نمکی: شناسایی ۴ مورد جدید کرونای انگلیسی در کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:10 - سه‌شنبه 07 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۷۷۸۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۴
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت که چهار مورد جدید ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در ایران شناسایی شده و ناقلان آن تحت درمان قرار گرفته‌اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  دکتر سعید نمکی روز یکشنبه در نشست ستاد مقابله با کرونا مازندران در ساری افزود: این بیماران یک خانواده ایرانی ساکن یکی از کشور‌های اروپایی هستند که اواخر هفته گذشته به کشور سفر کردند.

وی گفت: با وجود این که نتیجه تست پی سی آر (PCR) این افراد که در کشور میزبان انجام شده بود، اعلام شد، ولی پس از ورود به ایران مورد آزمایش قرار گرفتند و بر اساس اطلاعاتی که روز جاری به وزارت بهداشت ارائه شد، نتیجه آزمایش آن‌ها مثبت و ویروس از نوع جهشی انگلیسی بود.

دکتر نمکی افزود: در شرایط فعلی ویروس جهش یافته انگلیسی در بیشتر کشور‌های اروپایی شیوع یافته و به نوعی اروپایی شده است و ما نیز محدودیت‌هایی را برای ورود افراد از این کشور‌ها به ایران را برقرار کرده ایم که از جمله آن داشتن تست منفی پی سی آر است.

وی ادامه داد: با این وجود از تمامی افرادی که از کشور‌های اروپایی و دیگر کشور‌ها به ایران سفر می‌کنند تست پی سی آر گرفته می‌شود و تا قبل از مشخص شدن نتیجه نیز در قرنطینه قرار خواهند گرفت.

وزیر بهداشت گفت: یک مورد مشکوک به ویروس انگلیسی در استان مازندران نیز شناسایی شده بود که نتایج آزمایش این افراد نیز منفی اعلام شده است.
 
 سعید نمکی صبح یکشنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونا همچنین با اشاره به خدمات و همراهی دستگاه‌های مختلف از جمله سپاه، نیروی انتظامی، دستگاه قضائی و ... با بخش سلامت اظهار داشت: تا زمانی که باید مقاومت کنیم و بایستیم باید با فرهنگ شهادت عجین باشیم.

وی با تقدیر از تلاش‌های بخش‌های مختلف با بیان اینکه مازندران استان ویژه‌ای است، افزود: اگر چه مازندران سرمایه جنگل‌های هیرکانی، گردشگری و توریست داخلی، دریا و مردمان بسیار صمیمی، سرمایه‌های اجتماعی و ملی را دارد، اما اداره این استان گسترده کار دشواری است.

وی با بیان اینکه مدیریت بیماری کرونا در استان مازندران با سایر استان‌ها کاملاً متفاوت است، افزود: مهار بیماری و ویروس به شدت دشوارتر از آتش سوزی جنگل‌ها است و اگر خیز بیماری در دوره‌های قبلی در استان کنترل شده ناشی از تلاش مضاعف بوده است.

نمکی با اشاره به اینکه روز‌های سختی را سپری می‌کنیم، ظلم طاقت فرسای دشمنان را از جمله مسائل و دغدغه‌ها بیان کرد و گفت: ظلمی که بر مردم این سرزمین رواداشته است، بعد از واقعه کربلا و عاشورا بر هیچ قومی اعمال نشده است.
 
ظلم ظالمانه دشمنانه در قفل مردن محموله‌ها

وی با اشاره به ظلمی که دشمنان روا داشتند گفت: برای تهیه ماسک و لباس محافظ در روز‌های اول با مشکل مواجه بودیم و ظالمانه محموله‌های وارده به این سرزمین را قفل می‌کردند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه با همدلی و وفاق، درایت رهبر فرزانه انقلاب توانستیم دستاورد ملی را کسب کنیم، گفت: هیچ بیماری در هیچ جای کشور در پست در هیچ بیمارستان سرگردان نبوده است و یک نفر را به دلیل قومیت خاص بر دیگری را ترجیح ندادیم.

وی با اشاره به اینکه هیچکس را به دلیل وضع اقتصادی ترجیح ندادیم گفت: هزار تبعه بدون کارت اقامت را درمان کردیم و هیچ دستگاه اکسیژینی را به دلیل کهولت سن از بیماری باز نکردیم درحالی که این مسئله در کشور‌های دیگر رخ داده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی بااشاره به اینکه حماسه ملی در تاریخ سرزمین رقم خورده است، گفت: نگذاشتیم شهروند سرزمین غصه بخورد و هر دارویی در هرجای دنیا مصرف شد در کمترین زمان وارد، تولید و بعد صادر کردیم.

اجرای طرح شهید سلیمانی در کشور

نمکی با عنوان اینکه با دست‌های بسته در اقیانوس بلا قرار داریم، با اشاره به پیش بینی طوفان کرونایی در کشور و مرگ هزار و ۲۰۰ نفر در ایران افزود: برای ایستادگی مقابل هجمه بیماری، طرح ملی طراحی شده که به نام سردار رشید اسلام، شهید سلیمانی مزین شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آمریکا و انگلیس در باتلاق بلا گرفتار شدند و پشت ویترین آن‌ها به مرابت بدتر است و بسیاری از مرگ‌ها مانند مرگ زمینه‌ای در این کشور‌ها ثبت نمی‌شود.

نمکی با اظهار اینکه بیش از ۸۵ درصد مرگ و میر‌ها در کشور دارای سن بالای ۶۵ سال و بیماری زمینه‌ای هستند، گفت: حماسه ملی در اوج درماندگی قدرت‌های جهانی در ایران رقم خورد و طرح شهید سلیمانی در کشور جواب داد و امروز مرگ زیر ۱۰۰ نفر در حال تجربه هستیم درحالی که روزانه بیش از سه هزار مرگ در آمریکا ثبت می‌شود.

به زودی یکی از ساندگان اصلی واکسن در منطقه می‌شویم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی درباره واکسن کرونا گفت: سعی کردیم با تکیه بر دانش داخلی ساخت واکسن را دنبال کنیم و در این راستان جلسات و کمیته‌هایی تشکیل شده است و آینده نزدیک یکی از سازندگان اصلی واکسن در منطقه هستیم و تا پایان بهار واکسن ایرانی به صورت انبوه تولید می‌شود.

نمکی یاداور شد: تست‌های مدل انسانی واکسن موفق آمیز بود و گروه دوم و سوم نیز در حال پیوستن است و استفاده از ظرفیت دانش فنی نیز از دیگر اقدامات است.

وزیر بهداشت با عنوان اینکه اجازه نمی‌دهیم کسی واکسن خود را روی مردم ما آزمایش کند، تصریح کرد: در آینده فاز سوم کلینیکال را اجرایی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها اجازه ندادند برای بیمار مستاصل در کشور دارو جابجا کنیم، گفت: برای وارد کردن تست از کره چندین بار به دلیل اعمال و فشار آمریکا با مشکل مواجه شدیم و یکماه و نیم برای تست گواتر نیز معطل ماندیم.

وی گفت: ۱۱ ماه برای کوچک‌ترین جابجایی دارو راه را بر ما بستند و خون دل‌ها می‌خوریم تا اتاق‌های عمل بچرخند و مشکل جراحی بیماران ضربی مغزی شده را حل کنیم.
 
پیگیری واکسن وارداتی برای جمعیت آسیب پذیر

نمکی درباره واکسن وارداتی برای جمعیت آسیب پذیر نیز گفت: ما نسبت به سلامت شهروندان مسئولیم و بی توجه نیستیم و راه‌های زیادی در این زمینه نیز رفتیم.

وی با بیان اینکه قضاوت درباره واکسن زود است، گفت: با رعایت سلامت محور بودن، واکسن را از مطمئن‌ترین منابع وارد می‌کنیم و اگر تشخیص دهیم واکسن کشوری بی خطر است اقدام می‌کنیم.

نمکی با اشاره به پروتکل تزریق واکسن و رعایت عدالت افزود: الان مشخص شده اگر هزار دوز واکسن در کشور وارد شود، اولویت‌ها مشخص شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواستار افزایش نظارت بر پروتکل‌ها وافزایش سطح آن در استان مازندران شد و گفت: هیچ پدیده‌ای مؤثرتر از فاصله گذاری امن و اجتماعی نیست و نباید فریب هیچ عاملی را خورد.

وی با تاکید براینکه نباید اتحاد و سرمایه اجتماعی را فدای عوامل دیگری کرد، گفت: این سرمایه اجتماعی ملی است و برای روز‌های سخت باید حفظ شود.

تست‌های بیماریابی در مازندران افزایش یابد

وزیر بهداشت افزایش تست‌ها را در مازندران ضروری دانست و گفت: طرح شهید سلیمانی باید خانه به خانه برای ریشه کن کردن ویروس افزایش یابد و تعداد تست‌ها ارتقا یابد.

وی فعال ماندن مراکز سرپایی و ۱۶ ساعته را در استان مازندران الزامی دانست و گفت: مراکز ما باید به نمونه گیری مجهز باشند و توجه خاصی به روستا‌ها صورت گیرد.

نمکی با عنوان اینکه در آینده گرفتاری خاصی در روستا‌های استان مازندران خواهیم داشت، گفت: همچنین جمعیت آسیب پذیر روستایی شناسایی و قرنطینه معکوس اجرایی شود.

وی با بیان اینکه نگران مرگ ومیر و بستری شدن هستیم، یادآور شد: اطلاع رسانی و آموزش جدی گرفته شود.

سعید نمکی درباره رسیدگی به کادر درمانی گفت: امسال میزان دریافتی کادر پرستاری را دو و نیم برابر کردیم و ۵۰ درصد فوق العاده ویژه افزوده شده است.

۵۲ هزار مجوز استخدامی کادر درمانی صادر شد

وی با اشاره به ۵۲ هزار مجوز استخدامی گفت: ۲۰ هزار سهمیه مختص پرستاران بوده که برای اولین بار در تاریخ کشور بی سابقه است و امسال ۱۰ هزار و ۶۰۰ تخت بیمارستانی افزوده می‌شود.

نمکی با بیان اینکه در سال‌های اوج طرح تحول سلامت چهار هزار و ۶۰۰ تخت بیمارستانی ایجاد شد، گفت: پروژه بیمارستان ۳۲۰ تختخوابی ساری، بیمارستان بابلسر، تأمین امکانات و ... پیگیری می‌شود.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۱°