عراق: تحریم فالح الفیاض، اهانت به ملت عراق است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:47 - سه‌شنبه 21 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۰۷۸۰۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰
سخنگوی وزارت خارجه عراق اقدام دولت آمریکا در تحریم رئیس سازمان الحشد الشعبی را اهانت به ملت این کشور دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
«احمد الصحاف» سخنگوی وزارت خارجه عراق در سخنانی تلویزیونی گفت: فالح الفیاض رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق یک شخصیت ملی عراقی است که در کشور جان فشانی کرده است و تحریم‌های واشنگتن علیه وی اهانت به دولت و ملت عراق به حساب می‌آید.
 
عراق: تحریم فالح الفیاض، اهانت به ملت عراق است

وی افزود: ما پیامد‌های تصمیمات وزارت خزانه داری آمریکا را در دولت‌های کنونی و آینده آمریکا دنبال خواهیم کرد و تصمیمات وزارت خزانه داری آمریکا را نمی‌پذیریم.

الصحاف همچنین به حملات راکتی اخیر در بغداد اشاره کرد و گفت: افراد قانونشکن اقدام به ارعاب مراکز دیپلماتیک در کشورمان کردند و بودن سلاح بی ضابطه از جانب همه جریان‌های سیاسی محکوم و غیرقابل قبول است.

پیش از این وزارت خارجه عراق نیز در بیانیه‌ای مخالفت خود را با اقدام دولت آمریکا در تحریم رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق اعلام کرد و آن را غیرقابل قبول خواند.

سازمان الحشد الشعبی عراق یک نهاد رسمی و قانونی و زیر مجموعه فرماندهی کل نیرو‌های مسلح عراق است، اما دولت در حال خروج ترامپ در آخرین روز‌های خود هم از دشمنی با جبهه مقابله کننده با تروریست‌هایِ دست نشانده کوتاه نیامد و جمعه شب فالح الفیاض رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق را در فهرست تحریم خود قرار داد.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا جمعه شب اعلام کرد که «فالح الفیاض» را در فهرست تحریم خود قرار داده است.

فالح الفیاض رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق تاکنون بار‌ها خواهان خروج نیرو‌های بیگانه و در صدر آن‌ها نیرو‌های آمریکایی از عراق بر اساس مصوبه پارلمان عراق در این زمینه شده است.

نیرو‌های اشغالگر آمریکایی از سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آن‌ها عین الاسد در استان الانبار در غرب این کشور است.

آمریکایی‌ها همچنین شماری از نیرو‌های نظامی و سامانه‌های پدافندی را در سفارت خود در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی سبز در قلب بغداد مستقر کرده‌اند.

دولت آمریکا پیشتر اعلام کرد که تعداد نیرو‌های خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.

ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش به تازگی شمار کل نیرو‌های آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرد، با این حال، برخی از منابع سیاسی و امنیتی عراق شمار واقعی این نیرو‌ها در کشورشان را بیش از رقم اعلام شده دانسته و خواهان شفاف شدن موضوع هستند.

مسئولان و مردم عراق در مناسبت‌های مختلف بر لزوم خروج نیرو‌های آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده اند.

محافل ملی و سیاسی عراق با محکوم کردن تحریم «فالح الفیاض»، اقدام وزارت خزانه داری آمریکا را تجاوز آشکار به حاکمیت عراق دانستند.

وزارت خزانه داری آمریکا در آخرین روز‌های حکومت ترامپ، فالح فیاض رئیس حشد الشعبی را در فهرست تحریم ها، قرارداد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°