خواست مردم و جامعه اسلامی از دولتمردان عدالت است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:38 - شنبه 09 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۸۵۸۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۱
رئیس قوه قضاییه گفت: عدالت؛ خواست مردم و مسئولان نظام است و همه بخش‌های نظام باید خود را برای اجرای آن موظف بدانند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در جلسه شورای اداری در سمنان با قدردانی از تلاش‌های مسئولان این استان گفت: عدالت؛ مبنا و اساس نظام و موضوع محوری است که همه بخش‌های نظام خودشان را برای اجرای آن موظف بدانند.
وی با بیان اینکه باید به دنبال نظام اداری عادلانه باشیم گفت: باید توجه قانون و قانون مداری اصل باشد و هیچ کس به خود اجازه ندهد قانون و حقوق عامه را نادیده بگیرد.

رئیس دستگاه قضا گفت: در توجه به قانون و نظام اداری عادلانه، شناخت حق، گرایش حق و ایستادگی پای آن سه اصل اساسی است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینکه قانون مداری ملاک اجرای عدالت است افزود: در مقابل عدالت فساد وجود دارد و فساد به معنی خارج شدن از اعتدال است که می‌تواند بزرگ یا کوچک باشد.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی قانون گذاری می‌کند تاکید کرد: همه دستگاه‌های اجرایی باید این قانون را اجرا کنند تا در نگاه مردم اعتماد آفرینی داشته باشیم و اجرای عدالت تضمین شود.

رئیس دستگاه قضا گفت: برای کار و تلاش در کشور نیروی انسانی کارآمد و جوان و ذخایر ارزشمندی داریم و در استان سمنان نیز ذخایر مادی و معنوی خوبی وجود دارد.
 

وی از معدن، کشاورزی، صنعت به عنوان عرصه‌های خوب تولید در استان سمنان یاد کرد و گفت: این عرصه‌ها می‌تواند رونق بیشتری داشته باشد.

وی تاکید کرد: هر چند شاخص کسب و کار در استان سمنان از میانگین کشوری بالاتر است، باید موانع را از جلوی پای کارآفرین و سرمایه گذار برداشت.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه قاچاق یکی از موانع تولید است گفت: دستگاه قضا باید تلاش کند تا تسهیلات به تولید کنندگان داده شود و این تسهیلات برای دلالان نیست.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: تولید کننده باید پشتیبانی حقوقی، مالی و قضایی داشته باشد و در بازار داخلی و خارجی نیز باید احساس کند از او پشتیبانی می‌شود.

وی با تاکید بر لزوم نظارت از زنجیره تامین تا مصرف گفت: اگر نظارت نباشد، حق مصرف کننده و تولید کننده ضایع می‌شود که نتیجه آن این است که مردم حس می‌کنند در بازار بی مدیریتی است.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: مدیریت بازار در عرصه زندگی مردم راه را بر سوداگران و متخلفان سخت و تنگ و برای فعال اقتصادی باز می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با یادآوری تشکیل دادگاه تخصصی و تجاری در مرکز (تهران) گفت: فعال کردن شعبه‌های این دادگاه در مراکز استان‌ها پیگیری می‌شود تا تولید کنندگان بتوانند از نظر کارشناسان اقتصادی، نظامی، مالی و صادراتی استفاده کنند.

وی بر لزوم فعال کردن نظام داوری تاکید کرد و گفت: فعال کردن این نظام در شورا‌های حل اختلاف سبب تحول در مسائل اقتصادی می‌شود.

رئیس دستگاه قضا با انتقاد از رویه تملک واحد‌های تولیدی توسط بانک‌ها تاکید کرد: بانک‌ها حتی اگر واحدی را تملک کردند نباید تولید در آن واحد تعطیل شود.

وی با بیان اینکه، تولید بحث محوری کشور است گفت: حتی اگر سرمایه گذار تحت تعقیب هم باشد نباید منجر به کند شدن چرخه تولید شود.
 

وی با تاکید بر تسریع در رسیدگی به امور مردم گفت: عمل به قانون درست است، ولی کارکنان هم می‌توانند کار را با سرعت انجام دهند و هم می‌توانند آن را دچار فرایند‌های اداری کنند و در این مسیر برخی طولانی شدن‌ها موجب تضییع حق مردم می‌شود در حالیکه مردم می‌خواهند کار‌ها قانون مدار و سهل و آسان انجام گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینکه هر فعالیتی باید همراه با نظارت، کنترل و مراقبت باشد گفت: فساد نباید در هیچ سازمان و مسئولی لانه کند و به این منظور مدیران باید به بازرسی‌های درون و برون سازمانی نسبت به فساد حساس باشند.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در سفر به سمنان بر تحول تاکید داشتند افزود: تحول یعنی شناخت تفاوت وضع موجود و مطلوب و تلاش برای رفع این تفاوت هاست و در نظام اداری باید دنبال وضع مطلوب باشیم.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه در برپایی رزمایش‌های موشکی، پهپادی، در زمین و دریا طبق نظر کارشناسان دفاعی افتخار آفرینی کردیم و در حوزه دفاعی و هسته‌ای با وجود همه تحریم‌ها، قله‌ها را فتح و افتخار آفرینی کردیم گفت: وجود مشکل به علت سوء مدیریت‌ها پذیرفته نیست در حالیکه ایران در منطقه حرف اول را می‌زند و این شعار نیست.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: امروز هر چیزی که تحریم‌ها را به عقب می‌راند، ایران قوی، اقتصاد قوی، نظام قوی، نظام نرم افزاری و نرم افزاری قوی و نظام سالم و کارآمد قوی است.

وی با بیان اینکه برخی فکر می‌کنند با مذاکره مشکل کشور حل می‌شود تاکید کرد: این در حالیست که طبق رهنمود‌های رهبری ایران قوی مشکلات را به عقب می‌راند.

وی تصریح کرد: کارشناسان نظام سلطه آمریکایی اذعان کردند فشار تحریم‌ها مقاومت حداکثری در ایران را بوجود آورده بنابراین راه فائق شده در مسائل ایران قوی است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه همه دستگاه‌ها و کارکنان اداری و اجرایی نقش مهمی در توسعه کشور دارند گفت: روستا‌ها، مرکز تولید و تامین اصلی در کشور هستند که نان را به سفره مردم می‌آوردند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با تاکید بر مکانیزه شدن کشاورزی گفت: این امر ارزش افزوده دارد و سبب توسعه ۱۰ برابری تولید می‌شود.

وی تاکید کرد: ما یقین داریم با تصویب قانون و اجرای آن توسط دولت قوی و فعالیت با مدیریت عالی در این عرصه تحریم‌ها خنثی می‌شود و زندگی مردم را تسهیل می‌کند.

وی با یادآوری فرمایشات رهبر معظم انقلاب در سخنرانی نوزدهم دی ماه گفت: داخل و خارج بدانند که فرمایشات معظم له همیشه امیدآفرین است و در دستور کار مسئولان قرار دارد.
 

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه امروز باید تمام تلاش‌ها منجر به امیدآفرینی شود تاکید کرد: این امیدآفرینی فقط با سخن اتفاق نمی‌افتد بلکه در میدان عمل با تلاش مضاعف صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه مردم باید احساس امنیت داشته باشند گفت: استان سمنان به رغم وسعت زیاد و کویری بودن، استان امنی است و در کنار این امنیت، احساس عدالت نیز باید برای مردم ایجاد شود که این امر با هماهنگی در استان و رفع نیاز مردم شکل می‌گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در رابطه با محل استقرار زندان سمنان در کاروانسرای تاریخی این شهر هم گفت: این مکان تاریخی متعلق به مردم سمنان و جزء میراث فرهنگی این استان است و واگذاری آن به شهرداری سمنان قابل انجام است.

پیش از سخنان رییس دستگاه قضا، آیت الله شاهچراغی نماینده، ولی فقیه در استان سمنان و علیرضا آشناگر استاندار سمنان و عباس گلرو نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی، علی اصغر جمعه‌ای رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان، گزارشی از مشکلات و وضعیت اقتصادی و اجتماعی استان سمنان ارائه کردند.
 
ورود رئیس دستگاه قضا به سمنان
 
رئیس قوه قضاییه در بیستمین سفر استانی خود به همراه جمعی از مسئولان عالی قضایی صبح امروز وارد سمنان شد.
 
رئیس قوه قضاییه طی سخنانی در بدو ورود به فرودگاه سمنان گفت: توفیقی است که در ایام متعلق به وجود مقدس حضرت صدیقه طاهره (س) خداوند متعال مرحمت کرد تا در سلسله سفر‌های استانی امروز در سمنان باشیم.

حجت الاسلام رئیسی افزود: به‌دنبال سفری که گروه مقدماتی ۲۵ نفره از همکاران در سطح استان سمنان داشته‌اند، مسائل و مشکلات قضایی و مردمی بررسی شده است، گزارش‌های مقدماتی آماده شده است و در جلساتی که با حضور نماینده، ولی فقیه در استان، استاندار و همکاران قضایی خواهیم داشت، مسائل بررسی شده توسط گروه اعزامی مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: هرچه از مشکلات که در استان سمنان قابل پیگیری باشد، همینجا برای رفع آن‌ها تصمیم‌گیری می‌کنیم و آنچه مربوط به مرکز است در مرکز پیگیری خواهد شد تا ضمانت اجرایی داشته باشد و پیگیری لازم انجام شود.

حجت الاسلام رئیسی با اشاره به تقدیم ۳ هزار شهید استان سمنان، یاد رزمندگان و ایثارگران این استان را گرامی داشت و گفت: از آن جهت که سفر‌های ما باید همراه با رعایت مسائل بهداشتی باشد، ناراحتیم و احساس خسران می‌کنیم از این جهت که نمی‌توانیم خدمت همه مردم عزیز استان سمنان و همکاران اداری و قضایی باشیم و در نشست‌ها و اجتماعات مردمی حضور داشته باشیم.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه قصد داشتیم با فرهیختگان، دانشگاهیان، طلاب و افاضل حوزه علمیه دیدار داشته باشیم که به دلیل رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی امکان انجام آن وجود ندارد، گفت: امیدواریم ویروس منحوس کرونا هر چه سریعتر نه فقط از مردم ایران و امت اسلام بلکه از جامعه بشریت دور شود.

حجت الاسلام رئیسی دیدار با مدیران عالی استان در شورای اداری، دیدار با همکاران اداری و قضایی و همچنین شرکت در جلسه شورای قضایی استان را از جمله برنامه‌های سفر به استان سمنان عنوان کرد و گفت: امیدواریم این سفر پربرکت و همراه با تصمیم سازی‌ها و تصمیم گیری‌هایی در راستای گره گشایی از مشکلات مردم و همکاران قضایی استان سمنان باشد.
 

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، عصر امروز هم سفری به شاهرود خواهد داشت که دیدار با منتخبان استان سمنان و نشست خبری، دو برنامه رئیس دستگاه قضا در شاهرود خواهد بود.

معاون اول قوه قضاییه و دادستان کل کشور نیز با حضور در دادگستری شهرستان سمنان به بررسی مشکلات مردم می‌پردازند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۰°