ورود واکسیناسیون داوطلبان واکسن کرونا به مرحله دوم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 31 خرداد 1400
کد خبر : ۸۰۸۲۸۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۱
مجری کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا گفت: داوطلبان واکسیناسیون کرونا، آماده دریافت دوز دوم هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای محمدرضا صالحی در استودیوی گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: از میان ۱۴ نفری که هفته گذشته واکسین دریافت کردند ۳ نفر دوز دوم را هم دریافت کردند، از امروز هم باقی نفرات آماده دریافت دوز دوم واکسن شدند و تاکنون عارضه جدی حادث نشده است.

او ادامه داد: عوارضی که تاکنون از تزریق واکسن کرونا به داوطلبان مشاهده شده همانند عوارض مربوط به واکسن‌های قبلی است که تب خفیف و درد محل تزریق، ضایعات پوستی مختصر از جمله عوارضی بود که مشاهده شد و البته لازم به درمان هم نبود، زیرا همه این عوارض پس از چند ساعت از بین رفتند.

آقای صالحی در خصوص واکسن نوترکیب آنفلوآنزا گفت: تب ناشی از تزریق واکسن آنفلوآنزا بسیار شایع است و در برخی موارد حالتی شبیه به سرماخوردگی ایجاد می‌کند.
 

او افزود: زمانی که تعداد داوطلبان به ۵۶ نفر برسد مرحله دوم واکسیناسیون و کارآزمایی‌ها آغاز می‌شود زمان احتمالی این اتفاق را می‌توان اوایل اسفندماه عنوان کرد در حال حاضر منتظر تأیید مراحل ذیصلاح نسبت به عملکرد مرحله اول واکسیناسیون هستیم.

آقای صالحی ادامه داد: در مرحله دوم احتمالاً روزانه ۵۰۰ نفر مورد واکسیناسیون و کارآزمایی قرار خواهند گرفت.
او تصریح کرد: مشخصاً در مورد واکسن کرونا، شاید بشود گفت حدوداً اردیبهشت و خرداد شاهد نتیجه جدی خواهیم بود در آن زمان، اگر واکسیناسیون‌ها به خوبی پیش برود احتمالاً طرح واکسیناسیون عمومی در کشور طراحی خواهد شد.

مجری کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا گفت: شرایط فعلی کرونا در کشور مانند جنگ احد شده، زیرا دقیقاً زمانی که فکر می‌کنیم به ویروس فائق آمده و پیروز شده ایم و رخت مسافرت می‌بندیم دوباره دستخوش ویروس کرونا قرار می‌گیریم.

آقای صالحی افزود: شبیخون‌های لحظه به لحظه کرونا سبب دلشوره و نگرانی کادر درمانی بیمارستان‌ها شده، زیرا نگرانیم که دوباره روز‌های تلخ و سخت گذشته بازگردد.
 


سهل انگاری در رعایت پروتکل‌ها مساوی با افزایش میزان مرگ و میر است

معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تلفات کرونایی در کشورمان حاصل کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

دکتر علیرضا رئیسی در ارتباط زنده با استودیوی گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما در ارتباط با بازگشایی‌ها افزود: ویروس کرونا هنوز وجود دارد و در حال جهش و قوی‌تر شدن است و نمونه‌هایی از این جهش را می‌توان در انگلیس، برزیل و آفریقا مشاهده کرد.

او ادامه داد: موج‌های بیماری کرونا که تا به حال در کشور ما مشاهده شده حاصل جهش ویروس نبوده بلکه متأثر از رفتار‌های اشتباه خودمان است.

رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی سبب از دست دادن هموطنانمان بود، هر زمان میزان رعایت پروتکل‌ها کاهش می‌یابد بیماری کرونا اوج می‌گیرد.

او ادامه داد: در شرایطی که امریکا، آلمان و انگلیس در تعداد مبتلایان کرونایی، رکورد شکنی می‌کنند با همدلی مسئولین و همکاری مردم ما توانستیم با اجرای طرح شهید سلیمانی پروتکل‌های بهداشتی به خوبی رعایت شود و به آرامش نسبی برسیم.

آقای رئیسی افزود: وضعیت استان تهران والبرز به گونه‌ای بود که باید زرد اعلام می‌شد، ولی این اعلام به معنای آن نیست که ویروس از بین رفته باش، وضعیت زرد تهران و البرز بدان معناست که مشاغلی که ۱۱ ماه تعطیل بودند می‌توانند به فعالیت خود بازگردند.

او تصریح کرد: مردم باید با تغییر سبک زندگی بپذیرند که حتماً نباید با اعمال جریمه از سفر و ترددشان جلوگیری شود.

آقای رئیسی گفت: حضور دانش آموزان در مدارس به هیچ وجه اجباری نیست. پایه‌های اول و دوم در مناطق زرد و آبی در صورت تمایل خانواده ها، دانش آموزان می‌توانند دو روز در هفته آن هم دو ساعت در روز به مدرسه بروند.

او در خصوص حضور کادر و مدیران مدارس در مدارس گفت: وزیر آموزش و پرورش درباره حضور کادر آموزشی در مدارس تصمیم گیری خواهد کرد، اما تا این لحظه به منظور مدیریت مدرسه و ارتباط با والدین دانش آموزان تصمیم بر حضور داشتن کارکنان و کادر آموزش است.

آقای رئیسی با اشاره به نگاه علمی و درست وزیر آموزش و پرورش در خصوص بازگشایی مدارس پایه اول و دوم گفت: گرچه نگاه وزیر آموزش و پرورش در مورد بازگشایی‌ها درست است، اما در شرایط کرونایی فعلی، حضور در مدارس به هیچ وجه اجباری نیست.

معاون وزیر بهداشت در خصوص اعمال نکردن ممنوعیت سفر به استان‌های جنوبی و شمالی کشور گفت: درست است که برای وضعیت زرد در کشور. اعمال محدودیت تعریف نکرده ایم، اما همین ۴۰ هزار نفری که امروز وارد قشم شده اند از آن دسته افرادی هستند که به هر بهانه اقدام به هنجارشکنی کرده و مهمانی و دورهمی راه می‌اندازند اینجاست که باید طبق تجربه باید از زور و فشار برای اعمال محدودیت‌ها استفاده کنیم.
آقای رئیسی با بیان اینکه ایجاد هر موج بیماری مساوی با ۱۰ هزار نفر مرگ بیشتر است افزود: به این منظور از وزارت کشور خواسته ایم تا دوباره اعمال محدودیت‌های شدیدتر برقرار گردد.

او ادامه داد: در حال حاضر وضعیت ۲۵۳ شهر در کشور متعادل شده، اما اگر پروتکل‌ها رعایت نشود احتمال شروع موج چهارم بیماری وجود خواهد داشت از سویی با خستگی فراوان کادر درمان، موج چهارم بیماری خبر بسیار بدی برای ما محسوب می‌شود.
 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص برخورد با ناقضان پروتکل‌های بهداشتی گفت: با اینکه میزان رعایت پروتکل‌ها در کشور به ۸۳ درصد رسیده، اما در برخی اماکن و شهر‌ها عده‌ای پروتکل‌ها را زیر سؤال می‌برند از این رو وقتی حدود ۱۰ شهر استان مازندران در وضعیت قرمز هستند باز هم شاهد صف کشیدن مردم برای ورود به این استان هستیم.

آقای رئیسی افزود: با رصد به موقع و بی وقفه تعداد پلمب‌ها و ثبت تخلفات، با ناقضان پروتکل‌ها برخورد خواهد شد.

وی از در دسترس قرار گرفتن ۴ واکسن نو تولید ایرانی تا تابستان سال آینده خبر داد و افزود: هدف اصلی ما این است که اول برای گروه پر خطر (کادر درمان، سالمندان پر خطر و جانبازان شیمیایی) بتوانیم قبل از سال جدید تهیه واکسن را انجام دهیم.

او از همکاری و ایجاد مسیر جدید تهیه و تولید واکسن میان ایران و کوبا خبر داد و افزود: واکسنی که تهیه آن با انعقاد قراردادی میان ایران و کوبا به تولید رسیده، فاز اول انسانی خود را در کوبا طی نموده بنابراین و طبق قرارداد فی مابین، تکنولوژی این واکسن از کوبایی هاست، ولی این واکسن ایرانی محسوب می‌شود از این رو می‌توانیم فاز ۳ این واکسن را تا پایان سال جاری در کشور خودمان شروع کنیم.

آقای رئیسی در خصوص تزریق‌های صورت گرفته واکسن کرونا بر روی مسئولین کشور‌های همسایه گفت: بسیاری از این واکسن‌ها در مرحله ۲ و ۳ قرار دارند این در حالی است که اصرار ما بر این است که واکسن ایرانی و تولید داخلی به مردم کشورمان تزریق شود.

وی با اشاره به پرداخت ۵۲ میلیون دلار برای خرید واکسن کواکس افزود: با پرداخت این مبلغ حدوداً ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز برای ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر واکسن خریداری شده که البته علی رغم کارشکنی‌های بسیار از سوی امریکا این مبلغ انتقال و در حساب نشست و در حال حاضر در انتظار دریافت ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن تا ۲ ماه آینده هستیم. این میزان دوز به ما کمک می‌کند تا قبل از تولید میزان مورد نیاز واکسن داخلی، پاسخگوی شبکه درمان کشورمان باشیم.

آقای رئیسی همچنین از احتمال ورود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دوز واکسن از روسیه و چین خبر داد و گفت: تهیه و دریافت این میزان دوز این امکان را فراهم می‌کند تا قبل از پایان سال جاری، واکسیناسیون را در کشورمان آغاز کنیم.
 
 

دکتر محمدرضا صالحی مجری کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا در استودیوی گفتگوی ویژه خبری در خصوص عوارض ناشی از واکسن فایزر در دیگر کشور‌ها گفت: تاکنون گزارش‌هایی از آلرژی‌های مزمن در ساعات اولیه پس از مصرف و تزریق واکسن و همچنین در مواردی مرگ‌های نا به هنگام با علت نامعلوم ظرف چند روز پس از تجویز این واکسن به عمل آمده که این گزارش‌ها در حال بررسی و پیگیری است البته نگرانی‌های قبلی هم در آزمایشات حیوانی این واکسن وجود داشت به نظرمی رسد با توجه به اضطرار موجود، تأییدیه تکثیر این واکسن صادر شده و فعلاً در حال فروش و تجویز است.
 

دکتر عباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در ارتباط زنده تصویری از ساری با استودیوی گفتگوی ویژه خبری در خصوص وضعیت قرمز این شهر گفت: وضعیت قرمز این روز‌های شهر‌های مازندران به منزله پیک سوم بیماری کروناست که با تأخیر از راه رسیده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °