تصویب کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات شورا‌ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:39 - چهارشنبه 08 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۷۹۸۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۶
نمایندگان در جلسه علنی امروز با کلیات طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شورا‌های اسلامی کشور موافقت کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها در مورد طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شورا‌های اسلامی کشور در دستور کار جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

در ادامه موافقان و مخالفان کلیات این طرح نقطه نظرات خود را بیان کردند.

قالیباف: شورا‌های شهر تبدیل به شورای شهرداری شده‌اند
 
محمد باقر قالیباف در جریان بررسی این طرح در مجلس اظهارداشت: بحث شورا‌ها از موضوعات مهم امروز کشور است و ۷ اصل قانون اساسی مربوط به وظایف شورا‌ها است. در همین قانون و قوانینی که خود مجلس تصویب کرده است، امورات شورا‌ها و نظارت بر آن‌ها بر عهده مجلس شورای اسلامی است و نباید این وظیفه را برعهد کسی دیگری بگذاریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تمرکزگرایی بخشی از نظام اداری را دچار مشکل کرده است اظهار داشت: باید بر شورا‌ها نظارت جدی وجود داشته باشد، یعنی نظارت بر کیفیت کار و فرآیند انتخابات آن‌ها.

قالیباف تصریح کرد: برخی از دوستان اذعان داشتند که دیوان محاسبات بر شورا‌ها نظارت داشته باشد و باید گفت این خلاف قانون اساسی، چراکه شورا‌ها نهاد غیر دولتی هستند. با این حال متاسفانه شورای شهر، شورای شهر نیستند و شورای شهرداری شده‌اند.
 
جواد کولیوند به عنوان نماینده دولت در صحن علنی مجلس گفت: دولت اشکالات شورا‌ها را در قالب یک لایحه جامع تحویل مجلس کرده است. در  طرح مجلس دو بخش مورد بررسی قرار گرفته، یک نظارت بر انتخابات و دوم نظارت بر عملکرد شوراها.

وی بیان داشت: ۲۰ اسفند ثبت نام انتخابات شورا‌های شهر آغاز می‌شود، یعنی ۵۶ روز دیگر. با این حال بررسی بودجه در مجلس مطرح است و برخی از دوستان هم می‌گویند که این لایحه دو شوری خواهد شد  در این شرایط ما پیشنهاد می‌کنیم  لایحه دولت مد نظر قرار گیرد.

کولیوند بیان داشت: در حال حاضر ۱۳۸۲ شهر داریم و در دور گذشته شورا‌ها ۳۱۷ هزار نفر ثبت نام کردند. همچنین تقریبا ۲ هزار روستا وجود دارد که فاقد شورا هستند.

محمد صالح جوکار در ادامه بررسی این طرح در مجلس با اشاره به تخلفات شورا‌ها در سال‌های ۹۷ و ۹۸ بیان داشت: ۴۷۳ مورد پرونده قضایی در این مدت جهت برخی تخلفات شوراها باز شده است.

وی بیان داشت: همچنین حدود ۴ میلیون متر مربع در این سال‌ها  آنهم با ضد و بند، تخلفات در بخش زمین‌خواری صورت گرفته است

این نماینده مجلس اظهارداشت: همچنین ۲ هزار ۶۶۸ میلیارد شناسایی مفاسد در شوراها صورت گرفته است که علت آن  عدم نظارت بوده و نبود قوانین بازدارنده، بنابراین با این وضعیت چه کسانی باید جوابگو باشند.  

جوکار بیان داشت: دولت می‌خواهد از طریق طرح جامع خود کنترل شورا‌ها را در اختیار خود قراردهد.
 
تصویب کلیات
در ادامه نمایندگان با کلیات طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شورا‌های اسلامی کشور موافقت کردند.

محمد باقر قالیباف در جریان بررسی این طرح گفت: با توجه حساسیت‌های موجود، این طرح به صورت دوشوری به کمیسیون ارجاع داده شده و پس از بررسی‌ها به صحن باز می‌گردد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۱°