآوری
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:42 - جمعه 24 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۰۷۵۹۸
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۱
سه طرح ملی و ۲ کارخانه نوآوری با حضور رئیس جمهور و به صورت تصویری به مرحله بهره برداری رسیدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
این طرح‌ها در چهلمین هفته از افتتاح طرح‌های ملی و جهش تولید؛ شامل تولید واکسن تب برفکی (دامی) و واکسن آنفلوآنزای حاد پرندگان (طیور) در استان البرز؛ سامانه پرتودهی صنعتی چندمنظوره گاما در استان چهارمحال و بختیاری و کارخانه‌های نوآوری در استان فارس و خراسان رضوی هستند که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت جهاد کشاورزی امروز به بهره برداری رسید.
 
 
تحویل ۱۵ واکسن تا پایان دولت دوازدهم
 
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: تا پایان فعالیت دولت، ۱۵ واکسن تحویل می‌دهیم و هم اکنون ۵ واکسن به تولید انبوه رسیده است.

آقای سورنا ستاری در آیین بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: در طول هفت سال سعی کردیم تغییر نگرش و فرهنگ را ایجاد کنیم و ما اعتقاد داریم که بودجه کشور سه پایه آموزش، بهداشت و دفاع دارد و اگر ما در آموزش خرج می‌کنیم باید پنج سال دیگر نتیجه آن را در اقتصاد ببینیم.

وی گفت: اگر این اتفاق رخ ندهد حتماً یک جای کار مسأله دارد و کمتر کشوری مثل ما در آموزش هزینه می‌کند، ولی هدف از آموزش، اقتصاد بهتری است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان این که تغییر فرهنگ جدی در تمام دستگاه‌ها اتفاقی بوده است که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش کرده هر چه زودتر رقم بخورد، افزود: در وزارت جهاد کشاورزی و با تلاش وزرا و مسؤولان این وزارتخانه برنامه مفصلی در رابطه با امنیت غذایی را آغاز کرده است.

آقای ستاری گفت: تمام مواد کشاورزی از جمله بذر، کود و سم براساس برنامه ریزی‌ها با وزارت جهاد کشاورزی انجام شده است.

وی ضمن اشاره به دارو و واکسن‌های تولید شده در وزارت جهاد کشاورزی افزود: تعداد زیادی از شرکت‌های خصوصی در بخش تولید واکسن دام و طیور و آبزیان تلاش‌های بسیاری کرده اند و تلاش شده یک تحول جدی در این عرصه رخ دهد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به این که تا پایان دولت ۱۵ واکسن را تحویل می‌دهیم، گفت: هم اکنون ۵ واکسن به تولید انبوه رسیده و امروز شاهد افتتاح یک شرکت هستیم که دو واکسن تب برفکی و واکسن آنفلوانزای طیور را تولید کرده هستیم.

تولید واکسن‌های جدید در ماه‌های آینده
 
رئیس جمهور هم گفت: در ماه‌های آینده شاهد تولید انواع واکسن در کشور توسط متخصصان و پزشکان ایرانی خواهیم بود.

آقای حسن روحانی در آئین بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی و معاونت علمی ریاست جمهوری، به تولید واکسن ایرانی برای مقابله با ویروس کرونا اشاره و اظهار داشت: پنجشنبه‌هایی که پروژه‌های مختلفی را به بهره برداری می‌رسانیم، به بخش‌های دانش بنیان و تولید واکسن اختصاص یافت که امروز شاهد افتتاح دو نوع واکسن مهم بودیم.

رئیس جمهور گفت: تولید واکسن‌های دیگر در ماه‌های آینده به بهره برداری خواهد رسید و برای ما از لحاظ امنیت غذایی و اقتصادی مهم است، همچنین ارزی که در این زمینه برای ما مصرف می‌شود قابل اهمیت است.

آقای روحانی ادامه داد: برای تهیه این واکسن‌ها ۲۰۰ میلیون یورو باید در سال هزینه می‌شد و این افتخاری است که ما خودمان تولید و بتوانیم آن‌ها را صادر کنیم.

رئیس جمهور افزود: واکسن‌های تولیدی می‌تواند به اندازه نیاز داخل تولید شود و همچنین در زمینه کارخانه‌های نوآوری حائز اهمیت است و فضای کشور ما را علمی می‌کند.

آقای روحانی گفت: به عبارتی این کارخانه‌های نوآوری و پارک‌های فناوری موجب می‌شود سلسله حرکت دانشگاهی ما قطع نشود، چرا که در گذشته افراد پس از سپری مراحل تکمیلی، پی اچ دی و دکتری شاهد قطع کار‌های تحقیقاتی بودیم، اما این خود عاملی می‌شود که بتواند پس از اتمام تحصیلات به کار‌های پژوهشی و تحقیقاتی خود ادامه دهند.

آقای روحانی ادامه داد: در این صورت می‌توانیم به یک اقتصاد پربار و پاک برسیم و از لحاظ علمی کشور را بی نیاز کنیم و بعد از ایمان که بالاترین قدرت است قدرت علمی و فرهنگی ما قرار دارد و هیچ قدرتی شاید بالاتر از قدرت علمی و فرهنگی وجود نخواهد داشت.

رئیس جمهور همچنین گفت: در بخش علمی و توانمندسازی کشور برای رفاه مردم این فناوری‌ها می‌تواند برای رفاه مردم نقش اساسی داشته باشد و حرف اول را بزند و بسیار خرسندیم که امروز شاهد افتتاح پروژه‌هایی در بخش‌های علمی و فناوری بودیم و تا پایان دولت نیز این فرصت را خواهیم داشت تا شرکت‌های دانش بنیان و کارخانه‌های نوآوری در بخش واکسن و گاما افتتاح‌های بیشتری را شاهد باشیم.

حوادث آمریکا نشانه فشل شدن دموکراسی آمریکاست

رئیس جمهور گفت: حوادث آمریکا نشان داد، دموکراسی غربی فشل شده و رقابت‌های افراطی به کشور‌های منطقه و جهان ضربه زده است.

آقای روحانی در ادامه آیین بهره برداری از طرح ملی وزارت جهاد کشاورزی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، درباره فعالیت‌های حزبی و تأثیر آن در اداره کشور، افزود: وقتی مباحث فراجناحی می‌شوند باید با اعتدال، اخلاق و درستی در زندگی توأم شود، ما می‌دانیم که رقابت‌های افراطی چه اتفاقاتی برای کشور به همراه دارد، چنانچه در آمریکا شاهد هستیم که دموکراسی غربی چقدر فشل شده است، یک آدم پوپولیسم چه بلایی بر سر این کشور آورد و روابط آمریکا را با کل دنیا دچار مشکل کرد و چه ضربه‌هایی به فلسطین، سوریه و یمن زد.

رئیس جمهور گفت: بنابر این یک آدم ناسالم می‌تواند ضربه‌های زیادی به کشور بزند و مشکلات زیادی را برای کشور بوجود بیاورد، امیدواریم دو هفته دیگر که دولت جدید در آمریکا می‌آید از این حوادث و اتفاقات درس عبرت بگیرد و کشور آمریکا را به جایگاهی که دارد برساند و با عقل و قانون و تعهد به نفع خود و جهان کار کند.

آقای روحانی افزود: امیدواریم شر آدم‌های کم سواد در اداره کشور آمریکا کم شود و امیدواریم یک شرایط ایده آل در منطقه و جهان شکل بگیرد.

رئیس جمهور ضمن اشاره به فعالیت‌های مرحوم آیت الله رفسنجانی گفت: هم اکنون در ایام سالگرد آیت الله رفسنجانی هستیم و شاید بدون استثنا بگویم که هر جا که افتتاح مهمی داشتیم، در دل از آیت الله رفسنجانی یاد کردم و ایشان چهره‌ای بودند که برای آبادانی کشور زحمات زیادی کشیدند و راه او باید طی شود و وی باید الگو باشد.

آقای روحانی افزود: آیت الله رفسنجانی در انقلاب، دفاع مقدس، زمینه سازندگی و فرهنگ کار‌های بزرگی انجام داد، روز رحلت ایشان با شهادت امیرکبیر که سردار سازندگی در کشور و پایه گذار علم و فناوری بود تقریباً در یک ایام است و برای ما مهم است که الگو‌های فداکاری و خدمت و صبر و تحمل را در کشور بشناسیم و راه آن‌ها را ادامه دهیم.
 
قیام ۱۹ دی یک حرکت بازگشت ناپذیر است

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: قیام ۱۹ دی مردم بزرگ قم یک حرکت بازگشت ناپذیر را در تاریخ انقلاب ایجاد کرد، حرکتی که ثمره آن را در دی ماه ۵۷ با فرار شاه دیدیم.

آقای روحانی افزود: همه در بهمن ماه پیروزی انقلاب را دیدند و درود می‌فرستیم بر روان پاک همه شهدای ۱۹ دی قم و همه شهدایی که در طول تاریخ انقلاب و در جنگ تحمیلی جان خود را فدای ایران کردند به آن‌ها درود و سلام می‌فرستیم و همچنین آروزی صبر برای عزیزانی که یاران خود و اقوام و فرزندان خود را از دست داده اند، داریم.

رئیس جمهور در ادامه با یادآوری حادثه هواپیمای اوکراینی گفت: متاسفانه جمعی از هموطنان، عزیزانشان را از دست دادند برای صبر و مقاومت آن‌ها دعا می‌کنیم این حادثه بسیار تلخ، دردناک، باورنکردنی از اشتباه یک فرد نشات گرفت و آن اشتباه از بی تدبیری یک جمع نشات گرفت البته از روی سهو و خطا صورت گرفت.

آقای روحانی تصریح کرد: حادثه خونبار و دردناکی بوجود آمد، مخصوصا که یک عده از نخبگان ما در این هواپیما بودند، ان شاءالله دادگاه در یک بررسی دقیق این موضوع را بررسی می‌کند که می‌تواند آرامش بخش واقعی خانواده‌ها و جبران کننده لطمه به جایگاه هوانوردی جمهوری اسلامی ایران باشد.

رئیس جمهور همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید سلیمانی گفت: هیچ وقت ندیدم سردار جناحی و حزبی فکر کند، همیشه به فکر مردم بود و نه به فکر مردم ما، بلکه به فکر همه مسلمانان منطقه و خدمات بزرگی به کل منطقه و مردم کرد.

آقای روحانی افزود: ممکن است در داخل یک جناح و یا یک حزب رشد کنیم و حتی با تکیه بر یک جناح موفق شویم و قدرت به دست بیاوریم، اما در عین حال وظیفه ما این است نسبت به تمام ملت و همه مردم که دارای هر سلیقه و ایده‌ای هستند به همه خدمت کنیم و نسبت به همه آن‌ها تواضع داشته باشیم.

رئیس جمهور در خصوص افتتاح‌های امروز هم گفت: یک نکته بسیار مهم را باید توجه کنیم و آن اینکه امروز دیگر قدرت اقتصادی در اختیار معادن، نفت و فولاد و ... نیست، اما امروز فناوری و نوآوری و فکر است که جای معدن نشسته و این ایده نو و ایده یک فرد تحصیلکرده تبدیل می‌شود به خودکفایی و ما را بی نیاز می‌کند و هم تبدیل می‌شود به رفاه و اشتغال یک جوان تحصیلکرده و یک درآمد بزرگ بوجود می‌آورد.

آقای روحانی تصریح کرد: امروز بزرگترین شرکت‌های اقتصادی دنیا شرکت‌های نفتی و معدنی نیستند و مربوط به همین فناوری‌های علوم هستند ما باید نسل جوان را تشویق کنیم برای این هدف، یکی از افتخارات دولت یازدهم و دوازدهم این بود که در زمینه شرکت‌های دانش بنیان کار بزرگی را انجام دهد، همانطور که آقای ستاری گفتند کاری که این دولت انجام داد فضا را عوض کرد.
 
نانو تکنولوژی ایران در رتبه چهارم جهان

رئیس جمهور گفت: ایران در بخش نانوتکنولوژی رتبه چهارم دنیا را به خود اختصاص داده است و فاصله زیادی با کشور‌های صنعتی نداریم.

آقای روحانی در ادامه آیین بهره برداری از طرح ملی وزارت جهاد کشاورزی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: جوانان و دانشمندان ما امروز در بخش‌های مختلف مشغول فعالیت هستند، با مشاهده نتیجه کار آن‌ها متوجه می‌شویم در بخشی از این زمینه‌ها همپای کشور‌های صنعتی هستیم و حتی در برخی زمینه‌های نانو و فناوری فاصله زیادی با این کشور‌ها نداریم.

رئیس جمهور تاکید کرد: امروز ما در بخش نانو در دنیا چهارم هستیم، بنابر این شانه به شانه بزرگان این علم در حرکت هستیم، امروز در بخش زیست فناوری شاهد افتتاح پروژه‌ای بودیم و امروز کار بزرگی در زمینه داروسازی نیز انجام می‌دهیم و در بخش واکسن نیز گام‌های نهایی را برمی داریم.

آقای روحانی همچنین گفت: در بخش واکسن دامی و انسانی می‌توانیم خودکفا شویم و در زمینه تجهیزات مدرن که ما امروز به آن نیازمند هستیم می‌توانیم به خودکفایی برسیم و صادر کننده باشیم.

رئیس جمهور با اشاره به فعالیت گروهی از جوانان کشور در بخش‌های کمپرس‌های نفت و گاز افزود: هم اکنون این گروه در حال تولید و صادرات هستند و نیازمند خارج دیگر نیستیم، پس فضای اکوسیستم در کشور ما بسیار مهم است.

آقای روحانی ادامه داد: اینکه در هر استانی یک یا چند کارخانه نوآوری ایجاد و تجمیع شوند، می‌توانند با همکاری و مشارکت و همفکری تجربیاتشان را به یکدیگر انتقال دهند و کارشان را تسهیل کنند.

رئیس جمهور گفت: در واقع کارخانه‌های نوآوری زنجیره‌ای است که از دانشگاه آغاز و به کارخانه و در نهایت به صنعت و مراکزی که می‌توانند محصولات را تولید کنند، می‌رسد، این زنجیره سپس به بازار متصل می‌شود و تحول عظیمی را در کشور ایجاد و ثروت خلق می‌کند.

آقای روحانی ضمن قدردانی از تمام دست اندرکاران در تأسیس کارخانه‌های نوآور در تمامی استان‌ها افزود: از افرادی که در زمینه‌های حقوقی و مالکیت فکری فعالیت می‌کنند تا اعتمادی بیشتری به جوانان ما بدهند سپاسگزارم و امیدواریم شاهد تحولات بسیار مثبتی در بخش علم و فناوری در کشور باشیم.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۲۶°