شکاف در بدنه ایستگاه فضایی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:14 - جمعه 08 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۸۷۰۱
تاریخ انتشار : شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۷
رئیس بخش روسی ایستگاه فضایی بین‌المللی از احتمال وجود دو ترک ریز در بدنه این ایستگاه فضایی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 ولادیمیر سالاویف گفت: یکی از ترک‌ها به اندازه ۰.۲ میلیمتر پیدا شده است و حدس زده می‌شود که یک ترک دیگر هم وجود داشته باشد.

 ولادیمیر سالاویف با بیان اینکه باید تمام بدنه ایستگاه فضایی بین المللی با میکروسکوپ بسیار قوی بازبینی شود، خاطرنشان کرد: ممکن است دو ترک در ایستگاه فضایی بین‌المللی به وجود آمده باشد که هوا از آن‌ها خارج می‌شود هر چند از دست رفتن هوا از این طریق ناچیز است.

رئیس بخش روسی ایستگاه فضایی بین‌المللی تصریح کرد: فضانوردان یک ترک را پیدا کرده‌اند و حدس زده می‌شود ترک دوم نیز وجود داشته باشد که از آنجا هوا نشت می‌کند و باید با فضاپیمای باری از کره زمین میکروسکوپ بسیار قوی به ایستگاه آورده شود تا با آن تمام بدنه این مرکز فضایی مورد تحقیق و بازبینی قرار گیرد.

این مرکز فضایی بین المللی از روز دوم نوامبر سال ۲۰۰۰ تاکنون، به طور مداوم سرنشین داشته است. «ویلیام شپ شپارد»، فضانورد ناسا و فرمانده مأموریت «اکسپدیشن ۱»، «سرگئی کریکالف» و «یوری گیدزنکو» مهندسان پرواز این مأموریت نخستین ساکنان ایستگاه فضایی بودند.

در این ایستگاه که با سرعت هشت کیلومتر در ثانیه حرکت می‌کند و تقریبا هر ۹۰ دقیقه یک بار به دور مدار زمین می‌چرخد، یک گروه بین المللی ۶ نفره از کشور‌هایی از جمله روسیه، آمریکا، ژاپن و آژانس فضایی اروپا کار و زندگی می‌کنند.

بیش از دو هزار و ٧٠٠ آزمایش توسط خدمه ۱۰۸ کشور مختلف در ایستگاه فضایی بین المللی انجام شده است. این آزمایشات فناوری‌های نوآورانه مانند بازیافت ضایعات پلاستیکی و فیلتر کردن دی اکسید کربن که هر دو گام‌های حیاتی برای مأموریت‌های دراز مدت روی سطح ماه محسوب می‌شوند را مورد بررسی قرار داده‌اند.

ایستگاه فضایی بین المللی، یک آزمایشگاه فضایی به ارزش حدود یکصد میلیارد دلار است که در آن انواع آزمایش‌ها در شرایط فضا و بی وزنی توسط چند کشور از جمله روسیه، آمریکا و ژاپن و آژانس فضایی اروپا انجام می‌گیرد.

در حالی که در ابتدا این ایستگاه فضایی فقط سه ماژول داشت، این مجموعه تحقیقاتی امروزی به بزرگی یک خانه پنج خوابه با یک سالن ورزشی، دو حمام و دستشویی، و یک پنجره با دید ۳۶۰ درجه به زمین است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۷°