تولید قیر امولوسیونی برای مرمت راه‌ها در کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:04 - سه‌شنبه 12 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۸۵۳۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۴
محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با تولید قیر‌های امولوسیونی پیشرفته گامی فناورانه برای بهسازی و مرمت راه‌های کشور برداشتند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 شرکت دانش بنیان تولیدکننده این قیر‌های امولسیون فعالیت خود را از سال ۸۵ در زمینه تولید انواع قیر و آسفالت آغاز کرد. این شرکت امروز با احداث پایانه صادرات قیر به عنوان یک تامین‌کننده منطقه‌ای و جهانی شناخته می‌شود. این مجموعه فناور با تولید قیر‌های امولوسیونی به جرگه شرکت‌های دانش‌بنیان پیوسته است.

امولسیون قیری، مخلوطی مرکب از قیر و آب است که به کمک ماده امولسیون‌‎ساز ساخته می‌شود. در این مخلوط، قیر در آب حل نمی‌شود بلکه به صورت گلبول‌هایی بسیار ریز در آب شناور می‌شود. رنگ امولسیون قیری قبل از مصرف قهوه‌ای است و بعد از شکستن و تبخیر آب سیاه می‌شود.

ایمان علی‌دوست، مدیر عامل این شرکت فناور در توضیح فناوری قیر امولوسیونی، گفت: به مخلوط دو مایع غیرقابل ترکیب با یکدیگر امولسیون گفته می‌شود. با توجه به این تعریف، امولسیون قیر نیز عبارت است از مخلوط قیر و آب به همراه یک عامل امولسیون‌کننده. عامل امولسیون کننده ماده‌ای است که از چسبیدن ذرات قیر در آب به یکدیگر جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود قیر به‌طور کامل در آب پراکنده شود.

وی افزود: شرکت ما با توان داخلی و به کمک متخصصان خود، قیر امولوسیونی پیشرفته تولید کرده است تا با کمک این محصول، قیر‌های کاربردی در صنایع، کیفیت بالاتری داشته باشد. در راه‌سازی از امولسیون‌های قیر برای تهیه مخلوط‌های قیری، تثبیت خاک و ماسه و اندودکاری استفاده می‌شود. این قیر‌ها اقتصادی‌تر، بادوام‌تر و ایمن‌تر است.

بر اساس اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، این فعال فناور همچنین گفت: قیر‌های امولوسیونی در روکش نازک راه‌ها و سطوح خاکی، لکه‌گیری، درزگیری، آسفالت سطحی، آسفالت جاده‌های شنی، آسفالت بازیافتی، تثبیت شن‌های روان، اندود آب‌بندی با ماسه، دوغاب آب‌بندی، دوغاب آب‌بندی بدون سنگدانه، آسفالت حفاظتی بسیار نازک و ... کاربرد دارد.
 
منبع: ایسنا
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۵°