دشمنان ملت ایران با سرافکندگی و ذلت سرنگون شدند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:07 - شنبه 09 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۸۵۹۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۸
رئیس جمهور گفت: مستبدین یک روز مجلس شورای ملی ایران را به توپ و یک روز کنگره آمریکا را به توپ بستند، اما دشمنان ملت ایران با سرافکندگی و ذلت سرنگون شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در مراسم بهره‌برداری از بزرگترین پالایشگاه گازی خاورمیانه در بیدبلند؛ امروز را روز بسیار مبارکی برای مردم ایران دانست و افزود: روز‌های اول بهمن در واقع پیام آور صلح و آزادی و استدلال است.

رئیس جمهور تصریح کرد: طرح‌های بخش نفت در زمانی افتتاح می‌شود، که افرادی مدعی بودند ایران را به زمین خواهند زد و می‌توانند کمر ملت سرافراز ایران را در برابر استبداد و قلدری خم کنند.

آقای روحانی افزود: آن‌هایی که توطئه و برنامه ریزی کردند، هم اکنون دیگر نیستند و با ذلت و سرافکندگی سرنگون شدند و کار‌ها و روز‌های عمر منحوس شان برای همه جهان، ملت‌ها و جهان و خود ملت آمریکا روشن شد که آن‌ها از آغاز ضد دموکراسی و ضد پارلمان بودند.

رئیس جمهور گفت: همانطور که مستبدان مجلس شورای ملی آن زمان را به توپ بستند، این‌ها نیز آخر عمرشان کنگره را به توپ بستند و برای همگان آشکار شد که این تروریست‌ها چه جنایتی ضد مردم آمریکا و جهان روا داشتند.

آقای روحانی افزود: پروژه پالایشگاه گازی بیدبلند خلیج فارس یکی از بزرگترین پروژه‌ها در سطح منطقه و خاورمیانه است و امروز به دست به فرزندان این مرز و بوم و ملت افتتاح شد.

رئیس جمهور ادامه داد: آغاز این طرح در سال ۹۴ و ۹۵ در شرایطی بود که در سایه برجام دستمان باز بود و می‌توانستیم نفت را صادر کنیم.

آقای روحانی گفت: مردم ما می‌دانند ۳۸ درصد نفتی که می‌فروشیم به صندوق واریز می‌شود، اما مردم تصور می‌کنند فروش نفت و مبالغی که به دست می‌آید تمام آن در اختیار دولت است، اما بخشی از آن نیز در اختیار خود شرکت ملی نفت برای توسعه صنعت نفت است.

رئیس جمهور افزود: آنچه از فروش نفت در اختیار دولت قرار می‌گیرد مقدار کمی است و هرچقدر دولت شرایط مناسب تری داشته باشد و درآمدمان افزایش یابد، امیدوار هستیم سال آینده همانگونه که پیش‌بینی کردیم ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه بفروشیم و پیداست که بخشی از سهم نفت در اختیار صندوق قرار می‌گیرد.

امروز ابر طرح‌های کشاورزی، نیروگاه سازی، پتروشیمی در حال انجام است

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه سیاست خارجی و دیپلماسی در اقتصاد، تولید و جهش تولید نقش بسزایی دارد افزود: جهادگری و ایثار مهندسی در کشورمان باعث شده شاهد پیشرفت‌های چشمگیری باشیم و با دست فرزندان خودمان توانستیم این پروژه پالایشگاهی را به سرانجام برسانیم.

رئیس جمهور گفت: ابر طرح‌های کشاورزی، نیروگاه سازی، پتروشیمی که امروز در کشور در حال انجام است توسط فرزندان این کشور انجام می‌گیرد.

آقای روحانی افزود: بسیاری از تجهیزات بیمارستانی را در حال حاضر شرکت‌های دانش بنیان تولید می‌کنند و ۹۳ تا ۹۴ درصد دارو‌های مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود.

رئیس جمهور گفت: ملت ایران کار بزرگی انجام دادند و به موفقیت‌های قابل توجهی دست یافتند.

آقای روحانی افزود: نقش بانک‌ها را نیز در تامین منابع مالی پروژه‌ها نباید فراموش کرد که برای به ثمررساندن پروژه‌ها تلاش بسیاری کردند، بانک‌ها با تشکیل یک کنسرسیوم به عنوان بخش عامل وارد عمل شدند و هزینه‌های پروژه را به ثمر رساندند.

رئیس جمهور همچنین گفت: نکته بسیار مهم این است که بخش خصوصی در حوزه پتروشیمی هم در بالادست و هم پایین دست وارد عمل شده و کار‌های بسیار مهمی را انجام داده، امسال نیز ۱۱ طرح پتروشیمی مهم به افتتاح رسیده است.
 
صادرات بنزین کشور ۴ برابر شده است

رئیس جمهور گفت: با توجه به اقدامات بزرگ در صنعت نفت و تولید روزانه ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین؛ امروز صادرات این محصول ۴ برابر شده است.

آقای روحانی اظهار داشت: وزارت نفت در بخش‌های فرآورده‌ها اقدامات بزرگی را داشته است و در آغاز دولت یازدهم، تولید بنزین کشور کمتر از ۵۰ میلیون لیتر در روز بود و امروز تولید این محصول به ۱۱۰ میلیون لیتر در روز رسیده است.

آقای روحانی با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از دو برابر تولید بنزین داریم، گفت: ما وارد کننده بنزین بودیم و امروز صادرکننده بنزین هستیم، توان ما برای صادرات فرآورده‌ها بنزین، نفت، گاز و فرآورده‌های دیگر در در سال ۹۲ تقریبا ۶ میلیون تن بوده و امروز به ۲۲۳ میلیون تن رسیده؛ یعنی صادرات ما ۴ برابر شده است.

رئیس‌جمهور با تاکید براینکه در بخش صادرات محصولات نفتی حرکت بسیار خوبی داشته‌ایم، ادامه داد: در بخش صادرات گاز نیز اقدامات خوبی داشتیم و ما باید یک گام دیگر در بخش صادرات گاز برداریم و بتوانیم مصرف داخلی را مهار و بیشتر صادر کننده در این بخش باشیم، این هم قدرت و توان و درآمد ملی ماست.

آقای روحانی افزود: مردم بدانند پروژه عظیم و بزرگی از سال ۹۴ به بعد فعال شده است، برای این پروژه بزرگ ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار هزینه شده است که در مدت چهار سال و نیم پول خود را بر می‌گرداند.

رئیس جمهور در ادامه گفت: سالی ۷۰۰ میلیون دلار ارزش صادرات این بخش عظیم تولیدی است که به بهره برداری رسید، مردم بدانند زمانی که کار عظیمی سرعت می‌گیرد ممکن است در مدت ۴ تا ۵ سال طول بکشد، در همان دوره و پروسه زمانی تمام پول برگردانده خواهد شد و در واقع بعد از چهار تا پنج سال سودآوری برای ما خواهد داشت.

آقای روحانی افزود: امروز در شرایطی هستیم که به دست فرزندانمان می‌توانیم ابر پروژه‌ها را نهایی و محصولاتمان را صادر کنیم و سرمایه را در مدت کوتاهی برگردانیم و این جزو افتخارات کشور است.

رئیس جمهور تصریح کرد: امروز چهل و دومین پنجشنبه افتتاح طرح‌های ملی بود، امروز طرح بسیار عظیم و بزرگی که در خاورمیانه بی‌نظیر است، افتتاح کردیم، برای وزارت نفت و صنعت نفت و گاز پتروشیمی و شرکت‌های های نفتی، خوزستان و بهبهان، استانداران و نمایندگان و تمام دست‌اندرکاران این کار عظیم و بزرگ مبارکی است که ملت بزرگ ایران را خوشحال کردند و در شرایط تحریم سال‌های ۹۷،۹۸ و ۹۹ که بدترین و سخت‌ترین سال‌ها بود، بزرگترین طرح‌ها به بهره‌برداری رسید.

در کنار خطوط کشتیرانی منابع عظیم انرژی داریم

رئیس جمهور یکی از قدرت‌های ایران را در بخش انرژی دانست و گفت: در کنار خطوط کشتیرانی منابع عظیم انرژی داریم که در جنوب و شمال کشور می‌توانیم از این منابع استفاده کنیم.

آقای روحانی با بیان اینکه مهمترین منبع گاز جهان در ایران است، افزود: ایران بیش از ۳۱ هزار میلیارد متر مکعب گاز در اختیار دارد که تلاش برای بدست آوردن و فرآوری آن خیلی مهم است.

آقای روحانی با بیان اینکه اکنون روزانه یک میلیارد متر مکعب گاز تولید می‌شود، گفت: با این وجود، در فصل زمستان کمی مشکل داریم که باید با کار فرهنگی، مصرف گاز را کاهش دهیم.

رئیس جمهور افزود: ایران در زمینه نفت و گاز جایگاه ویژه‌ای در جهان دارد، جهان به نفت و گاز ما نیاز دارد و باید از آن استفاده کرد.

آقای روحانی در ادامه گفت: ایران یکی از منابع مهم انرژی در جهان است که می‌تواند به عنوان هاب منطقه در صادرات انرژی باشد.

رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه در منابع و استحصال گاز اقدامات مهمی انجام داده ایم، گفت: در زمینه صادرات کمی عقب هستیم و باید جزو ۵ کشور اول صادارت گاز باشیم.

آقای روحانی افزود: ایران اکنون به دو کشور صادرات گاز دارد که می‌توانیم با ظرفیت‌های موجود این صادارت را به ۵ کشور افزایش دهیم.
 
آغاز بهره برداری از بزرگترین پالایشگاه گازی منطقه
 
بهره برداری از پالایشگاه بزرگ گاز بیدبلند خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه گازی منطقه با حضور رئیس جمهور و بصورت تصویری آغاز شد.
 
در چهل و دومین هفته از افتتاح طرح‌های ملی؛ ابتدا آقای زنگنه وزیر نفت گزارشی از برنامه‌ها و طرح‌های این وزارتخانه ارائه کرد و پس از پاسخ به سئوالات آقای روحانی بهره برداری از پالایشگاه بزرگ گاز بیدبلند خلیج فارس آغاز شد.
 
 
وزیر نفت: پالایشگاه بید بلند نشان از شکست تحریم است

وزیر نفت در ابتدای این مراسم گفت: افتتاح ابرپروژه پالایشگاه گاز بیدبلند، از یک سو، نشان از شکست تحریم و فشار حداکثری و از سوی دیگر بیانگر توانمندی و استقامت ملی ما است.

آقای بیژن زنگنه افزود: طرح عظیم بیدبلند خلیج فارس با درآمد سالانه ۱/۵ میلیارد دلار احداث شده است.

وزیر نفت افزود: تیم ترامپ با تحریم می‌خواستند ما بمیریم,، اما ما نمردیم و آن‌ها نابود شدند، ما زنده‌ایم و طرح‌هایمان را پیش بردیم.

زنگنه گفت: اگرچه حجم سرمایه‌گذاریمان کم شد,، اما هیچ طرحی بخاطر فناوری و تجهیزات معطل نماند و ما همچنان کارمان را جلو بردیم و امروز امید در دلمان بسیار بیشتر از گذشته است.

وزیر نفت در خصوص جزئیات بیشتر از ابرپروژه پالایشگاه گازی بیدبلند خلیج فارس گفت: تعهد ما در ابتدای سال ۱۳۹۹ این بود که ۱۷ طرح پتروشیمی با سرمایه گذاری ۱۱/۴ میلیارد دلار و ظرفیت ۲۵ میلیون تن به بهره برداری برسانیم و امروز خوشحالم که شاهد افتتاح یازدهمین طرح از این مجموعه هستیم.

وزیر نفت با بیان اینکه این طرح در شهر بهبهان که از قدیمی‌ترین مراکز تمدنی خوزستان و با فرهنگ و ریشه‌ای کهن است، احداث شده، خطاب به رئیس جمهور گفت: جای شما واقعا در این مراسم خالی است و من می‌دانم شما شخصا تمایل داشتید در این مراسم حضور داشته باشید، اما بخاطر ملاحظات بهداشتی از این کار منع شدید.

وی با بیان اینکه مبدا صنعت گاز ایران، پالایشگاه بیدبلند یک است گفت: این پالایشگاه با ظرفیت ۲۵ میلیون متر مکعب به همراه خط لوله سراسری، اول سال ۱۳۵۰ به بهره برداری رسید و بدین ترتیب صنعت گاز کشور شکل گرفت.

آقای زنگنه با بیان اینکه همین مقدار گاز نیز آن زمان در داخل مصرف نمی‌شد و بیشتر آن از طریق خطوط انتقال به آستارا منتقل و به شوروی سابق صادر می‌شد افزود: در اوایل سال ۱۳۸۰ مطالعات جامعی در مورد بهره‌برداری بهینه از ظرفیت‌های نفت و گاز استان خوزستان انجام شد و به این نتیجه رسیدیم که لازم است تاسیسات متمرکز بزرگی برای فراورش گاز در این استان ایجاد کنیم.

وزیر نفت در خصوص اهمیت جمع آوری گاز‌های همراه نفت به خصوص آن بخشی که در مشعل‌ها می‌سوزند گفت: گاز‌های مشعل یا همان فلر از مسائل تاریخی در صنعت نفت است و سال‌ها بود که این مسئله مطرح بود، اما به دلایل متعددی اجرا نشده بود.

وی با بیان اینکه پالایشگاه گازی بیدبلند بزرگترین گام در تحقق این هدف است گفت: طوری برنامه‌ریزی کرده‌ایم که تا پایان سال ۱۴۰۱ دیگر هیچ گاز همراه نفتی در مشعل‌ها نسوزد و بیش از ۹۵ درصد گاز‌های همراه نفت، جمع آوری و مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

وزیر نفت در بیان جزئیات بیشتر طرح آماک گفت: بخشی از این گاز‌ها با اجرای طرح NGL۳۲۰۰ که سال بعد به بهره برداری می‌رسد جمع آوری خواهند شد و با این طرح گاز‌های همراه نفت در میادین غرب کارون جمع آوری و پس از فراورش به عنوان خوراک به پتروشیمی بندر امام منتقل خواهد شد.

آقای زنگنه افزود: NGL۳۱۰۰ نیز در ایلام داریم که سال ۱۴۰۱ به بهره برداری می‌رسد و یک پتروشیمی عظیم یک میلیون تنی در دهلران احداث می‌شود که مسئولیت جمع آوری و بهره برداری از گاز‌های منطقه خارک را بر عهده خواهد داشت.

وی پالایشگاه بیدبلند ۲ یا بیدبلند خلیج فارس را مهمترین طرح از مجموعه طرح‌های جمع آوری گاز‌های فلر عنوان کرد و افزود: این طرح از منظر حجم سرمایه‌گذاری، پیچیدگی فرآیندی، ظرفیت فرآوری و ورودی و خروجی برای جمع آوری گاز‌های همراه نفت، یک مورد بی نظیر است.

آقای زنگنه با بیان اینکه توسعه منطقه نیز در اجرای این طرح دیده شده است گفت: پالایشگاه بیدبلند یک طرح مادر است که فرزندانی در پایین دست خود دارد و در نهایت موجب توسعه منطقه خواهد شد.

وزیر نفت با بیان اینکه این پالایشگاه خوراک پتروشیمی بندر امام را تامین می‌کند افزود: همچنین یک واحد الفین و پلی اتیلن در گچساران داریم که این پالایشگاه یک میلیون تن اتان را به این مجتمع می‌فرستد.

وی افزود: این طرح حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با سرمایه‌گذاری یک و پنج دهم میلیارد دلار در حال اجراست و در کنار آن یک واحد پلی اتیلن با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن و یک واحد پلی پروپلی اتیلن با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در حال احداث است که البته افتتاح آن به دولت بعد موکول خواهد شد.

وزیر نفت گفت: در ادامه این طرح، دو طرح بزرگ دیگر هم قابل اجراست که یکی احداث یک مینی پالایشگاه با هدف تولید بنزین با ظرفیت ۱۵ هزار بشکه با خوراک پنتان پلاس و یک طرح پلی پروپیلن با ظرفیت ۴۵۰ هزار تن خواهد بود که به دنبال یک سرمایه گذار توانمند هستیم که این طرح‌ها نیز در این منطقه احداث شود.

زنگنه افزود: پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس در مجموع ۳ و نیم میلیون تن اتان، بوتان، پروپان و پنتان پلاس تولید می‌کند و گاز متان خود را نیز به صورت شیرین شده به خط سراسری تزریق می‌کند.

وی با بیان اینکه اجرای یک طرح اضافی نیز به هلدینگ خلیج فارس با سرمایه گذاری ۱/۱ میلیارد دلار واگذار شده است گفت: این طرح شامل جمع آوری انتقال گاز‌های مشعل در شرق کارون است که ۱/۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید به ۳/۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که تاکنون انجام شده است اضافه می‌شود.

وزیر نفت در خصوص فعالیت‌های توسعه صنعت نفت در شرایط تحریم هم گفت: ما حتی در شرایط تحریم هم که شدیدترین تحریم‌ها متوجه صنعت نفت بود نگذاشتیم فعالیت‌های مرتبط در کل کشور و به ویژه استان خوزستان متوقف شود.

زنگنه با بیان اینکه استان خوزستان یکی از محل‌های تمرکز فعالیت‌های توسعه‌ای صنعت نفت بوده است گفت: در کنار توسعه میادین آزادگان و یادآوران، چهار قرارداد EPS به مبلغ ۴/۶ میلیارد دلار برای توسعه میادین نفتی در استان خوزستان امضا شده و از قرارداد‌های نگهداشت و توسعه میادین نفتی ۱۶ قرارداد با سرمایه‌گذاری ۲/۲ میلیارد دلار مربوط به استان خوزستان است.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح‌ها زمینه ساز به کارگیری زنجیره وسیعی از پیمانکاران بومی و اشتغال زایی شده است گفت: پیمانکاران این طرح‌ها را ملزم کرده‌ایم که ۸۰ درصدتجهیزات مورد نیاز خود را از داخل کشور خریداری کنند.

وزیر نفت با بیان اینکه ۹۹ پروژه مسئولیت اجتماعی با اعتباری بالغ بر ۱۸۰۰ میلیارد تومان در حال اجراست گفت: از این میزان تاکنون ۱۲۲۵ میلیارد تومان هزینه شده است که بیش از ۶۵۹ طرح در حوزه آموزشی، بهداشتی، راه، آب، برق، طرح‌های هادی روستایی و خدماتی، تکمیل و به بهره برداری رسیده است.

آقای زنگنه در پایان سخنان خود ضمن تشکر از هلدینگ خلیج فارس و پیمانکاران و سازندگان ایرانی که این طرح را به صورت صد در صد ایرانی پیش بردند گفت: در موفقیت این طرح، صندوق توسعه ملی و کنسرسیومی متشکل از بانک‌های تجارت، پارسیان، ملت، صنعت و معدن با مدیریت بانک سپه نقش داشته‌اند.
 

پالایشگاه بزرگ گاز بیدبلند خلیج فارس یکی از بزرگترین پالایشگاه گازی منطقه و از بزرگ‌ترین پروژه‌های تاریخ ایران است که در اوج تحریم‌ها به دست متخصصان داخلی ساخته شده و وظیفه اصلی آن جمع‌آوری گاز‌های همراه با نفت (گازی‌های فلر) و تبدیل آن به خوراک مجتمع‌های پتروشیمی است.

پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس با سرمایه‌گذاری سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار و در کمتر از ۳۶ ماه با اتکاء به توان داخلی راه اندازی شده است.

این پالایشگاه در شهرستان بهبهان استان خوزستان واقع شده است و حدود ۱۱ هزار ت‏‏ن گاز متان برای مصارف خانگی در زمان اوج مصرف هموطنان تولید و به شبکه گاز کشور تزریق می‌کند.

تولید روزانه ۱۴۰۰ تن اتان، ۲۰۰۰ تن ال‌پی‌جی و ۱۳۰۰ تن محصول پنتان از دیگر محصولات این پالایشگاه است.

پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس در سال ۲۰۲۰ به‌عنوان سومین ابرپروژه جهان انتخاب شد و رکورددار، کار بدون حادثه فوت در تاریخ صنعت نفت کشور است.

با بهره‌برداری از این پالایشگاه سالانه (در صورت تامین صددرصدی خوراک) بیش از ۷۰۰ میلیون دلار درآمد حاصل کشور می‌شود.

همچنین قرار است در این مراسم؛ گزارشی از روند اجرایی فاز ۲ طرح جمع آوری گاز‌های مشعل مناطق نفت خیز جنوب با سرمایه گذاری یک میلیارد و ۱۹۰ میلیون دلار ارائه شود.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۰°