هیچ کشوری در منطقه مانند ایران نظام ثبت داده پژوهشی ندارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:45 - يکشنبه 28 دی 1399
کد خبر : ۸۰۷۸۶۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۰
وزیر بهداشت گفت: هیچ کشوری در منطقه مانند ایران نظام ثبت داده ندارد و رتبه پنجم در کارآزمایی بالینی و رتبه چهارم در ثبت اطلاعات کووید افتخاری برای کشور است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 نمکی امروز در اختتامیه جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی گفت: هیچ کشوری در منطقه مانند ایران نظام ثبت داده ندارد و رتبه پنجم در کارآزمایی بالینی و رتبه چهارم در ثبت اطلاعات کووید افتخاری برای کشور است و اینکه می‌گویند جمهوری اسلامی ایران مردم را موش آزمایشگاهی تحقیقات کرونا کرده است کمال بی انصافی است.

وی گفت: در مورد واکسن کرونا واقعیت مسلم این است که کشور‌های همسایه که از واکسیناسیون کووید نام می‌برند، چیزی جز کارآزمایی بالینی در جمعیت آن‌ها نیست. ما اجازه ندادیم که مردم کشور ما برای واکسن کووید محل کارآزمایی بالینی شوند.

وی تاکید کرد: هیچ کشوری در منطقه مانند ایران نظام ثبت داده ندارد و اگر رتبه ایران در دنیا چهارم است به این دلیل است که کشور‌های همسایه و منطقه نه نظام ثبت داده دارند و نه مرگ کرونا را ثبت می‌کنند و نه اصلاً این تعداد آزمایشگاه دارند و نه ۱۷ هزار خانه بهداشت و نه این همه مراکز همکاری با بسیج. چرا یک موضوع را به یک حرف بی ربط بدل می‌کنید.

نمکی با اشاره به حضور پر رنگ پژوهش به خصوص در دوره کرونا گفت: روز‌های اول غصه شبانه روزی ما تهیه ماسک، لباس، ونتیلاتور و دارو بود اما امروز به صادرکننده این اقلام بدل شده‌ایم.

وی با بیان اینکه ۵ هزار شرکت دانش بنیان در کل کشور و ۱۴۰۰ شرکت دانش بنیان در علوم پزشکی داریم، تصریح کرد: هر دارویی که گفته شد در کرونا مؤثر است بچه‌های داروسازی ۶۰ روزه فرموله کردند.

نمکی گفت: علی رغم مخالفت‌ها برای اولین بار طب سنتی را در بحث کووید دخالت دادیم و ۱۴۰ پروژه تحقیقاتی با ارجحیت طب گیاهی را شروع کردیم. وزارت بهداشت در دوگانه طب مدرن و طب سنتی این طرفی، مظلوم واقع شده است، اما باید بدانیم که طب مدرن نیازمند طب مکمل است.

در نزاع سنت و مدرنیته ما به دانشمندان طب سنتی بها دادیم

وی تاکید کرد: در نزاع سنت و مدرنیته ما به دانشمندان طب سنتی بها دادیم نه به عطار و بقال و پوست پیاز فروش. اجازه نمی‌دهیم پای خرافه گرایی به دانشگاه‌ها باز شود. طب سنتی دانشگاه دیده مورد تأیید است و دانشگاه جای کار عوام فریبانه و غیر علمی نیست و نخواهم گذاشت جان مردم فدای غوغاسالاری شود.

وزیر بهداشت یادآور شد: هر محصولی چه شیمیایی و چه گیاهی باید از مسیر درست پژوهش تولید شود و از سوی دیگر هم اجازه نخواهم داد کسی محصول طب سنتی که مسیر تحقیقاتی درست خود را طی کرده است زیر سوال ببرد.

در جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی، از برترین ها تجلیل شد.

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۱°