ادامه محدودیت‌ها تا عبور از وضعیت شکننده کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:18 - پنجشنبه 07 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۸۶۹۸
تاریخ انتشار : شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۲
رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونا گفت: با وجود کاهش نسبی موارد بستری و مرگ و میر کرونا، شرایط کنونی بسیار شکننده و تا زمان مهار و کنترل کرونا باید محدودیت‌ها ادامه پیدا کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سوری افزود: ویروس کرونا عامل یک بیماری است که تابلو‌های بیولوژیک متغیری دارد و به لحاظ بیماری زایی و انتشار آن، نوسانات زیادی وجود دارد و بر خلاف ویروس آنفلوانزای فصلی تابع تغییرات دما نیست، زیرا دامنه مقاومت ویروس در مقابل دما گسترده و خیلی متاثر از دما نیست.

وی ادامه داد: گرچه ویروس کرونا به سرما بیشتر تمایل دارد، اما تجربه و مطالعات نشان می‌دهد که سرما خیلی در گسترش بیماری تاثیر نمی‌گذارد و شرایط محیطی از جمله ماندن بیشتر مردم در فضا‌های مثل منزل با پنجره‌های بسته در فصل زمستان می‌تواند بر گسترش این بیماری تاثیر بگذارد.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی با اشاره به جهش‌های ویروس کرونا گفت: اگر تغیییرات ژنتیکی ویروس را مورد توجه قرار دهیم و نگران شیوع گسترده‌تر بیماری به علت تغییرات ژنتیکی آن باشیم نیز فعلا به جز رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی و کاهش حضور در اجتماعات چه به شکل مهمانی و چه حضور در مراسم مذهبی و عزاداری و پرهیز از تراکم‌های جمعیتی و تماس‌های نزدیک با افراد و به حداقل رساندن سفر‌های درون و برون شهری در حد ضرورت کار بیشتری نمی‌توانیم انجام دهیم تا این مرحله را پشت سر بگذاریم.

سوری افزود: در هفته‌های گذشته با اعمال محدودیت‌های مختلف و اجرای طرح شهید سلیمانی بیش از ۷۰ درصد میزان موارد ابتلا و مرگ و میر کرونا در کشور کم، اما این شرایط شکننده است، اکنون به هیچ وجه نباید به فکر کاهش محدودیت‌ها باشیم و باید تجمعات به هر شکل آن چه مراسم مذهبی و عزاداری‌ها و چه مهمانی‌ها و سفر‌های خانوادگی به شدت کاهش پیدا کند و به حداقل برسد و اگر این محدودیت‌ها تا دو یا سه ماه آینده ادامه پیدا کند و به شرایط کنترل شده‌ای برسیم می‌توانیم به کاهش محدودیت‌ها فکر کنیم.

وی گفت: زمانی به شرایط پایدار می‌رسیم که مخازن انسانی بیماری کووید ۱۹ تحت کنترل درآید، رسیدن به این مرحله و سرعت کنترل اپیدمی کرونا با میزان همکاری مردم در رعایت پروتکل‌ها ارتباط مستقیم دارد. زمانی می‌توانیم از کنترل اپیدمی صحبت کنیم که گروه‌ها و مخازن انسانی انتقال ویروس کرونا را به شدت تحت کنترل قرار داده باشیم.

سوری افزود: برای رسیدن به فاز کنترل کرونا باید به شدت افراد ناقل تحت کنترل درآِیند و در خانه بمانند و همه افراد مرتبط با بیماران و افراد ناقل رصد شوند و تحت نظارت و کنترل باشند و اگر در جا‌هایی با افزایش موارد ابتلا و طغیان بیماری مواجه شدیم باید تدابیر بسیار سختگیرانه‌تر و در حد قرنطینه شهر اعمال شود تا از انتشار کانون آلودگی به مناطق دیگر کشور جلوگیری شود.

ماه‌ها تا تولید واکسن کرونا فاصله داریم

رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونا درباره روند تولید واکسن کووید ۱۹ در ایران گفت: تولید واکسن کرونا اکنون مراحل مطالعاتی و تحقیقاتی خود را طی می‌کند و تا تولید و دستیابی به واکسن مطمئن در کشور چندین ماه فاصله داریم حتی اگر واکسن از منابع مطمئن و موثق هم وارد کشور شود، معنای آن این نیست که از فردای شروع واکسیناسیون می‌توانیم وارد زندگی عادی بشویم، زیرا یک شبه و یک روزه نمی‌توانیم همه کشور را واکسینه کنیم و همچنان تا ماه‌های آینده باید دستورالعمل‌های سختگیرانه بهداشتی را رعایت کنیم. در هر صورت بهترین روش ایمنی جمعی در یک کشور، واکسیناسیون گسترده است.

وی درباره نوع واکسن کرونا که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزود: واکسن‌هایی که در دنیا ساخته شده اند، از تکنولوژی‌های مختلفی مانند ویروس کشته یا ضعیف شده یا تولید پروتئین‌هایی که تزریق آن‌ها موجب ایجاد پادتن در بدن می‌شوند، برخوردار هستند، باید دید کدام واکسن با شرایط کشور ما مطابقت بیشتری دارد و از آن استفاده کنیم.

سوری افزود: کشور‌هایی که جمعیت و وسعت کمی دارند ممکن است بتوانند از واکسن‌هایی استفاده کنند که با شرایط کشور بزرگی مثل ایران مطابقت نداشته باشد و الزاما نباید هر کاری که کشور دیگری انجام داد ما هم در ایران آن را کپی کنیم.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونا درباره استفاده از واکسن‌های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی در ایران گفت: سازمان بهداشت جهانی برای تایید واکسن‌ها یکسری مقررات مشخص دارد، اما دستورالعمل‌های این سازمان برای کشور‌ها بیشتر جنبه توصیه‌ای دارد و اینکه یک کشور توصیه‌های سازمان بهدشت جهانی را بپذیرد یا نپذیرد به مدیریت بخش سلامت هر کشوری مربوط می‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۱°