کره جنوبی متعهد به آزادسازی ذخایر ارزی ایران شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:06 - چهارشنبه 08 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۷۸۶۹
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵
روابط عمومی بانک مرکزی: طرف مقابل کره ای متعهد به پیگیری و آزاد سازی ذخایر ارزی ایران شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

  رئیس کل بانک‌مرکزی در جلسه مشترک با هیات کره‌ای تاکید کرد: هیچ بهانه‌ای برای تداوم مسدودسازی ذخایر ارزی بانک مرکزی که متعلق به ملت ایران است، وجود ندارد. 

"عبدالناصر همتی" در دیدار چوی جونگ کان، قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی باوی گفت: بانک‌های کره جنوبی سالهاست منابع ایران را در این کشور متوقف کرده‌اند و موضوع را تعیین تکلیف نمی‌کنند و حتی به سپرده‌ها نیز سود تعلق نگرفته است.

او گفت: مسدود شدن پول ایران در کره جنوبی چالش اصلی است و در صورتی که این موضوع حل نشود، برای احقاق حقوق و استفاده از حق طبیعی و منابع مان در کره، پیگیری‌های حقوقی را که آغاز شده، ادامه خواهیم داد. 

همتی گفت: جمهوری اسلامی در سایر کشور‌ها نیز منابعی داشته و با وجود تحریم‌های آمریکا از آن‌ها استفاده کرده و به آن‌ها دسترسی داشته؛ اما کره جنوبی با وجود اینکه که یکی از شرکای تجاری مهم و اصلی ایران بوده، هنوز نتوانستیم به منابع خود در این کشور دسترسی داشته باشیم.

عبدالناصر همتی با اشاره به سفر خود به سئول گفت: یک سال و نیم پیش با مقام‌های کره جنوبی و از جمله معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد کره جنوبی درباره این موضوع مذاکراتی انجام شد و آن‌ها قول مساعدت و همکاری دادند که عملیاتی نشد، ضمن اینکه نامه‌نگاری‌هایی نیز با مقام‌های کره‌ای انجام شد که با وجود قول وقرارها، نتیجه‌ای درپی نداشت و نتوانستیم از منابع‌مان حتی برای خرید کالا و دارو استفاده کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: هفت میلیارد دلار حق طبیعی و مسلم ملت ایران بیش از دو سال است در بانک‌های کره جنوبی متوقف شده و امیدواریم این مساله که مانعی بر سر روابط ایران وکره جنوبی است، سریع‌تر برطرف شود و هدف اصلی این مذاکرات نیز حل مشکل بانکی است.

وی پیراون عملکرد کره جنوبی در قبال منابع ایران در این کشور افزود: این رفتار کره جنوبی خطای بزرگی است و این نکته که کره با تبعیت از دستور کشوری ثالث پول ایران رامسدود کند، غیرقابل قبول است.

همتی گفت: تأکید می‌کنم شرکای تجاری باید در شرایط حساس و سخت درکنار یکدیگر باشند، در غیر اینصورت درشرایط عادی دادن اجازه برداشت از حساب‌ها که وجهه‌ای نیست بر همین مبنا، تهران انتظار دارد دولت سئول به صورت مستقل و بدون در نظر گرفتن دستورات دولت درحال اخراج آمریکا دراین باره تصمیم‌گیری کند.

وی با بیان اینکه کره جنوبی نباید به آمریکایی‌ها اعتماد کند، گفت: معتقدم کره جنوبی نباید مبنای روابط قدیمی و صمیمی خود با ایران را براساس روابط سایر کشور‌ها و شخصی همچون ترامپ قرار دهد.

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در خرداد ماه با انتقاد از کره‌جنوبی به دلیل مانع‌تراشی در دسترسی به منابع ارزی، گفت: چنانچه بانک‌های کره‌ای به توافق‌های بین‌المللی خود با ایران پایبند نباشند، ما این حق را داریم که تحت قوانین بین المللی به اقدام‌های قانونی روی آوریم.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۱°