همه چیز درباره خرید واکسن خارجی کرونا و تولید واکسن داخلی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:17 - دوشنبه 06 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۷۸۹۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۴
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: تاکنون هیچ عارضه قابل توجهی در روند واکسیناسیون داوطلبان دریافت واکسن داخلی کرونا، خللی ایجاد نکرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  دکتر"مصطفی قانعی" در گفتگو با تیتر امشب با اشاره به تزریق نخستین "واکسن ایرانی کرونا" یا "کوو ایران برکت" به ۱۴ نفر گفت: این واکسن با موفقیت و بدون علائمی همچون شوک و تب همراه بوده است. وقتی مجوز مرحله دوم از فاز نخست به ۷ نفر دیگر صادر شد، هیچ علائم مضرری مشاهده نشد.

دکتر قانعی افزود: ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) و مؤسسه دانش بنیان برکت از جمله بخش‌هایی هستند که به صورت جدی تولید واکسن داخلی را شروع کردند که تست انسانی یکی از پروژه‌های تولید واکسن این ستاد، از نهم دی ماه آغاز شد. پلتفرم تولید این واکسن که در مرحله تست انسانی است بر اساس «ویروس کشته شده» است.

او با اشاره به اینکه داوطلبان تزریق واکسن شرکت "شفا فارمِد" وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام (بنیاد برکت) که "کوو ایران برکت" نام گرفته است افزود: گروه اول این تست ۳ نفر بودند که بعد از یک هفته قرنطینه به منزل بازگشتند و همچنان تحت نظر و مراقبت پزشکی قرار دارند.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: به مرور زمان و با ادامه نتایج مثبت تست واکسن " کوو ایران برکت" تا دو ماه دیگر به ۵۶ داوطلب، واکسن ایرانی کرونا تزریق می‌شود. در این صورت واکسن به سرعت در کشور تولید می‌شود و وارد فاز سوم(فراگیری بیشتر) می‌شود.

او درباره تولید انبوه واکسن "کوو ایران برکت" گفت: تولید انبوه این واکسن در صورت موفقیت تمام مراحل در خرداد ۱۴۰۰ به تولید انبوه می‌رسد.

دکتر قانعی درباره مشارکت ایران و کوبا در ساخت واکسن کرونا گفت: این واکسن مشارکتی در کوبا در مرحله فاز سوم است و در تعداد وسیعی در حال تست است. بعبارتی واکسن کرونای مشارکتی با کوبا از مرحله تست انسانی واکسن کوو ایران برکت جلوتر است.
 
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ورود واکسن شرکت سرم سازی رازی تا اواخر بهمن خبر داد و گفت: این دومین واکسن داخلی کشور است و ۴ شرکت دیگر در این خصوص فعالیت می کنند.    و در جهان ۱۷۰ شرکت کار تحقیق و ساخت واکسن کرونا را شروع کرده اند.
او گفت: تمرکز «واکسن سازی رازی» برای ساخت واکسن کرونا مبتنی بر «پروتئین نوترکیب» است.

دکترمصطفی قانعی گفت: در ایران شش شرکت در کار تهیه واکسن هستند و تا شهریور ۱۴۰۰ با مازاد واکسن‌های تولید کشور مواجه خواهیم شد.

واکسن کواکس برای تزریق به کادر درمان
دکتر قانعی از خرید ۲ میلیون دوز واکسن کرونا از "کواکس" (اتحادیه جهانی تامین واکسن) خبر داد و گفت: واکسن کواکس تا اسفند ۹۹ در اختیار کشور قرار می‌گیرد که به گروه نخست(اولوین اول) و کادر درمان تزریق خواهد شد.

دکتر مصطفی قانعی در خصوص پروژه‌های تحت حمایت و نظارت معاونت علمی و فناوری گفت: ۳ شرکت تا آخر دی ماه به اتمام فاز حیوانی می‌رسند و امید داریم که مجوز انسانی بگیرند. از ۳ شرکتی که وارد فاز بالینی می‌شوند یک شرکت دانش بنیان که قرار است بر پایه mRNA واکسن بسازد، پیشرفت چشمگیری داشته و زودتر از بقیه مرحله اول فاز بالینی را آغاز خواهد کرد. این شرکت مدل واکسن «فایزر» را در پیش گرفته است و تا پایان این ماه مجوز فاز انسانی را دریافت می‌کند.

استاد ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره ماده اصلی ساخت واکسن ایرانی کرونا گفت: واکسن نوترکیب در ویروس کرونا قابل استفاده نیست. واکسن کرونا در دو دوز (نوبت) تزریق می‌شود. دوز اول برای شناسایی و ساخت آنتی بادی در بدن و دوز دوم که با فاصله دو تا سه هفته بعد تزریق می‌شود، در بدن پایداری بیشتری ایجاد می‌کند.

دکتر "حسین کیوانی" افزود: بر همین اساس واکسن هپاتیتد بی سه بار تزریق می‌شود.

استاد ویروس‌شناسی گفت: روش واکسن سازی بومی ما از ویروس کشته شده یا غیر فعال شده استفاده می‌ شود که درستی این روش از هشتاد سال پیش به اثبات رسیده است.

او به بحث تخصصی چگونگی روش‌های مختلف ساخت واکسن پرداخت و گفت: واکسن ویروس ضعیف شده کرونا برای تست انسانی به صلاح نیست.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۸°