یارانه ها باید بدست مردم برسد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:29 - چهارشنبه 06 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۸۷۲۷
تاریخ انتشار : شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۰
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تعیین روند دسترسی مردم به یارانه ها به عهده مجلس است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 آقای قالیباف امروز در مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر مرکز پژوهش‌های مجلس؛ به لایحه بودجه که دولت به مجلس ارسال کرده اشاره کرد و افزود: دولت در این لایحه ۴۶ درصد هزینه‌ها را افزایش داده و این در حالی است که درآمد‌ها ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است.
 وی افزود: این امر یعنی دست در جیب مردم کردن و بودجه دولت را از جیب مردم درآوردن است و این موضوع سیاست‌های مالی غلط دولت را نشان می‌دهد که موجب افزایش تورم می‌شود.
 رئیس مجلس باتاکید بر اینکه مجلس می‌خواهد دولت‌ها تصمیم تورم زا نگیرند؛ تصریح کرد: نرخ ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای تأمین کالا‌های اساسی نیز نتوانست قیمت کالا‌ها از جمله مرغ و تخم مرغ را کاهش دهد.
 آقای قالیباف در ادامه گفت: تا ۲۷ مهر ۹۹ با همین شرایط ارزی ۴ و ۲ دهم میلیارد دلار فقط به نهاده‌ها ارز تخصیص یافته است و با این حساب باید قیمت هر کیلوگرم مرغ حدود ۱۰ تومان به دست مردم می‌رسید، اما مرغ با قیمت ۲۵ هزار تومان دست مردم می‌رسد و سوال ما این است که مابه التفاوت این قیمت کجاست؟
 رئیس مجلس افزود: مجلس شورای اسلامی است که تعیین می‌کند که یارانه باید ابتدا یا انتهای زنجیره بدست مردم برسد.
 آقای قالیباف همچنین با تاکید بر توجه به معیشت مردم، محرومیت زدایی و تولید اشتغال در کشور گفت: مشکل کشور درآمد نیست، مشکل کشور آن است که درآمد صد میلیاردی و بیست میلیارد دلاری اثری در اشتغال در جامعه ندارد.
رئیس مجلس با اشاره به اینکه ما حتماً با دولت اختلاف دیدگاه و نظر داریم، افزود: حل مشکلات مردم برای ما اهمیت ویژه دارد و بحث‌های سیاسی هرگز در این تصمیمات اثر ندارد.
آقای قالیباف گفت: بخش اجرا در دست دولت و تصویب قانون و نظارت و ارزیابی با مجلس شورای اسلامی است.
 رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین بروکراسی را یکی از اشکالات جدی و چالش برانگیز در کشور دانست و گفت: در کشور یک سیستم بروکراسی صد ساله داریم که امروز به همه ارث رسیده، این نظام بروکراسی در تمام بخش‌های اداری، اجرایی، سیاسی و بودجه رخنه کرده است و نظام بروکراسی در اختیار سیاستمداران است.
 رئیس مجلس، نظام بروکراسی در کشور را غل و زنجیری برای مردم برشمرد و افزود: این نظام باعث شده است که مدیران نیز نتوانند هر تصمیمی که می‌خواهند اجرا کنند، و آن تصمیم یا به صورت ناقص انجام می‌شود و یا اصلاً اجرا نمی‌شود.
 وی در ادامه گفت: به دلیل این نظام آشفته بروکراسی حدود ۹۰ درصد درآمد کشور در هزینه‌های جاری صرف می‌شود.
 آقای قالیباف افزود: این نظام بروکراسی باعث شده است که وقتی درآمد کشورمان ۱۰۰ میلیارد دلار است، کشور دارای تورم بوده و سفره مردم ضعیف‌تر و دلالان چاق‌تر شده و زمانی هم که درآمد ۱۵ میلیارد دلار است باز هم تورم، گرانی و چاق شدن دلال‌ها را می‌بینیم.
 رئیس مجلس این اشکال را در نحوه کشورداری، سوء مدیریت و همچنین نظام بروکراسی دانست و تصریح کرد: باید در کشور اولویت‌ها برای مردم باشد، اگر ما آن گره‌ها را حل کردیم صد‌ها گره دیگر که الان منتظر رفع آن هستیم، نیز وجود نخواهد داشت.
 وی با تاکید بر حضور مردم در بخش‌های مختلف کشور گفت: یکی از مهمترین جا‌هایی که می‌تواند رشته سوءمدیریت در کشور را بشکند و آن را به دست افراد جوان، انقلابی، مومن، آگاه به مسائل روز و مدیریت بسپارد، بودجه کشور است.
 آقای قالیباف بودجه را بدون انضباط دانست و افزود: ما نادان به اقتصاد نیستیم، هیچ کس قادر به تعیین ارز نیست، ما و نه دولت؛ بلکه نرخ ارز نتیجه مدیریت هاست و نرخ ارز در کف بازار تعیین می‌شود.
 وی افزود: ما در مجلس شورای اسلامی محکم ایستاده ایم که سیاست ارزی را تعیین کنیم و اجازه ندهیم هر دولتی که آمد برای آن نرخ تعیین کند.
 رئیس مجلس در ادامه با بیان اینکه تهمت ناروا به مجلس نزنید، گفت: ما در مجلس سقفی برای چیزی نبسته ایم؛ ولی باید واقع بین باشیم و بدانیم که با شرایط فعلی فروش یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز می‌تواند محقق شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۱°