جزئیات قانون جدید چک
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:32 - چهارشنبه 08 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۷۸۲۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۵
معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفت: در قانون جدید چک با ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد امکان صدور چک بلامحل منتفی شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نادعلی زاده، معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: در قانون جدید چک  اقدامات پیشگیرانه مد نظر است و از مرحله تخصیص دسته چک به مشتری تا صدور آن به گونه‌ای برنامه ریزی شده است که امکان صدور چک بلا محل کمتر شود.
او گفت: در این قانون ثبت سیستمی چک اجباری می‌شود و صادر کننده چک ملزم است اطلاعات نوشته شده بر روی چک را در سامانه صیاد ثبت کند.

نادعلی زاده گفت: در ماده ۲۱ مکرر قانون صدور چک، صادرکننده چک ملزم به ثبت اطلاعات الکترونیکی چک کاغذی در سامانه صیاد است و گیرنده چک هم می‌تواند از سامانه صیاد استعلام بگیرد و متوجه شود که آیا چک در وجه او صادر شده و یا نشده است.

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفت: گیرنده چک، فیزیک چک را با اطلاعات الکترونیکی آن تطبیق می‌دهد و در صورتی که اطلاعات تطبیق داشته باشد می‌تواند چک خود را در سامانه صیاد تایید و در غیر این صورت تایید نکند.

نادعلی زاده گفت: در این طرح قانون خواسته است متقاضی چک، اعتبار سنجی و یک سقف اعتباری مشخصی به فرد داده شود و صادرکننده چک در محدوده سقف اعتباری خود بتواند چک صادر کند.

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفت: به محض اینکه سقف اعتبار صادر کننده چک اجرایی شود، صادر کنده چک نمی‌توند بالاتر از سقف اعتبار، چک صادر کند.

ادامه گفتگو را در ویدئو ببینید:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۱°