تأمین ۶ درصدی تولید برق از سوخت مازوت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:42 - پنجشنبه 07 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۸۷۵۵
تاریخ انتشار : شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۳
مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران گفت: به طورکلی ۸۰ درصد برق از نیروگاه‌های حرارتی از طریق مصرف گاز، ۱۴ درصد گازوئیل و فقط ۶ درصد از طریق مازوت تولید می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 به نقل از پایگاه خبری توانیر "محمدحسن متولی زاده" در نشست ستاد مدیریت سوخت نیروگاه‌ها، صنایع و مدیریت مصرف انرژی (گاز و برق) که امروز (شنبه، ۴ بهمن)، با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس و مسئولان سازمان برنامه و بودجه کشور در مرکز پایش صنعت برق برگزار شد، گفت: در دی‌ماه به دلیل افزایش مصرف یکباره گاز در بخش‌های خانگی و تجاری، این روند تغییر کرد به طوری که هم اکنون ترکیب سوخت مصرفی نیروگاه‌ها به ۴۳ درصد گاز، ۴۱ درصد گازوئیل و ۱۶ درصد مازوت تغییر پیدا کرده است.

او با بیان اینکه مجموع گاز مصرفی روزانه بخش خانگی و تجاری کشور ۶۲۰ میلیون متر مکعب است، افزود: برای تأمین نیاز برقی کشور در نیروگاه‌های حرارتی روزانه به ۱۴۵ میلیون متر مکعب گاز نیاز است و این درحالی است که برای تأمین گاز مصرفی بخش خانگی و تجاری، در دی ماه روزانه ۸۳ میلیون متر مکعب گاز به نیروگاه‌ها تحویل شده و باقی نیاز سوخت مورد نیاز از طریق گازوئیل و مازوت تأمین شده است.

مدیرعامل توانیر گفت: این روند نقش مشترکان خانگی و تجاری را در چرخه انرژی مصرفی کشور به خوبی نشان می‌دهد.

متولی زاده بیان کرد: اگر هر کدام از هموطنان تنها دمای هوای منزل و یا مرکز تجاری را ۱ درجه کاهش و یک لامپ اضافی خاموش کنند، همه مشکل کشور در زمینه تأمین سوخت گاز نیروگاه‌ها حل می‌شود.

او با اشاره به طرح تعدیل روشنایی معابر گفت: هر لامپ ۴۰۰ وات به طور میانگین ۱۴۴ کیلووات ساعت برق در ماه مصرف می‌کند که متناسب با هزینه برق مصرفی یک خانوار متوسط است.

۴۰۰ هزار تومان صرفه‌جویی با خاموش کردن یک لامپ در معابر

مدیرعامل توانیر افزود: با خاموش کردن یک لامپ روشنایی در معابر، ۴۰۰ هزار تومان در هزینه کشور صرفه جویی می‌شود.

وجود  ۲۴ مرکز استخراج رمز ارز مجاز در کشور

متولی زاده در زمینه جمع‌آوری مراکز غیرمجاز رمز ارز با اشاره به اینکه نقش مراکز رمز ارز مجاز را باید به اندازه خود آنها در نظر گرفت، از بزرگنمایی‌های صورت گرفته در فضای مجازی انتقاد کرد.

او گفت: هم اکنون در کشور ۲۴ مرکز استخراج رمز ارز مجاز وجود دارد که مصرف آنها در مجموع ۳۱۰ مگاوات است، البته در این شرایط و با توجه به نیاز کشور، با این مراکز همانند سایر مشترکان تجاری و صنعتی، برخورد و محدودیت‌ها اعمال شد که همچنان ادامه دارد.

مدیرعامل توانیر بیان کرد: در مجموع یک هزار و ۶۰۰ مرکز غیرمجاز استخراج رمز ارز شناسایی شده است که از این طریق بیش از ۹۰ مگاوات در مصرف برق صرفه جویی شد.

متولی زاده گفت: با مجموعه اقدام‌های صورت گرفته، ۱۵۰ هزار لیتر سوخت ذخیره سازی و قابلیت اطمینان شبکه افزایش یافت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۴°