حکم ۲.۵ سال حبس برای رئیس "سامسونگ"
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 10 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۸۳۵۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
"جی وای لی" وارث شرکت سامسونگ الکترونیکس به اتهام پرداخت رشوه، به دو سال و ۶ ماه حبس محکوم شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 دادگاه عالی سئول نخستین بار "لی" را در سال ۲۰۱۷ پس از افشای نقش وی در رسوایی فسادی که باعث برکناری "پارک گئون های" رئیس جمهور کره جنوبی شد، به زندان محکوم کرد. وی که سکاندار اصلی گروه سامسونگ به شمار می‌رود، یک سال در زندان ماند اما در فوریه سال ۲۰۱۸ پس از نصف‌شدن دوران محکومیتش و معلق‌شدن آن، از زندان آزاد شد. دادگاه عالی در سال ۲۰۱۹ حکم مذکور را نقض و دستور محاکمه مجدد را صادر کرد.

"لی" ۵۲ ساله درگیر یک مبارزه حقوقی بوده که چهار سال پیش شروع شد و مربوط به یک ادغام جنجالی در سال ۲۰۱۵ بود. این مدیر سامسونگ متهم شد به دوست رئیس جمهور کره جنوبی، اسب و هدایای دیگر پرداخت کرده تا حمایت وی را از جانشینی رسمی خود در شرکت سامسونگ جلب کند. دادگاه عالی هفته گذشته با اشاره به اتهامات متعدد از جمله رشوه مربوط به سامسونگ، حکم محکومیت ۲۰ ساله رئیس جمهور سابق کره جنوبی را تایید کرد.

ارزش سهام سامسونگ الکترونیکس پس از اعلام رسمی حکم دادگاه، حدود چهار درصد سقوط کرد.

محکومیت "لی" به زندان، خلائی را در بزرگترین سازنده تراشه حافظه، تلفن هوشمند و دستگاه‌های مصرفی جهان ایجاد می‌کند آن هم در شرایطی که شیوع کووید ۱۹ ابهامات فزاینده در خصوص روابط آمریکا و چین و رقابت را تشدید کرده است. اگرچه فعالیت‌های روزمره سامسونگ توسط گروهی از مدیران انجام می‌شود، اما فقدان "لی" ممکن است باعث توقف یا پیچیده شدن سرمایه گذاری‌های عظیم یا اقدامات استراتژیک بلندمدت شود.

در آخرین جلسه دادگاه در ۳۰ دسامبر، "لی" یک عذرخواهی بلندبالا را خواند و وعده‌های قبلی خود برای تبدیل کردن سامسونگ به یک شرکت عالی و عدم تکرار اشتباهات گذشته را تکرار کرد و متعهد شد قدرت در سامسونگ را به فرزندانش منتقل نکند. جانشین شدن رسمی "لی" به جای پدرش که در اکتبر درگذشت، احتمالا تا زمان آزادی وی از زندان به تاخیر خواهد افتاد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، "لی" با یک پرونده دیگر مربوط به ادغام میان "سامسونگ سی اند تی" و "چیل اینداستریز" در سال ۲۰۱۵ روبرو و به ارتکاب تخلفات متعدد از جمله نقض قوانین بازار‌های سرمایه متهم است. وی از زندان در جلسات این دادگاه شرکت خواهد کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °