اثر واکسن فایزر؛ متفاوت با تبلیغات بازاریابی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:10 - جمعه 08 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۸۳۶۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۳
بر اساس آمار رسمی و تائید شده، واکسن کرونای فایزر_بیوتک تاکنون جان دستکم 90 نفر را گرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

تلاش مداوم به منظور بازاریابی برای واکسن #فایزر_بیوتک و تبلیغات گسترده رسانه های عمده و جریان ساز غربی نیز نتوانست به طور کامل، واقعیت ها درباره این پروژه به شدت سیاسی و اقتصادی را تحریف یا پنهان سازد.

چندی پیش پس از مثبت شدن نتیجه آزمایش کرونای پرستاری به نام متیو، در کمتر از یک هفته پس از دریافت واکسن فایزر در امریکا، این شرکت و رسانه های جریان ساز حامی آن، با طرح این ادعا که ممکن است "متیو" قبلا کرونا گرفته باشد، او را به دروغگویی متهم کردند.

قبل از آن هم در انگلیس، پس از تشنج و تنگی نفس 2 دو پرستار بعد از دریافت واکسن فایزر، آنها نیز متهم شدند که حساسیت خود به برخی از داروها و غذاها را اعلام نکرده بودند.

علت بیهوش شدن یک دریافت کننده دیگر هنگام پخش تلویزیونی نیز، حساسیت او عنوان شد و رسانه های بزرگی مانند رویترز چندین خبر و گزارش درباره اینکه او زنده است و خبر مردنش دروغ بوده منتشر کردند تا همه خبرهای منفی درباره عوارش واکسن فایزر را دروغ جلوه دهند.

این تقلای رسانه ای پس از آن رخ داد که تیفانی دوور، سرپرستار یکی از بیمارستان های تنسی امریکا در یک برنامه پخش زنده تلویزیونی، پس از تزریق واکسن فایزر بیهوش شد و در مقابل دوربین های تلویزیونی بر زمین افتاد.

درحالی که هیچ رسانه عمده ای ادعا نکرده بود که تیفانی جان باخته است، رسانه هایی مانند رویترز در گزارش های متعدد از زنده ماندن "تیفانی دوور" خبر دادند و با تکذیب شایعه مرگ او، تاکید کردند که پیش از این نیز خبرهای دروغی درباره مرگ آور بودن واکسن فایزر منتشر شده است.

این پروژه رسانه ای، تلاشی بود برای خنثی کردن خبرهای واقعی و متعددی که پیش از این درباره ایست قلبی، بیهوشی، تشنج، اختلال تنفسی و مرگ دریافت کنندگان واکسن فایزر در همین رسانه ها منتشر شده و هراس و تردید شهروندان کشورهای مختلف را در پی داشته است.

اما باوجود حمایت لشکر رسانه ای فایزر، بازهم خبرهای مربوط به عوارض واکسن فایزر_بیوتک به دلیل حساسیت مردم، به گوش همه می رسد و بر خلاف ماه های گذشته، تاثیر منفی چشمگیری بر روند بازاریابی و پیش فروش این شرکت ها داشته است.

خبرهای مربوط به آثار منفی و خطرناک فایزر از همان روزهای نخست نیز منتشر می شد، اما به دلیل رویکرد رسانه های بزرگ غربی، کمرنگ جلوه داده می شد.

در دوران آزمایش های انسانی، سازمان غذا و داروی آمریکا مرگ ۶ نفر از داوطلبان دریافت واکسن کرونای فایزر_بیوتک را تائید و اعلام کرد: دو نفر بلافاصله پس از تزریق واکسن تشنج کرده و جان باختند و ۴ نفر دیگر نیز چند ساعت بعد، مردند.

همچنین اعلام شد که دومین نفری که حدود ۲ ماه پیش در مرحله آزمایش بالینی فایزر شرکت کرده بود، همان زمان سکته کرده و به کما رفته بود و ۳ روز بعد جان باخته بود.

دو نفر دیگر از دریافت کنندگان واکسن در دوران آزمایش نیز، فوت کرده بودند، اما در گواهی فوت، علت مرگ آن‌ها سکته مغزی و حمله قلبی ذکر شده است.

در نخستین روز توزیع واکسن در انگلیس نیز، ۲ نفر از ۴ انگلیسی دریافت کننده واکسن فایزر تشنج کردند و مقامات پزشکی انگلیس اعلام کردند واکسن کرونای فایزر نباید به کسانی که هرگونه حساسیت به دارو یا غذا و خوراکی دارند، تزیرق شود.
 
در گزارش گاردین از این رخداد، اضافه شده بود که فایزر _ بیوتک، با وجود تاکید بر اثربخشی ۹۵ درصدی در تبلیغات بازاریابی، بطور تلویحی تائید کرده است که اثربخشی عملی واکسن پس از ۲ دوز تزریق، ۶۲ درصد است.
 
در روزهای اخیر نیز، از آمریکا خبر می‌رسد که تاکنون ۵۵ نفر پس از دریافت واکسن‌های کرونای فایزر و مدرنا جان خود را از دست داده اند.

۹۶ نفر نیز پی از تزریق دوز نخست این واکسن‌ها شاهد عوارض خطرناکی بودند که زندگی آن‌ها را در معرض تهدید قرار داد.

۲۴ آمریکایی نیز در پی دریافت این واکسن‌ها دچار معلولیت دائمی شدند.

ضمن اینکه ۲۲۵ نفر پس از دریافت واکسن‌های کرونای فایزر و مدرنا در بیمارستان‌های آمریکا بستری شدند.

شمار افرادی که به دلیل عوارض این واکسن‌ها به بیمارستان مراجعه کردند نیز هزار و ۳۸۸ مورد اعلام شد.

از نروژ نیز خبر می‌رسد با اضافه شدن ۶ مورد مرگ دیگر به تعداد قربانیان تزریق واکسن کرونای فایزر، شمار تلفات به ۲۹ نفر رسیده است.

پیشتر مقام‌های نروژی، با توجیه سن بالای ۸۰ سال ۲۳ قربانی دریافت واکسن فایزر، اعلام می‌کردند جای نگرانی وجود ندارد؛ زیرا این افراد به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدنشان جان خود را از دست دادند، اما افراد فوت شده در میانگین سنی پایین تری قرار داشتند.

موارد دیگری از مرگ پس از دریافت واکسن‌های کرونای فایزر و مدرنا در کشور‌های دیگر نیز گزارش شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به مرگ یک پرستار پرتغالی، مرگ یک نفر در بلژیک اشاره کرد.

در عین حال، عوارض دریافت واکسن فایزر در اراضی اشغالی که به صورت فلج عضلات صورت بیش از ۱۳ نفر نمایان شد، مقام‎های رژیم صهیونیستی را برای دریافت دوز دوم این واکسن دچار تردید کرد.

سکوت رسانه‌ها و مقام‌های آمریکایی در مقابل عوارض مرگبار واکسن تولیدی این کشور تاکنون انتقاد‌های رسمی و غیررسمی زیادی را به دنبال داشته است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۷°