یارانه تولید، حمایت یا مصیبت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:24 - يکشنبه 17 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۸۴۰۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۵
کارشناسان اقتصادی معتقدند: بزرگترین حمایت و کمک اقتصادی دولت به تولیدکنندگان، کاهش کسری بودجه خود دولت و ثبات بازار اقتصادی و ارزی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "رضا وفایی‌یگانه" مدیر اقتصادی و سرمایه‌گذاری اتاق تعاون ایران با اعلام موافقت مشروط با پرداخت یارانه تولید گفت: پرداخت یارانه به تولید از سه منظر قابل بررسی است که باید براساس منطق اقتصادی، باشد.

او با بیان اینکه تاکنون شیوه استفاده ازحامل‌های انرژی در بخش‌های مختلف درست نبوده و پرداخت یارانه‌های انرژی به نفع اقشار آسیب پذیر نبوده است، گفت: هدفمندی یارانه‌ها، برای تغییر سبک استفاده از حامل‌های انرژی تغییر و تعبیر شد، اما در عمل به نفع قشر ضعیف جامعه نبود.

مدیر اقتصادی و سرمایه‌گذاری اتاق تعاون ایران افزود: اگر قرار بود هدفمندی یارانه‌ها مرحله به مرحله و فاز بندی باشد باید ابتدا به بخش تولید پرداخت می‌شود.
وفایی‌یگانه افزود: تولید کنندگان در یک فضای پر نوسان و بی ثبات کار می‌کند.

معاون دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفت: بخشی از مشکل تولید در اقتصاد ایران ناشی از بی ثباتی و بخش مربوط به بی انگیزه بودنِ سرمایه گذار است.

"موسی شهبازی غیاثی" با بیان اینکه مشکل تولید، مشکل حمایت مالی نیست، افزود: بی ثباتی‌های اقتصادی کشور ناشی از کسری بودجه دولت و متولی بودجه کشور است. انتشار اوراق مشارکت از طرف دولت و به دنبال آن افزایش نرخ سود باعث می‌شود تامین مالی و تامین سرمایه برای تولید و بخش خصوصی به مخاطره می‌افتد.

او به آسیب شناسی بودجه و باید‌ها و نباید‌ها در سیاست‌های اقتصادی دولت پرداخت و افزود: دولت نباید سیاست گذار ارزی داشته باشد، کسری بودجه کاهش دهد و فضای با ثبات اقتصادی بوجود بیاورد.

معاون دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با اشاره به پرداخت ۵۰ هزار میلیارد تومان یارانه تولید گفت:نباید این منابع بصورت حمایت نقدی از تولید شود. کمیسیون تلفیق مجلس به دنبال اینست که در نخستین قدم کسری بودجه را کاهش دهد.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران هم گفت: پرداخت نقدی و حمایتی دولت از تولید تاکنون گفته شده، اما اجرایی نشده است. متاسفانه دولت تاکنون هیچ اقدامی برای تامین سهم بودجه تولید انجام نداده است.

"سیدعبدالوهاب سهل‌آبادی" افزود: بانک‌ها تاکنون با دریافت سود‌های کلان و مرکب سنگینِ ۴۰ درصدی تولید کنندگان را بیچاره کرده و به گِل نشانده است. پس از گذشت سال‌ها از مصوبه دولت هیچ گونه یارانه‌ای به تولیدکنندگان پرداخت نشده است.

رئیس خانه صنعت و معدن ایران افزود: متاسفانه دولت تاکنون هیچ اقدامی برای تامین سهم بودجه تولید انجام نداده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس به گفتگوی یکماه گذشته با کمیته هدفمندی یارانه تولید اشاره کرد و گفت: در سال ۱۴۰۰ منابع هدفمندی یارانه‌ها ۴۳۶ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که مصرف آن به ۴ نحو است.

"رحیم زارع" افزود: یارانه نقدی حدود ۱۷۰ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی به مردم اختصاص یافته است که فردا در مجلس به تصویب می‌رسد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس با بیان اینکه بهترین پرداخت یارانه پرداخت سود تسهیلات است، گفت: پرداخت یارانه سود تسهیلات برای اولین بار از سال آینده اتفاق خواهد افتاد.

زارع افزود: کسری بودجه ۳۰۰ هزارمیلیارد تومانی دولت را در بودجه سال آینده جبران خواهیم کرد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۷°