راهکارهای افزایش درآمد مالیاتی در بودجه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:55 - دوشنبه 06 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۷۹۶۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۲
کارشناسان معتقدند دولت بجای افزایش مالیات ها، پایه های مالیاتی را افزایش دهد و مانع از معافیت مالیاتی و یا فرار مالیاتی شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
"سیدمحمدهادی سبحانیان" مشاور اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس در گفتگو با تیتر امشب از ظرفیت‌ها و منابع مالیاتی در تامین مخارج جاری دولت سخن گفت و افزود: براساس آمار‌های مختلف مشخص می‌شود که هزینه‌های جاری کشور در ۱۰ سال گذشته رو به افزایش و درآمد‌ها با شیب ملایمی رو به کاهش است.

او گفت: در سال ۱۴۰۰ می‌بایست نیمی از درآمد‌ها از محل مالیات‌ها تامین می‌شد، اما در بودجه ۱۴۰۰ کمتر از ۳۰ درصد در نظر گرفته شده است.

سبحانیان افزود: تامین هزینه‌های جاری دولت از درآمد‌های مالیاتی با شاخص کسری تراز عملیاتی تعریف می‌شود که این شاخص روز به روز منفی‌تر می‌شود.
سیدمحمدهادی سبحانیان به ترسیم تصویری از وضعیت درآمد‌های حوزه نظام مالیاتی پرداخت و افزود: آمار نشان می‌هد که فاصله بین هزینه‌ها و درآمد‌های جاری کشور رو به افزایش است.

مشاور اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه، سهم درآمد‌های مالیاتی از درآمد‌های کل کشور مشخص شده، اما در عمل چنین چیزی محقق نشده است. فاجعه تورم افسار گسیخته و کوچک شدن سفره مردم ناشی از همین فاصله بین میزان درآمد‌های دولت و هزینه‌های دولت است.

او گفت: دولت برای کم کردن این فاصله و پوشش این شکاف از منابع بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی استفاده می‌کند که باعث افزایش پایه پولی، نقدینگی و تورم می‌شود.
سبحانی چاره کار این فرایند را اصلاح نظام مالیاتی و درآمد‌های مالیاتی عنوان کرد.

"محسن زنگنه" نماینده مجلس گفت: درآمد‌های مالیاتی براساس برآورد کمیسیون مجلس در بودجه ۱۴۰۰ حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده اند. این درآمد مالیاتی از منبع ارزش افزوده، کالا‌های گمرکی و وارداتی بدست می‌آید.

زنگنه گفت: رشد درآمد‌های مالیاتی در لایحه دولت حدود ۲۰ درصد است که برآورد پیش بینی شده لایحه دولت ۴۵۷ هزار میلیارد تومان محاسبه شده است.
او گفت: وقتی تورم افزایش می‌یابد، انتظار این است که مالیات‌ها نیز افزایش یابد. ساماندهی معافیت‌های مالیاتی و افزایش پایه‌های مالیاتی از دیگر مواردی است که انتظار می‌رفت در لایحه بودجه لحاظ شود.

نماینده مجلس با بیان اینکه از دولت انتظار داشتیم پایه‌های مالیاتی افزایش یابد، گفت: خیلی از درآمد‌ها از پرداخت مالیات معاف هستند. مالیات بر درآمد و ثروت در کشور‌های پیشرفته بخش عمده سهم درآمد‌های مالیاتی دولت است. در حالیکه بخش عمده درآمد‌های مالیاتی در کشور ما بر دوش بخش خصوصی و شرکت‌های تولیدی و کالا و خدمات است.

محسن زنگنه افزود: انتظار می‌رود دولت دست کم با افزایش پایه‌های مالیاتی جدیدمانند مالیات بر خانه‌های خالی و لوکس بار مالیاتی را از دوش تولید بردارد.

نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر دولت مالیات را واقعی ببیند، پایه‌های مالیاتی را افزایش دهد و معافیت‌ها یا به معنی دیگر فرارمالیاتی را مدیریت کند می‌توانیم به مرز کشور‌های توسعه یافته برسیم و درآمد دولت را براساس مالیات در نظر بگیریم.

او با رد رابطه مستقیم افزایش مالیات‌ها با افزایش پایه‌های مالیاتی گفت: با افزایش پایه‌های مالیاتی معافیت‌ها را کاهش داده هایم و در واقع مانع از فرار مالیاتی شده ایم.

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: به ازای هر یک درصد رشد تورم، مالیات نیم درصد افزایش می‌یابد. رشد قیمت ها، به معنی افزایش درآمد‌ها نیست. همه معافیت‌های مالیاتی فعلی، قانونی است.

"محمود علیزاده" با بیان اینکه رقم فرار مالیاتی در هر سال بین ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: حدود از ۴۰ درصد نهاد‌ها و محصولات در بخش ارزش افزوده از پرداخت مالیات معاف هستند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۸°